chemioterapia

  chemioterapia

  Na tę diagnozę nie ma dobrego momentu, a co roku w Polsce słyszy ją 170 tysięcy osób. Nie można się na nią przygotować. To zawsze szok wymieszany ze strachem o to, co dalej. Tak było w przypadku Magdy i jej taty, u którego rok temu wykryto nowotwór płuc. Jak mądrze wspierać osoby z chorobą nowotworową i z nimi rozmawiać? I wreszcie - jak zachować balans i pozbyć się wyrzutów sumienia z powodu bycia niewystarczającym?

  Włosy są ważnym atrybutem kobiecego wyglądu, a ich utrata dla wielu kobiet jest przykrym i traumatycznym przeżyciem. Fundacja Rak'n'Roll ruszyła z kampanią "To nie ja", w której wystąpiła plejada znanych aktorek. Celem akcji jest zbiórka pieniędzy na peruki dla podopiecznych fundacji, które w wyniku chemioterapii straciły swoje włosy. O przedsięwzięciu rozmawialiśmy z ambasadorką Magdaleną Lamparską, trycholog Magdaleną Szymczak oraz Anetą Siwiec, która 16 lat temu straciła wszystkie włosy, chorując na białaczkę.

  Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?

  Chemioterapia i radioterapia nie jest już jedyną formą leczenia nowotworów. Okazuje się, że pomocne w zwalczaniu komórek nowotworowych mogą być protony. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki spotkał się z prof. Markiem Jeżabkiem, dyrektorem Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Czy każdy typ raka może być leczony protonami?

  Jednym z niepożądanych efektów chemioterapii jest utrata włosów. Znaleziono na to sposób. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu testują czepek, który chroni włosy przed wypadaniem. Jak działa? Kto go wymyślił? Dlaczego dla chorujących na raka utrata włosów jest taką traumą? Gościem Dzień Dobry TVN była założycielka Onkosalonu Joanna Wiszniewska.

  Joanna Wiszniewska, która wygrała walkę z rakiem, postanowiła założyć na terenie szpitala niecodzienny salon piękności, w którym chore kobiety, po chemii, odzyskują godność, pewność siebie i uśmiech na twarzy. Przychodzą do niej, by choć na chwilę wyrwać się ze szpitalnego korytarza, po nowe włosy, brwi i rzęsy... Zobaczcie reportaż Ludwika Lisa.

  Lalki , które nie mają włosów - na taki pomysł wpadli Amerykanie. Dziewczynkom po chemioterapii pomagają skorygować rzeczywistość. Jak psychologom podoba się ten pomysł i czy zabawki mogą mieć terapeutyczny wpływ na dzieci? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska.