Gwiazdy

Daniel Olbrychski o zmarłym wnuku. "Wiersz, który napisał przed śmiercią, był i jest wstrząsający"

Gwiazdy

Daniel Olbrychski rok temu stracił wnuka. Mężczyzna borykał się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Fundacja TVN zadeklarowała, że zajmie się pomocą osobom, które mierzą się z podobnymi trudnościami. Aktor nie wahał się ani chwili nad wzięciem udziału w akcji #zdrowiewgłowie.

Śmierć wnuka Daniela Olbrychskiego

15 marca 2020 roku media obiegła smutna informacja. Okazało się, że nie żyje wnuk Daniela Olbrychskiego. Jakub od wielu lat borykał się ze schizofrenią. O jego śmierci w mediach społecznościowych poinformował jego starszy brat, Antoni.

- Kuba chorował na schizofrenię, ale skłonienie go do leczenia było bardzo trudne. Mimo to, w ciągu kilkunastu ostatnich lat wielokrotnie poddawał się leczeniu. Był w szpitalach na Sobieskiego, w Tworkach, w Drewnicy i w Lublińcu. Ale zawsze prędzej czy później odstawiał leki, wracał do nałogów, a z tym przychodziła psychoza. Podobnie z terapiami - zaczął ich kilkanaście, ale nigdy nie udało się go utrzymać na nich dłużej - mogliśmy wówczas przeczytać.

Daniel Olbrychski o śmierci wnuka

Aktor zaangażował się w akcję organizowaną przez Fundację TVN #zdrowiewgłowie. Wszystko po to, by pomóc najmłodszym uporać się z problemami ze zdrowiem psychicznym.

- To ważne, żeby pomagać chorym psychicznie dzieciom. To wszystko jest mi wyjątkowo bliskie, ponieważ mój nieżyjący już wnuk był chory psychicznie . To dla mnie jest rzecz bardzo istotna, żeby wyjść naprzeciw tej akcji. (...) Jeśli coś można zrobić, to róbmy. Nie bądźmy obojętni. Obojętność w każdej sprawie jest czymś strasznym, nieludzkim, a w wypadku tych bezbronnych istnień, wszystko trzeba zrobić, żeby im pomóc - powiedział Daniel Olbrychski.

- Proszę o wrażliwość w stosunku do własnych dzieci, wnuków, braci i sióstr. Ja i rodzice mojego wnuka i jego wspaniały młodszy brat zmagaliśmy się ponad 20 lat z jego chorobą. Staraliśmy się pomóc. A wiersz, który przed śmiercią napisał, był i jest wstrząsający - dodał.

Daniel Olbrychski o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Budowa Centrum Psychiatrii już ruszyła, a plany zakładają, że potrwa 2 lata. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów (tyle będzie łóżek na oddziale). Ponadto w placówce powstanie poradnia psychiatryczna. Cały budynek będzie miał 6 000 m2. Oprócz Centrum Psychiatrii zostanie tu przeniesiona i powiększona Klinika Onkologii.

- Wierzę w postęp. Szklanka z natury jest dla mnie zawsze do połowy pełna, a nie pusta. Gdybym nie wierzył, że może być lepiej, to wzruszyłbym ramionami i mówił, że to nic nie da. Ale to dużo daje. Takie akcje należy wspierać - podsumował swój udział w akcji Daniel Olbrychski.

Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć?

Fundacja TVN odpowiedzialna jest finansowo za segment psychiatrii. To milowy krok, ponieważ lekarze od lat alarmują o fatalnej sytuacji dziecięcej psychiatrii. Pod tymi słowami podpisał się dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Każdy może pomóc w budowie Centrum. Wystarczy wysłać SMS o treści POMAGAM na 7126 (koszt 1, 23 z VAT), BLiK numer 509 559 966, skorzystać z PayU, PayPro (przelewy24) lub płatności online na stronie fundacja.tvn.pl/wplac-online/.

Zobacz też:

Reporter: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości