Profilaktyka zdrowia

Rak piersi nie jest wyrokiem. "To nie jest aż tak straszna choroba, jak powszechnie się sądzi"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród kobiet. Jak go leczyć? Czy chemioterapia to jedyny wybór? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Agnieszką Jagiełło-Gruszfeld, onkolożką oraz Anną Hencką-Zyser, ekspertką akcji "Masz Wybór" i prezeską Fundacji Spa4Cancer.  

Rak piersi - jak można go leczyć?

Rak piersi należy do jednych z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Jednak choroba to nie wyrok i można z nią skutecznie walczyć.

- Leczenie raka piersi to jest leczenie takie samo jak każdej innej choroby. Byłam na spotkaniu, na którym dowiedziałam się, że np. jeśli człowiek zachoruje na niewydolność krążenia, to 4 na 10 osób nie przeżyją 5 lat z niewydolnością krążenia. Wyniki leczenia naszych pacjentek chorujących na uogólnionego raka piersi są w świetle tego, co powiedziałam, znacznie lepsze. Więcej naszych pacjentek z rozsianym rakiem piersi ma szansę przeżyć dłużej niż 5 lat. Generalnie rzecz biorąc, to nie jest aż tak straszna choroba, jak powszechnie się sądzi. W związku z tym trzeba się z tą chorobą pogodzić. Ale nie jest to koniec świata - podkreślała w Dzień Dobry TVN dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolożka.

Warto dodać, że do pewnego stopnia kobieta może zdecydować o sposobie leczenia. - Ogranicza nas stopień zaawansowania choroby, podtyp biologiczny, czyli receptory, jakie nasz konkretny rak posiada - tłumaczyła specjalistka.

Kampania "Masz wybór" ma uświadomić kobietom, że nie w każdym wypadku chemioterapia jest panaceum na wszystko. - Jest szereg nowych leków, szereg nowych metod postępowania znacznie mniej toksycznych, które są też jednocześnie znacznie bardziej skuteczne, ponieważ mogą wydłużyć życie - wyjaśniała nasza rozmówczyni.

Akcja "Masz wybór" - na czym polegają jej działania?

- Pokazuje wewnętrzny dialog między pacjentem a lekarzem. Uczy nas, jak być ze sobą w tej relacji. (....) Kampania pokazuje, jak pięknie powinnyśmy o siebie dbać, jak powinnyśmy szukać przeróżnych rozwiązań, ale przede wszystkim, że powinnyśmy pytać. To jest szalenie ważne, bo dotyczy naszego życia. Uczymy takiego dialogu między lekarzami i pacjentami - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Hencka-Zyser, ekspertka akcji "Masz Wybór" i prezeska Fundacji Spa4Cancer.

W przejściu przez ten trudny etap pacjentkom pomoże specjalny poradnik opracowany przez Fundację Spa4Cancer w ramach kampanii "Masz Wybór" realizowanej we współpracy z Pfizerem i Federacją Amazonki. - W poradniku jest mnóstwo rzeczy. Przede wszystkim są pytania dla pacjentek - takie, które porządkują wiedzę. W lęku i chaosie, który towarzyszy chorobie, czasami nie wiemy o, co zapytać. Poradnik daje nam gotowca. Idziesz i pytasz swojego lekarza - dodała.

Pokazuje też bardziej kobiecą stronę. - Modę, urodę, sport, dietetykę. Wszystko, o czym zapominamy w czasie leczenia - wyliczała Anna Hencka-Zyser.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości