Rodzinna oaza Peszków w Andrychowie. "Na powitanie trąbiliśmy sobie"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Izolda Sanetra
Peszkówka Peszków - najszczęśliwsze miejsce na ziemi
Peszkówka Peszków - najszczęśliwsze miejsce na ziemiDzień Dobry TVN
wideo 2/18

W ramach akcji Dzień Dobry TVN "Widzimy się..." odwiedzamy małe miejscowości, spotykamy ciekawych ludzi i odkrywamy niezwykłe historie. Tym razem dotarliśmy do Andrychowa, skąd pochodzi rodzina Peszków. Po okolicy oprowadził nas Błażej Peszek, a jego ojciec Jan opowiedział o rodzinnych korzeniach.

Peszkówka Peszków - najszczęśliwsze miejsce na ziemi

W Andrychowie przy ul. Traugutta mieści się Peszkówka, czyli dom rodzinny Peszków.

- Zawsze tęskniłem za Andrychowem. Jeździłem z tatą maluchem. Wyczekiwaliśmy z Marysią, moją siostrą znaku z napisem Andrychów. Nawet tam pod spodem była trąbka przekreślona, że nie wolno używać klaksonów, a my oczywiście na powitanie trąbiliśmy sobie - wspominał Błażej Peszek.

W Peszkówce - podczas wakacji i świąt - aktor spędzał wspaniałe chwile z rodzicami, kuzynostwem, wujkami i ciociami. W ogrodzie szczepił drzewa z dziadkiem, a po stawie w Andrychowie pływał z kuzynami łódkami. Z kolei za wyspą w budce cioci Eli z frytkami kroił ziemniaki. - Co za czasy... Kaczki się nie zmieniły przynajmniej - westchnął Błażej Peszek.

Dziś w Peszkówce mieszka najmłodsza siostra Jana Peszka. - Dawno tu nie byłem. Słynny salon na Peszkówce, słynne święta. Dziadek Janek był dentystą i mój tata miał być dentystą, a został artystą - tłumaczył Błażej Peszek. - Zmieniło się trochę w domu, ale duch mamy został i gdzieś z góry na nas patrzy i nami się opiekuje - odparła siostra aktora.

Błażej Peszek pokazał widzom Dzień Dobry TVN miejsce, gdzie jego babcia i ojciec "załatwiali interesy z Matką Boską". - Nie wiem dokładnie, o co cię prosiła moja babcia, a za nią mój tata, ale proszę cię o to samo i o zdrowie dla wszystkich. Niech się na tym świecie trochę poprawi - pomodlił się aktor.

"Widzimy się w Andrychowie" - akcja Dzień Dobry TVN

Błażej Peszek i jego ojciec Jan Peszek, który spędził w Andrychowie wiele lat w rozmowie z Małgorzatą Rozenek-Majdan i Krzysztofem Skórzyńskim czule wspominali miasto oraz opowiadali o rodzinnych korzeniach. Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo:

Rodzinna oaza Peszków w Andrychowie
Rodzinna oaza Peszków w Andrychowie Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości