Gwiazdy

Reżyser Emir Kusturica o swojej pasji do muzyki. "Jest dla mnie większą przyjemnością, niż kręcenie filmów"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Mateusz Jarosławski
Emir Kusturica odwiedził Polskę
Dzień Dobry TVNEmir Kusturica odwiedził Polskę

Emir Kusturica to jeden z najbardziej znanych i oryginalnych twórców bałkańskich. Jest dwukrotnym zdobywcą Złotej Palmy w Cannes, a także otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jego najgłośniejszy film to "Underground". Andrzej Sołtysik rozmawiał z artystów przy okazji jego przyjazdu do Polski.

Emir Kusturica - dlaczego porzucił reżyserię?

Emir Kusturica razem ze swoim muzycznym zespołem przyjechał do Warszawy na Festiwal Muzyka Świata. Czy tworzenie muzyki jest dla niego równie pasjonującym zajęciem, co wcześniej reżyserowanie?

- Przez wiele lat byłem głównie zajęty tworzeniem filmów. Stanowiło to podstawowe zajęcie w moim życiu. Natomiast, żeby stworzyć dobry i ważny film, trzeba być całkowicie pochłoniętym tematem. Graniczy to wręcz z obsesją. Psychologicznie był to dla mnie zawsze bardzo wyczerpujący czas. W opozycji do tego stanu stoi koncertowanie. Po filmie "Czarny kot, biały kot" pojechałem w pierwszą międzynarodową trasę. Byliśmy w prawie każdym kraju, 20 lat później przyjechałem tu. Po latach wiem, że wykonywanie muzyki jest dla mnie większą przyjemnością i relaksacją, niż kręcenie filmów. Dlatego właśnie podjąłem decyzję o zakończeniu ich realizacji - powiedział Emir Kusturica w Dzień Dobry TVN.

Emir Kusturica w nowej odsłonie

Kusturica w muzyce prezentuje bardziej promienną część swojej osobowości i wizji artystycznej. Mroczną stronę pokazywał w kinie.

- Tworzenie poważnych filmów to kontrola wielu aspektów. Musisz być bardzo przejrzysty i precyzyjny w tym, co chcesz osiągnąć, pokazując pewną prawdę o świecie. W przeszłości starałem się, by moje filmy były odzwierciedleniem historii i trudnej rzeczywistości. Obrazowałem rozdźwięk pomiędzy Związkiem Radzieckim a zachodnimi cywilizacjami. Teraz, choć żyjemy w czasach kapitalizmu, to moim zdaniem też wszędzie rządzą faraonowie, którzy próbują nam wmówić, w co mamy wierzyć i stosują te same mechanizmy - stwierdził.

Czy reżyser jest usatysfakcjonowany tym, jak potoczyła się jego kariera? - Jestem ogromnym szczęściarzem, ponieważ moje pojawienie się w świecie filmu nałożyło się na upadek komunizmu. Przez zwykłych ludzi, którzy w tamtych czasach byli doświadczeni opresją polityczną, byłem traktowany raczej z dystansu i z ironią. Pewnie wynikało to z tego, że obrazowałem te czasy tak komicznie, jak tylko się dało - powiedział Emir Kusturica.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości