Gwiazdy

Agata Młynarska o diagnostyce chorób zapalnych stawów. "Leżałam w szpitalu z bardzo młodymi ludźmi"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Agata Młynarska została ambasadorką kampanii "Wcześniej Znaczy Lepiej". To projekt edukacyjny, który ma przyczynić się do popularyzacji idei wczesnej diagnostyki chorób zapalnych stawów. Dziennikarka przez lata leczyła swoje dolegliwości u ortopedy, dzisiaj chce pomóc innym pacjentom w zdobyciu wiedzy i znalezieniu odpowiedniego specjalisty.

Zapalenie stawów dotyka młodych ludzi

Organizatorami kampanii edukacyjnej "Wcześniej Znaczy Lepiej" są Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, Fundacja Eksperci dla Zdrowia oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie reumatologii, prof. dr hab. n.med. Brygida Kwiatkowska. Ambasadorką kampanii jest dziennikarka, Agata Młynarska.

- Najczęstsze i najgroźniejsze zapalne choroby reumatyczne występują u 5,7-25,2% osób dorosłych, a świadomość ich istnienia w społeczeństwie jest bardzo niska. Dla porównania cukrzyca występuje u 0,5 -9,5% populacji osób dorosłych, a świadomość jej istnienia w społeczeństwie jest bardzo duża – alarmuje prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie reumatologii, Kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów NIGRiR.

Okazuje się, że wczesne zapalenie stawów pojawia się w okresie największej aktywności zawodowej i osobistej. Dotyka młode osoby i to w większości kobiety. Takie schorzenia są wielokrotnie bagatelizowane. Bardzo często zapaleniu stawów przypisujemy ból związany z normalną aktywnością, a dolegliwościom kręgosłupa zwykłe obciążenie.

- Niedawno leżałam w szpitalu w Instytucie Reumatologii z bardzo młodymi ludźmi, a piętro niżej były dzieci chore na zapalenie stawów. To jest choroba autoimmunologiczna, medycyna nie bardzo wie, jak sobie z tymi chorobami radzić. Ktoś, kto znajdzie przyczynę i lek na te dolegliwości to na pewno dostanie Nobla, bo to zjawisko znane, ale niezbadane jeszcze dokładnie - tłumaczy Agata Młynarska, ambasadorka kampanii "Wcześniej Znaczy Lepiej".

Wczesne wykrycie zapalenia stawów

Zapalenie stawów wiąże się z długotrwałą rehabilitacją, ale jeśli zostanie wcześnie wykryte i włączona zostanie odpowiednia farmakologia, to może być duża szansa na przywrócenie pacjenta do aktywnego życia.

- Mnie uratowało akurat to, że ja całe życie byłam bardzo aktywna, uprawiałam jakiś sport albo chodziłam na kije, praktykowałam jogę, streaching, pilates, różne formy ruchu, pływanie, rower. Dlatego mój punkt startu rehabilitacji w związku z zapaleniem stawów był trochę lepszy. Chociaż wiemy, że zapalenie stawów może spotkać również sportowców. Mąż mi mówił, że Caroline Wozniacki, bardzo znana tenisistka, zachorowała na zapalenie stawów - powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Agata Młynarska.

Niezwykle ważne jest również to, aby pacjenci sami poszukiwali informacji, sprawdzali stawiane im diagnozy. Agata Młynarska, kiedy dotknęła ją choroba Leśniowskiego-Crohna, sama drążyła temat. Jeszcze przebywając w szpitalu, napisała wspólnie z profesor Grażyną Rydzewską książkę, która stała się kompendium wiedzy nawet dla lekarzy. Zebrano wszystkie najważniejsze informacje, które powinien wiedzieć człowiek chorujący na nieswoiste zapalenie jelit.

- Jak już coś mnie dotyka, to ja staram się zgłębić wiedzę, bo bierze we mnie górę ciekawość dziennikarska. Zawsze chcę zrobić research dziennikarski i dowiedzieć się więcej - wyjaśnia Agata Młynarska.

Kompendium wiedzy o zapaleniu stawów

W ramach kampanii powstała strona wczesniejznaczylepiej.pl. To kompendium wiedzy o wczesnym zapaleniu stawów. Znajdują się tam wszystkie informacje potrzebne do tego, żeby rozpoznać u siebie możliwość wystąpienia wczesnego zapalenia stawów. Co więcej, można sprawdzić, do jakiego lekarza należy się udać.

Zobacz wideo: Agata Młynarska o swoim tymczasowym życiu w Hiszpanii

>>> Zobacz także:

Anna Dereszowska pierwszy raz o trzeciej ciąży. "To trudny moment dla dzieci, które już mamy w rodzinie"

"Kulisy sławy" Andrzeja Polana. Beata Kozidrak: "Jest sobą i on się z tego cieszy. Pokazuje nam: tak, kocham gotować"

Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby?

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości