Mary Elizabeth Donaldson, znana jako księżna Maria, to postać, która zyskała ogromne uznanie, jako żona księcia Fryderyka z Danii. Jej historia jest wyjątkowa i pełna inspiracji, pokazując, że życie może naprawdę zaskakiwać nas swoimi zwrotami. 14 stycznia, po abdykacji królowej Małgorzaty II, została pierwszą urodzą w Australii europejską królową. Przyjrzyjmy się bliżej jej życiu, drodze do duńskiego dworu i jej wpływowi na duńską rodzinę królewską.
Księżna Maria: z Australii na duński dwór
Mary Donaldson urodziła się 5 lutego 1972 roku w Hobart, stolicy australijskiej wyspy Tasmanii. Jej rodzina miała duńskie i szkockie korzenie, co w pewien sposób zapowiadało jej przyszłość. Po ukończeniu studiów z zarządzania i prawa na Uniwersytecie w Melbourne, Mary pracowała w dziedzinie reklamy i komunikacji. Łatwo więc zorientować się, że nie ma arystokratycznych korzeni.
Los sprawił, że Mary poznała swojego przyszłego męża, księcia Fryderyka, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Kiedy bawiła się w jednym z pubów w Sydney, do stolika dosiadło się kilka osób. Jak przyznała w jednym z wywiadów, nie miała pojęcia, że właśnie poznała monarchów z Europy. Księciu Fryderykowi towarzyli wówczas jego brat Joachim, kuzyn, książę Mikołaj z Grecji i Danii oraz księżniczka Maria Ludwika z Norwegii. Choć historia brzmi, jak żywcem wyrwana z bajki, Mary, nieświadoma tego, jakie konsekwencje pociągnie za sobą to uczucie, zakochała się więc w przystojnym, szarmanckim, odrobinę nieśmiałym chłopaku. O tym, że ten mężczyzna jest duńskim następcą tronu, a jej przyjdzie przeprowadzić się do Europy by spędzić z nim życie, dowiedziała się nieco później. Jak wspomina to pierwsze spotkanie przyszła królowa? – Od pierwszej chwili zaczęliśmy rozmawiać i już nigdy nie przestaliśmy. Przez chwilę żałowałam, że nie jest Australijczykiem, bo wiedziałam, że będzie dzieliła nas znaczna odległość. Poznaliśmy się w staroświecki sposób, poprzez słowa. Dzięki temu głęboko się porozumieliśmy – przyznała księżna Maria w wywiadzie przeprowadzonym tuż po zaręczynach, które ogłoszono 8 października 2003 r.
Po kilku latach narastającego uczucia i romansu, księżniczka Mary zdecydowała się na przeprowadzkę do Danii, gdzie łącznie z księciem Fryderykiem przekroczyła próg kościoła w Kopenhadze i wzięła ślub 14 maja 2004 roku. Tego dnia stała się oficjalnie członkinią duńskiej rodziny królewskiej. Do ołtarza Mary prowadził tata, ubrany w szkocki kilt, towarzyszyły jej też druhny: siostry panny młodej, Jane i Patricia, oraz przyjaciółka Amber. Drużbą pana młodego był jego brat książę Joachim. Zgodnie z tradycją, książę w dniu ślubu miał na sobie mundur wojskowy (marynarki wojennej). Maria zdecydowała się natomiast na suknię ślubną duńskiej projektantki i welon królowej Ingrid. Ukłonem w stronę kraju pochodzenia księżnej były kwiaty w bukiecie ślubnym: część roślin specjalnie na tę okazję sprowadzono z Australii. Książęca para doczekała się czwórki dzieci: następcy tronu Christiana, Isabelli oraz bliźniąt Vincenta i Josephine.
Przez dwie dekady księżna Maria i książę Fryderyk byli przykładem zgodnego, szczęśliwego małżeństwa. W minionym roku cieniem na ich związku położył się plotki o rzekomym romansie księcia z meksykańską gwiazdą reality show Genovevą Casanovą. Mówi się, że decyzja o abdykacji Małgorzaty II była podyktowana chęcią ratowania małżeństwa ukochanego syna, jednak żaden z członków duńskiej monarchii nie odniósł się do tych pogłosek.
Księżna Maria: działalność społeczna
Jak przystało na członkinię monarchii, Maria również często i chętnie angażuje się w rozliczne akcje charytatywne i społeczne. W 2007 r. z jej inicjatywy powstała fundacja Mary Fonden, która skupia się na walce z przemocą domową, osamotnieniem i zastraszaniem w szkole. Żona następcy tronu aktywnie działa też na rzecz praw kobiet oraz osób LGBT+, rozwija także karierę wojskową: w 2008 r. zaczęła od stopnia szeregowca, by w 2023 r. obecnie ma rangę honorowej major. Ogromne znaczenie ma też dla niej dbanie o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój. Uznaje się ją także za pionierkę zrównoważonej mody.
Moda i styl
Księżna Maria jest uważana za jedną z ikon mody w Danii. Jej elegancki styl, w którym dominują proste kroje i stonowane kolory, zdobył uznanie na całym świecie. Maria często występuje w kreacjach duńskich i międzynarodowych projektantów, promując jednocześnie rodzimą modę. Podobnie jak żona brytyjskiego następcy tronu, księżna Kate, Maria także wykorzystuje swój strój, by przemówić do poddanych. Na oficjalnych uroczystościach księżną zdobią symbole narodowe – diamentowe krzyże albo odznaki. Nosi ubrania Chanel, Prady czy Hermès oraz duńskich projektantów. Uznaje się ją za pionierkę zrównoważonej mody – brała udział w pierwszej Global Fashion Agenda w Danii, bywa też częstą gościnią kopenhaskiego tygodnia mody.
Księżna Maria to nie tylko piękna i stylowa osobowość, ale także aktywna członkini duńskiej rodziny królewskiej. Jej niezwykła historia miłosna, która połączyła Australię z Daniami, nadal fascynuje i inspiruje wiele osób. Jako matka i żona księcia Fryderyka, Księżna Maria odgrywa istotną rolę zarówno w swojej rodzinie, jak i w życiu publicznym Danii. Jej elegancja i zaangażowanie w sprawy społeczne sprawiają, że jest ona cenionym członkiem królewskiej rodziny i wzorem do naśladowania. Jej historia udowadnia, że marzenia mogą się spełnić, niezależnie od miejsca, z którego pochodzisz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Hawking zmarł w Dzień Liczby Pi i rocznicę urodzin Einsteina
- Radwan poznał tajemnicę fryzury Einsteina Adam Mickiewicz – palacz, kochaś, wieszcz od science fiction. "Był mega kobieciarzem i flirciarzem"
Autor: Katarzyna Lackowska
Źródło: vogue.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe