Gorące tematy

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie LEX TVN. "Zamykam ten temat"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Źródło:
tvn24.pl
Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy

Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie nowelizacji ustawy LEX TVN. Prezydent zorganizował konferencję prasową, podczas której przekazał opinii publicznej, co postanowił.

LEX TVN - atak na wolne media

17 grudnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy, określaną mianem LEX TVN. 20 grudnia trafiła na biurko prezydenta. Andrzej Duda miał trzy możliwości - podpisać ją, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Wielu dziennikarzy i publicystów mówiło w mediach, że tuż przed świętami doszło w Sejmie do bezprecedensowego zamachu na wolne media. Działanie to było wymierzone przede wszystkim w TVN Grupa Discovery - największą niezależną telewizję w Polsce, a także największą amerykańską inwestycję w naszym kraju.

W poniedziałek 27 grudnia o godz. 12 prezydent Andrzej Duda zorganizował konferencję prasową, podczas której ogłosił swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy LEX TVN.

Lex TVN

Lex TVN uderza w wolne media
Lex TVN uderza w wolne media Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Prezydent Andrzej Duda o LEX TVN

Andrzej Duda na początku przemówienia przyznał, że Święta Bożego Narodzenia były dla niego nie tylko czasem rodzinnych spotkań, ale również czasem refleksji nad ważnymi sprawami państwowymi, które spędzały mu sen z powiek. Jedną z nich była kwestia nowelizacji ustawy LEX TVN.

- Jednym z argumentów, które były przeze mnie rozważane w trakcie analizy, była kwestia umowy międzynarodowej zawartej przez Polskę w 1990 roku. To traktat pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych. [...] Rozważałem kwestię ochrony prawa własności, kwestię ochrony swobody działalności gospodarczej, kwestię ochrony interesów i kwestię tejże polsko-amerykańskiej umowy. [...] Jeżeli zawarliśmy umowę, trzeba ją dotrzymać. Jeśli my tego nie będziemy robić, to inni też nie będą ich dotrzymywali. My jesteśmy honorowym państwem. Jak się umawiamy, to tego przestrzegamy - mówił Prezydent RP.

Ostatecznie Andrzej Duda postanowił zawetować nowelizację. - Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją. Tym samym zamykam ten temat, oddaję to Sejmowi z powrotem do rozpatrzenia - podkreślił prezydent.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości