Przemek Kossakowski jest prowadzącym program TTV "Down the Road. Zespół w trasie". Spotkania z ludźmi z zespołem Downa sprawiły, że zaangażował się w niesienie im pomocy na różnych płaszczyznach. Zdaniem podróżnika ważne jest, by nie tylko mieli dostęp do rehabilitacji czy edukacji, ale przede wszystkim, by mogli realizować się zawodowo.
Jak pomagać osobom z niepełnosprawnością intelektualną?
Wystartowała trzecia edycja "Down the Road. Zespół w trasie". Przemek Kossakowski nie ma wątpliwości, że jest to program misyjny, który ukazuje, z jakimi przeciwnościami losu na co dzień zmagają się osoby z zespołem Downa.
- Szczególnie w trzecim sezonie pokażemy to, że ludzie z niepełnosprawnościami potrzebują wsparcia od systemu. To obszar, który powinien być zagospodarowany przez każdego z nas z osobna, ale również przez polityków. Mówimy tu o dostępie do terapii, rehabilitacji, edukacji, kultury. A przede wszystkim, bo na tym mi zależy najbardziej, by ludzie z niepełnosprawnością intelektualną znaleźli swoje miejsce na rynku pracy. To jest bardzo duży problem - podkreśla Kossakowski w rozmowie z Justyną Piąstą, reporterką dziendobry.tvn.pl.
Co można zrobić, by im pomóc? - Powinniśmy słuchać ludzi, którzy są obok osób z niepełnosprawnościami, czyli ich rodzin. To oni angażują się każdego dnia i to oni powinni przedstawić wizję tej zmiany. To jest źródło informacji - zauważa Przemek Kossakowski.
"Down the Road" - Dominika Kasińska
Osoby z zespołem Downa są pomijane na rynku pracy. Kossakowski przypomniał historię uczestniczki pierwszego sezonu "Down the Road", Dominiki Kasińskiej, która tego doświadczyła.
- Jej wielkim marzeniem było znalezienie pracy. Mimo że po pierwszym sezonie zyskała status gwiazdy, to szukała pracy przez cały rok. Nikt nie chciał jej zatrudnić. W końcu się to udało, jest teraz szczęśliwym człowiekiem, który spełnia się zawodowo. Chciałbym, żebyśmy stworzyli jeden świat, ale niestety są w nim niewidzialne bariery, które powinniśmy zniszczyć między sobą. Moim zdaniem o tym też opowiada "Down the Road" - podkreślił podróżnik.
Dominika Kasińska w kwietniu tego roku gościła w Dzień Dobry TVN. Opowiadała wówczas, że po wielu miesiącach poszukiwań, wreszcie znalazła pracę i została asystentką nauczyciela w niepublicznej szkole, do której uczęszczają dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności o różnym charakterze. Zobacz całą rozmowę z Dominiką Kasińską.
- "Rozbiłam jej głowę o ścianę". Wiktoria z "Projektu Lady 6" i jej problemy z agresją
- Martyna Wojciechowska namawia do detoksu: "Zalecam wszystkim". Od czego jest uzależniona?
- Czy można pogodzić sportową karierę z miłością? "Każda z nas ma swój cel i musimy to nawzajem szanować"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN online