Emir Kusturica to jeden z najbardziej znanych i oryginalnych twórców bałkańskich. Jest dwukrotnym zdobywcą Złotej Palmy w Cannes, a także otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jego najgłośniejszy film to "Underground". Andrzej Sołtysik rozmawiał z artystów przy okazji jego przyjazdu do Polski.
Emir Kusturica - dlaczego porzucił reżyserię?
Emir Kusturica razem ze swoim muzycznym zespołem przyjechał do Warszawy na Festiwal Muzyka Świata. Czy tworzenie muzyki jest dla niego równie pasjonującym zajęciem, co wcześniej reżyserowanie?
- Przez wiele lat byłem głównie zajęty tworzeniem filmów. Stanowiło to podstawowe zajęcie w moim życiu. Natomiast, żeby stworzyć dobry i ważny film, trzeba być całkowicie pochłoniętym tematem. Graniczy to wręcz z obsesją. Psychologicznie był to dla mnie zawsze bardzo wyczerpujący czas. W opozycji do tego stanu stoi koncertowanie. Po filmie "Czarny kot, biały kot" pojechałem w pierwszą międzynarodową trasę. Byliśmy w prawie każdym kraju, 20 lat później przyjechałem tu. Po latach wiem, że wykonywanie muzyki jest dla mnie większą przyjemnością i relaksacją, niż kręcenie filmów. Dlatego właśnie podjąłem decyzję o zakończeniu ich realizacji - powiedział Emir Kusturica w Dzień Dobry TVN.
Emir Kusturica w nowej odsłonie
Kusturica w muzyce prezentuje bardziej promienną część swojej osobowości i wizji artystycznej. Mroczną stronę pokazywał w kinie.
- Tworzenie poważnych filmów to kontrola wielu aspektów. Musisz być bardzo przejrzysty i precyzyjny w tym, co chcesz osiągnąć, pokazując pewną prawdę o świecie. W przeszłości starałem się, by moje filmy były odzwierciedleniem historii i trudnej rzeczywistości. Obrazowałem rozdźwięk pomiędzy Związkiem Radzieckim a zachodnimi cywilizacjami. Teraz, choć żyjemy w czasach kapitalizmu, to moim zdaniem też wszędzie rządzą faraonowie, którzy próbują nam wmówić, w co mamy wierzyć i stosują te same mechanizmy - stwierdził.
Czy reżyser jest usatysfakcjonowany tym, jak potoczyła się jego kariera? - Jestem ogromnym szczęściarzem, ponieważ moje pojawienie się w świecie filmu nałożyło się na upadek komunizmu. Przez zwykłych ludzi, którzy w tamtych czasach byli doświadczeni opresją polityczną, byłem traktowany raczej z dystansu i z ironią. Pewnie wynikało to z tego, że obrazowałem te czasy tak komicznie, jak tylko się dało - powiedział Emir Kusturica.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Przemek Kossakowski o medialnej burzy wokół jego życia. "W największym szczycie odciąłem się od Internetu"
- Joanna Koroniewska po roku przerwy wraca na deski teatru. "Emocje sięgają zenitu"
- Jolanta Pieńkowska zdradziła nam swoje tajemnice. "Jestem klasycznym skorpionem, który mówi, że wybacza, ale nigdy nie zapomina"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Mateusz Jarosławski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN