"Według jej głosu można było stroić fortepiany". 38. rocznica śmierci Anny German

róża
Nancybelle Gonzaga Villarroya/ Getty Images
Źródło: Moment RF

Śpiewała w siedmiu językach, podbijając serca publiczności. Po ciężkiej walce z chorobą, w 1982 roku zmarła. Wspominamy jej niezwykła karierę i głos, który wciąż zachwyca.

Anna German - kariera

Urodziła się w Uzbekistanie w 1936 roku. Dwa lata później jej ojciec został rozstrzelany przez NKWD, a jej rodzina wysiedlona. Po kolejnych burzliwych latach, w 1946 roku Anna, jej brat Fryderyk, mama Irma i ojczym Herman zamieszkali w Nowej Rudzie. Jako piosenkarka debiutowała w 1960 we wrocławskim "Kalamburze", a trzy lata później wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła drugą nagrodę za utwór "Tak mi źle".

Kolejne festiwale obfitowały w liczne nagrody. Piosenką "Tańczące Eurydyki", Anna German zachwycała w Opolu, Sopocie i na wielu, wielu innych scenach. Miała nieskazitelny głos, który wciąż zachwyca.

Według jej głosu można było stroić fortepiany

- powiedziała o koleżance "po fachu" Irena Santor.

Przez wiele lat swojej kariery, występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS oraz ZSRR. Śpiewała w siedmiu językach: (polskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i po łacinie), a płyty wydawała w języku polskim, rosyjskim i włoskim.

Wypadek i choroba

W 1967 wracając z koncertu we Włoszech, uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Rekonwalescencja trwała trzy lata, jednak piosenkarka nigdy nie wyzdrowiała w pełni. Wróciła na scenę. Lata 70. to czas, w którym jej kariera w ZSRR nabrała tempa. Anna German koncertowała, nieustannie zdobywając nowych fanów.

Anna German miała dar, który zjednoczył miłośników muzyki w Polsce i w Rosji. Potrafiła – ponad polityką i politykami – łączyć oba narody i być przez nie miłowaną

- powiedział Józef Bryll, wiceprezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

W połowie lat 70. Wykryto u niej nowotwór, który później zdiagnozowany został jako mięsak kostny. Przez dwa lata zaawansowanego stadium choroby komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Zmarła 25 sierpnia, 1982 roku, zostawiając 7-letniego wówczas syna Zbigniewa i męża Zbigniewa.

Zobaczcie jak Joanna Moro, która wciela się w postać Anny German, wspomina pracę nad serialem:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Robin Williams - pełen sprzeczności komik obchodziłby dzisiaj 69. urodziny

Sylvester Stallone obchodzi 74. urodziny. Przypominamy jego najlepsze role – to nie są filmy tylko dla facetów

Książę Filip kończy 99 lat! Pałac opublikował najnowsze zdjęcie Królowej Elżbiety II i jej męża

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie