Gwiazdy

Pisarze w kamperze przemierzają Dolny Śląsk. "Przywieziemy festiwal do publiczności"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Kinga Burzyńska
Kamperowcy, czyli pisarze na wakacjach
Kamperowcy, czyli pisarze na wakacjachDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Znani pisarze, poeci i reportażyści wyruszyli w podróż kamperami w ramach festiwalu Miedzianka po Drodze. Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik oraz Filip Springer w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o kulisach wydarzenia.

Festiwal Miedzianka po Drodze

27 sierpnia rozpoczął się festiwal "Miedzianka po Drodze", który jest świętem literatury. Poprzednie edycje odbywały się w jednym miejscu - w Miedziance. W tym roku twórcy wydarzenia postanowili ruszyć w podróż po województwie dolnośląskim. Co ciekawe, wyznaczoną trasę przemierzają w kamperach.

- Odwiedzamy różne miasta. Byliśmy w Gliwicach, jesteśmy w Raciborzu, z którego dzisiaj wyruszamy do Nysy. A w czwartek jesteśmy w Złotym Stoku - powiedział Mariusz Szczygieł w rozmowie z Kingą Burzyńską.

Festiwal cieszy się ogromną popularnością. - Z kamperów wychodzimy do ludzi i spotkania z czytelnikami, czytelniczkami są fantastyczne (...). Poza tym to jest pierwszy festiwal, który przyjeżdża do miasta, a nie, że trzeba gdzieś na niego jechać - dodał Szczygieł.

Atmosfera na festiwalu Miedzianka po Drodze

Filip Springer, koordynator programu festiwalu, opowiedział, dlaczego twórcy postanowili ruszyć w drogę ze swoim przedsięwzięciem.

- Festiwal, który odbywał się stacjonarnie w Miedziance przez 3 lata, rósł tak bardzo, że Miedzianka nie wytrzymywała tego naporu. W ostatniej edycji wszędzie był tłok, więc zdecydowaliśmy, że nie będziemy zadeptywać Miedzianki, nie będziemy ściągać publiczności na festiwal, tylko przywieziemy festiwal do publiczności. Rozglądaliśmy się po mapie, wybraliśmy miejsca i wyruszyliśmy w trasę - przyznał Springer.

Sylwia Chutnik jest zachwycona wyjątkowym klimatem wydarzenia. - Festiwal to takie specyficzne miejsce i czas zarazem. Zarówno dla nas pisarzy i pisarek, jak i dla czytelników i czytelniczek, bo możemy się wreszcie spotkać i to w wersji nieformalnej. (...) Myślę, że po tych dwóch latach pandemicznych wszyscy z nas oczekiwali, żeby wreszcie posiedzieć i porozmawiać - stwierdziła pisarka.

Festiwal Miedzianka po Drodze pojawi się w:

  • Opolu - 31 sierpnia
  • Złotym Stoku - 1 września
  • Pleszewie - 2 września
  • Sierosławiu w Gminie Tarnowo Podgórne - 3 września

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Kinga Burzyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości