„W tym książkowym świecie kobieta kobiecie jest wilkiem”. K. N. Haner o pracy pisarki

K. N. Haner
K. N. Haner
Źródło: Katarzyna Nowakowska/arch. prywatne
K. N. Haner, czyli Katarzyna Nowakowska, jest autorką 16 bestsellerowych powieści erotycznych i romansów. Pisarka otwarcie wypowiada się o seksualności oraz realiach literackiego świata, które niejednego mogą zaskoczyć. 

Seksualność w świadomości kobiet

Jak radzisz sobie z pisaniem o seksualności? Dla wielu kobiet ten temat jest wyjątkowo wstydliwy.

Nigdy nie miałam problemu z mówieniem o seksie czy erotyce, bo to dla mnie normalna rzecz. Zostałam wychowana w bardzo otwartej rodzinie i myślę, że to dlatego mam takie, a nie inne podejście. Odkąd zaczęłam pisać nie mam też problemów z pisaniem o takich sprawach, bo tu naprawdę nie ma się czego wstydzić. Oporów przez taką tematyką absolutnie także nigdy nie miałam, choć na początku przyjęłam pseudonim literacki, by tak od razu nikt mnie z góry nie oceniał, by ochronić nieco swoją rodzinę.

Na swoich spotkaniach masz okazję zetknąć się bezpośrednio z Polkami. Jak one rozmawiają o seksualności? Czy są skrępowane?

Czytelniczki, które miałam okazję spotkać na swojej drodze, to naprawdę wspaniałe, otwarte kobiety. Zawsze szczerze i bez skrępowania rozmawiamy o seksualności, książkach, erotyce, bohaterach, których kochamy. Dodatkowo literatura erotyczna, romanse przechodzą teraz prawdziwy renesans, a to świadczy jedynie o tym, że Polki otwierają się na taką tematykę i ogromnie mnie to cieszy.

Co uważasz na temat walki kobiet o prawa aborcyjne?

Uważam, że każda kobieta powinna mieć wybór i nikt nie powinien nas oceniać, ani utrudniać nam podjęcia konkretnej decyzji. Jestem za wolnym wyborem.

Czy zdarza się, że ktoś ocenia Cię negatywnie przez pryzmat książki? Czy cechy Twoich bohaterek są przypisywane Tobie?

W sieci owszem, wiele osób ocenia mnie negatywnie tylko dlatego, że piszę romanse i erotyki, że pewnie jestem niewyżytą kurą domową, albo coś w tym rodzaju, ale to absolutnie mnie nie dotyka i nie obchodzi. W prawdziwym życiu nigdy nie spotkałam się z negatywnym odzewem. Wiadomo, w „sieci” można napisać wszystko, a hejt jest teraz na porządku dziennym. A co do moich bohaterek, to na szczęście ja od zawsze podkreślam, że to, co piszę, to czysta fikcja i raczej nikt nie przypisuje mi cech postaci, które tworzę.

Kontrowersje wokół okładki książki "Przepaść" R. Mroza
Źródło: Dzień Dobry TVN

„Jestem osobą bardzo wrażliwą” – inspiracje i nawyki K. N. Haner

Skąd czerpiesz inspirację? Napisałaś tak wiele książek z wątkami erotycznymi, a wciąż powstają nowe, prezentujące coraz bardziej oryginalne pomysły.

Inspiruje mnie dosłownie wszystko. Od innych książek, po muzykę, filmy, zdjęcia. Odkąd zaczęłam pisać, to moja głowa zaczęła „działać” nieco inaczej. Jestem osobą bardzo wrażliwą, a dzięki temu odczuwam i zauważam rzeczy, emocje, sytuacje, które większości z nas mogą umknąć. A jak powstają te pomysły? Nie wiem, naprawdę, to dzieje się nagle, niespodziewanie, pojawia się w głowie myśl, która nie daje mi spokoju i to bardzo często jest właśnie zalążek danej książki. Jedne piszę od razu, na świeżo, inne trafiają do szuflady i czekają na swój czas. Staram się też rozwijać jako autorka, dużo czytam, pracuję nad warsztatem, staram się być jak najbardziej kreatywna i oryginalna.

Czy masz jakieś rytuały pisarskie? W jakiej atmosferze tworzysz? Czy jest coś, czego nie może zabraknąć w Twoim otoczeniu, kiedy siadasz do pisania?

To jest bardzo zabawne, ale ja nigdy nie miałam i nie mam rytuałów. Gdy kilka lat temu kupowałam swoje pierwsze mieszkanie, to urządziłam sobie w nim gabinet i zarzekałam się, że będę w nim tworzyć, a co się okazało? Nie pisałam w nim ani razu, bo najlepiej pisze mi się w salonie na sofie lub w fotelu. Najlepiej tworzy mi się w moim słodkim chaosie, w którym idealnie się odnajduję.

Przez trudy do gwiazd, czyli jak Katarzyna Nowakowska została pisarką

W jaki sposób rozpoczęła się Twoja przygoda z pisaniem?

Moja przygoda z pisaniem zaczęła się od… powrotu do czytania książek. Jako nastolatka zaczytywałam się w serii o Harrym Potterze, wychowałam się z tymi bohaterami, ale potem przyszedł czas, gdy z książkami nie było mi po drodze. To zmieniło się na studiach, gdy koleżanka poleciła mi słynnego Greya. Ja wtedy nie miałam pojęcia, co to za książka, że to taki światowy fenomen i sięgnęłam po lekturę z nudów. Grey był pierwszym romansem, który przeczytałam w swoim życiu, ale najwidoczniej to był taki czas, że akurat taka literatura przypadła mi do gustu i zaczęłam pochłaniać książki tego gatunku jedna za drugą. Po około pół roku czytania, zrodziła się we mnie potrzeba pisania, więc któregoś dnia usiadłam do laptopa, otworzyłam plik tekstowy i „wyrzuciłam” z głowy buzujące w głowie myśli. I tak to się zaczęło.

K. N. Haner o hejcie – czy pisarki skaczą sobie do gardeł?

Czy spotykasz się z hejtem? Czego on dotyczy? Jak sobie z nim radzisz?

Spotykam się z hejtem, ale absolutnie mnie to nie dotyka, choć tej odporności nabrałam z czasem. Staram się nie czytać, ale jak już coś wpadnie mi w oko, to najczęściej mnie to bawi. Wiadomo, jestem tylko człowiekiem, więc raz na jakiś czas coś mnie nieco bardziej wkurzy, ale to najczęściej są przytyki ze strony „koleżanek” po piórze, a to jednak nieco inny rodzaj hejtu, niż od takich typowych hejterów z sieci. A czego dotyczy ten hejt? Kiedyś dotyczył jedynie treści i tematyki moich książek, ale im jestem bardziej popularna, to obrywam za wszystko. Ostatnio nawet za kolor włosów! (śmiech)

Jak się czujesz jako kobieta w świecie pisarzy? Czy spotkało Cię jakieś napiętnowanie ze względu na płeć, czy środowisko twórców można uznać za tolerancyjne?

Ja czuję się bardzo dobrze, mam świadomość swojej wartości i sukcesu, który osiągnęłam jako pisarka. I to, co powiem, może nie będzie poprawne, ale różne niefajne sytuacje, hejt i napiętnowanie doświadczyłam jedynie ze strony innych autorek. Tak, niestety, w tym książkowym świecie kobieta kobiecie jest wilkiem. Nie ma solidarności, a jest niezdrowa konkurencja, zazdrość i zawiść. Bardzo nad tym ubolewam, bo staram się wspierać inne autorki, a nieraz dostałam już za to po tyłku.

Wolny zawód i plany na przyszłość

Czy pisanie jest Twoją pracą zawodową czy jedynie hobby? Mówi się, że w Polsce z pisania nie da się wyżyć; jak to wygląda z Twojej perspektywy?

Od trzech lat zajmuję się jedynie pisaniem, więc na ten moment to moje źródło dochodu i śmiało mogę powiedzieć, że da się z tego wyżyć. Trzeba jednak podkreślić, że to ciężki kawałek chleba, zwłaszcza w tych dziwnych czasach. Niemniej, ja naprawdę nie mogę narzekać.

Jak łączysz pisanie z życiem rodzinnym, bo jednak jest to dosyć zajmujące zajęcie.

Mam wolny zawód, więc tak naprawdę jest mi łatwiej, bo w każdej chwili mogę sobie zrobić wolne i wyjechać do rodziny. I często tak robię. Rodzina jest dla mnie na pierwszym miejscu i zawsze znajduję dla nich czas.

Gdybyś mogła napisać książkę we współautorstwie z wybraną przez siebie osobą, kogo byś wytypowała?

Mam w planach i to już pewne, że napiszę książkę w duecie z Edytą Folwarską, z którą tworzymy projekt Pink Book. Chcę też napisać romans/erotyk na spółkę z Kingą Litkowiec, bo mamy bardzo podobny gust, co do takiej literatury i wiem, że razem stworzymy coś naprawdę gorącego.

Jakie jest Twoje największe marzenie?

Trochę się boję o tym mówić, bo podobno, jak się tak wszem i wobec ogłasza o czym się marzy, to może się to marzenie nie spełnić, ale jako autorka mam przed sobą bardzo ważny dla mnie projekt i chcę, by to wypaliło, więc proszę o trzymanie kciuków!

„Dążyć do tego, co nam w duszy gra” – K. N. Haner zwraca się do kobiet

Jak zachęciłabyś kobiety do spełniania postawionych sobie celów?

Uważam, że osiągnięcie postawionego sobie celu, za każdym razem umacnia naszą pewność siebie, a to chyba najlepsza nagroda. Musimy pamiętać, że te cele nie zawsze muszą być bardzo rozległe i prze ambitne. Metoda małych kroczków jest naprawdę dobra, by iść przez życie coraz odważniej, śmiało marzyć i dążyć do tego, co nam w duszy gra. Nie bójmy się tego, bo zmiany są dobre, a nawet jeśli zdarzy nam się porażka, to wyciągnijmy z niej wnioski, poprawmy koronę i idźmy dalej z podniesiona głową. Przecież każda z nas jest najlepsza!

Zobacz także:

Autor: Milena Jaworska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Roksana Węgiel pokazała się w odważnej kreacji. "Jak to możliwe, że z Ciebie taka Bogini?"

Roksana Węgiel pokazała się w odważnej kreacji. "Jak to możliwe, że z Ciebie taka Bogini?"

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
Materiał promocyjny

Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas