"Astronomia poety. Baczyński". Mela Koteluk, Bartek Wąsik i Jan Ołdakowski i o niezwykłym muzycznym projekcie

''Niezwykły projekt „Astronomia poety. Baczyński”''
W tym roku przypada 76. rocznica Powstania Warszawskiego. W muzyczną inicjatywę upamiętniającą ten historyczny moment zaangażowana była Mela Kotelul i zespół Kwadrofonik. Tak oto narodziła się płyta "Astronomia poety. Baczyński", która była jednym z tematów do rozmowy w Dzień Dobry Wakacje.

„Astronomia poety. Baczyński” – skąd pomysł

W sierpniu upływa dokładnie 76. rocznica Godziny "W". Kolejny więc raz Muzeum Powstania Warszawskiego ruszyło z muzyczną inicjatywą upamiętniającą ten historyczny moment. W tym roku częścią projektu byli Mela Koteluk i grupa Kwadrofonik. Efektem ich współpracy jest album "Astonomia poety. Baczyński" bazujący na wierszach poety z pokolenia Kolumbów. O idei opowiedział w Dzień Dobry Wakacje dyrektor placówki, Jan Ołdakowski.

Szukaliśmy pomysłu, jak opowiedzieć Baczyńskiego – w przyszłym roku jest stulecie jego urodzin – ale czuliśmy olbrzymią presję, bo wiedzieliśmy, że łatwo właśnie popaść w patos, że łatwo go ubrązowić, on jest w ogóle co roku brązowiony przez szkołę, że jeżeli mamy osiągnąć sukces, to trzeba go opowiedzieć w taki sposób, żeby był czytelny dla młodego pokolenia. (…) Stąd wybór świetnego kwartetu, którym kieruje Bartek, i takiego genialnego zmysłu wokalnego Meli.

- wytłumaczył.

Mela Koteluk i Kwadrofonik razem w muzycznym projekcie

Propozycja ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego ucieszyła Melę Koteluk. Nie ukrywała, że już od dawna przyglądała się Kwadrofonikowi.

To jest wybitny zespół, który daje naprawdę nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o granie muzyki

- zaznaczyła artystka.

Pochwałę otrzymał również sam Bartek Wąsik, pianista grupy Kwadrofonik, którego Mela Koteluk ceni za jego wrażliwość. Współpraca, jaka nawiązała się między nią a muzykami, była więc tą wymarzoną.

Bartek Wąsik przyznał, że jego wrażenie ze spotkania z piosenkarką były jak najbardziej pozytywne. Mimo że jest związany z muzyką klasyczną, nie unika "romansów" z artystami z gatunku pop.

Jest to dla mnie bardzo ważna lekcja. Bardzo kocham głos. (…) Wyrażanie się poprzez głos, poprzez wbudowany w siebie instrument jest czymś wspaniałym

- podkreślił w programie.

Baczyński według Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik

Tak oto w mistrzowski sposób połączyła się klasyka zespołu Kwadrofonik z odwagą Meli Koteluk. Efektu może wysłuchać na wspomnianej płycie "Astronomia poety. Baczyński", którego premiera miała miejsce 24 lipca 2020 r. Prace nad wydawnictwem przypadły na trudny czas pandemii i kwarantanny, odbywały się więc online.

Zarówno Mela Koteluk, jak i Bartek Wąsik mieli wpływ na wybór tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, do których kompozycje powstały.

Daliśmy wolną rękę artystom, bo postanowiliśmy, że to artyści znajdą język artystyczny, którym opowiedzą rówieśnikom Baczyńskiego sprzed lat, tę poezję przełożą na współczesność

- wyjaśnił Jan Ołdakowski.

Powstałe utwory można było usłyszeć podczas koncertu, który odbył się w piątek 24 lipca w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Całość była transmitowana na antenie TVN24.

Zobacz także:

Edyta Górniak o nowym singlu, kwarantannie w Krakowie i synu Allanie. "Jestem przeciwnikiem wyznaczania granic"

Kulisy słynnego wyczynu Andrzeja Bargiela. "Na K2 były dwie próby, które pozwoliły po prostu na ten zjazd"

"Po prostu" Sosnowski, czyli bluesowe brzmienie na naszej scenie

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!