Film Agnieszki Holland powalczy o nagrodę główną na 69. Berlinale. Nasz wywiad z Jamesem Nortonem

Najnowszy film Agnieszki Holland został zakwalifikowany do konkursu głównego 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Główną rolę w filmie „Mr. Jones” zagrał James Norton, znany z produkcji takich jak „Saga wikingów”, „Linia życia” czy „Wojna i pokój”. W rozmowie z Kingą Burzyńską opowiadał, kim jest grana przez niego postać, jak pracuje mu się za Agnieszką Holland oraz dlaczego uważa jej najnowszy film za ważny.

  • Kim jest Gareth Jones – bohater filmu Holland?
  • Jak pracuje się z Agnieszką Holland?
  • Kiedy odbędzie się 69. Berlinale?

Kim jest Gareth Jones – bohater filmu Holland?

Postać tytułowa z najnowszego filmu Agnieszki Holland to Gareth Jones – walijski dziennikarz, żyjący w latach 1905 – 1935, któremu zawdzięczamy pierwsze wiarygodne relacje na temat Wielkiego Głodu na Ukrainie (Hołodomoru). W roku 1933 wyruszył w podróż do Charkowa, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda ta klęska głodowa, o której rzadko pisało się w ówczesnych mediach, a rzetelność funkcjonujących przekazów stała pod znakiem zapytania.

Jonesowi pracę starało się uniemożliwić wiele osób: oskarżający go o szpiegostwo komisarz spraw zagranicznych ZSRR Maksym Litwinow, a także sprzyjający reżimowi sowieckiemu koledzy po fachu – Walter Duranty i Eugene Lyons. Mimo to 28-letni dziennikarz kontynuował swoją pieszą wędrówkę po ukraińskich wioskach, spotykając się z głodującymi ludźmi i wiernie zapisując ich relacje. To zresztą nie jedyna niezwykła praca wykonana przez Jonesa: działał on także jako reporter w Niemczech w czasie dojścia Hitlera do władzy oraz na spornym terenie państwa marionetkowego Mandżukuo. Wcielający się w tę postać James Norton przyznaje, że bohaterstwo i odwaga Jonesa robią na nim duże wrażenie:

Gdy rozmawiam z ludźmi i opowiadam im, kim jest mój bohater, to nie mogą uwierzyć, że to prawdziwa historia, że taki człowiek istniał. […] W dzisiejszym świecie, który skłania się w stronę populistycznej prawicy i gubi poczucie prawdy, przydałby się Gareth Jones. Był niezależnym politycznie buntownikiem, niesamowicie odważnym, jedynym, który miał siłę przeciwstawić się sowietom.

Tę odwagę i niezależność dziennikarz przypłacił życiem – w 1935 roku został uprowadzony przez bandytów i zamordowany w niejasnych okolicznościach. Podejrzewa się, że morderstwa dokonano na zlecenie NKWD.

Jak pracuje się z Agnieszką Holland?

O znaczeniu tej postaci wiele mówiła także sama reżyser, Agnieszka Holland. Historia Wielkiego Głodu na Ukrainie i samego Garetha Jonesa jest według niej bardzo aktualna. Jak przyznał James Norton, praca z nią to dla niego duże wyzwanie, z którego bardzo się cieszy – ma bowiem do Holland pełne zaufanie:

Agnieszka Holland jest po prostu wspaniała. Jest fantastycznym reżyserem. Jest miksturą niesamowitej kontroli, autorytetu i nieskazitelnego wyczucia, co powoduje, że ufam jej totalnie. Jeśli mówi: „Chcę ten kostium” albo „Chcę, abyś zagrał to tak”, to wiesz, że tak powinieneś to zrobić, bo wynika to z jej inteligencji i doświadczenia.

Zobacz także: Holland o pracy dla najlepszych i z najlepszymi

Kiedy odbędzie się 69. Berlinale?

Najnowszy film Holland powalczy o nagrodę główną na 69. Berlinale, które odbędzie się w dniach 7-17 lutego 2019. Na razie w sieci nie ukazały się zwiastun filmu ani informacja o dacie polskiej premiery, możemy się jednak spodziewać, że będziemy mogli zobaczyć go w kinach niebawem.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości