Gwiazdy

Niezwykły zbiór pamiątek po Krzysztofie Kieślowskim. Co trafiło do archiwum w Sokołowsku?

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Piotr Wojtasik
11. edycja Festiwalu Filmowego Hommage A Kieślowski 2022
11. edycja Festiwalu Filmowego Hommage A Kieślowski 2022Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Krzysztof Kieślowski to jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmowych. W Sokołowsku rozpoczęła się właśnie kolejna edycja festiwalu, na którym można zobaczyć dzieła artysty. Osoby, które pojawią się na tej imprezie, będą mogły też odwiedzić archiwum gromadzące niezwykłe pamiątki po reżyserze.

Festiwal Krzysztofa Sokołowskiego w Sokołowsku

Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się Sokołówsku, w maleńkiej wsi oddalonej zaledwie 14 kilometrów od Wałbrzycha. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To własne w Sokołowsku znajdowało się sanatorium, w którym z powodu gruźlicy przebywał ojciec reżysera. W budynku dawnego uzdrowiska zgromadzono liczne pamiątki po Krzysztofie Kieślowskim.

- To jest niezwykła spuścizna twórcza Krzysztofa Kieślowskiego. Jego oryginalne scenariusze, scenopisy, fotografie, rodzinne pamiątki. Kilkadziesiąt tysięcy obiektów trafiło (do Sokołowska), gdyż odkryliśmy historię Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku - mówiła Zuzanna Fogtt, prezes fundacji Sztuki Współczesnej IN SITU, która organizuje festiwal.

Nasza rozmówczyni dodała, że wiele pamiątek trafiło do Sokołowska dzięki uprzejmości rodziny twórcy. - Pani Maria Kieślowska i Marta Hryniak, córka, przekazały do archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego ten niezwykły zbiór - podkreśliła Zuzanna Fogtt. Co ciekawe, pamiątki przekazują również inni twórcy, którzy mieli okazję pracować z reżyserem. - Stąd można zobaczyć unikatową maszynę do cięcia, którą przekazała Urszula Lesiak, montażystka "Trzech kolorów".

Jakie pamiątki po Krzysztofie Kieślowskim trafiły do Sokołowska?

Pamiątki zgromadzone w Sokołowsku pozwalają spojrzeć na reżysera z innej, nieznanej wcześniej strony. - Mamy bardzo dużo projektów niezrealizowanych. To pozwala nam oryginalnie pisać np. o kinie, którego nie było, ćwiczyć wyobraźnię, ale też oglądać, widzieć zalążki pomysłów, które nie zostały później wykorzystane - zaznaczyła Diana Dąbrowska, filmoznawczyni.

W zbiorach archiwum znajduje się konspekty filmów reklamowych dla różnych firm, dowód osobisty, którym posługiwał się jeden z bohaterów filmu "Trzy kolory: biały", a także mały klaps. - Taki klapsy były bardzo popularne we Francji. Mamy tutaj tytuł "La Choriste" - "Chórzystka", tak naprawdę to był pierwszy tytuł "Podwójnego życia Weroniki". Nawet w "Dekalogu 9" mamy zalążek tej postaci, czyli chórzystki, która ma niestety chore serce - powiedziała Diana Dąbrowska.

Co jeszcze znajduje się w zbiorach archiwum? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości