Gorące tematy

Strażacy gotują grochówkę na 30. Finał WOŚP. "Jesteśmy w stanie wyżywić około tysiąca osób"

Gorące tematy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
Dzień Dobry TVN
Gotujemy grochówkę na jutrzejszy WOŚP
Gotujemy grochówkę na jutrzejszy WOŚPDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Na co dzień gaszą pożary i ratują ludzi przed niebezpieczeństwem. Chęć niesienia pomocy mają we krwi, dlatego też czynnie biorą udział w 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Strażacy chwycili za łyżki i gotują grochówkę dla wolontariuszy, a kamery Dzień Dobry TVN podpatrują, jak im to wychodzi. Zupa leje się litrami.

Grochówka od strażaków na WOŚP

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Korzeniowej zaprosili mieszkańców powiatu szydłowieckiego i widzów Dzień Dobry TVN do wspólnego gotowania. Kulinarne zmagania przy pokaźnych rozmiarów kuchence polowej mają szczególne znaczenie, ponieważ są wynikiem bezpośredniego zaangażowania w coroczną akcję charytatywną organizowaną przez Jurka Owsiaka. Grochówka, którą przed kamerami przyrządzili przedstawiciele OSP, będzie rozgrzewać wszystkich, którzy wezmą aktywny udział w 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Nasza jednostka pozyskała tę kuchnię polową w 2015 roku od Wojska Polskiego. Od tamtej pory kilka razy w roku gotujemy grochóweczkę, inne zupy, potrawy i herbatkę - tłumaczy Michał Kwiatek, naczelnik OSP Wola Korzeniowa.

Mieszkańcy Szydłowca i okolic zebrali się w jednym miejscu, aby wesprzeć strażaków. Mimo panującego na dworze chłodu obierali warzywa i kroili mięso. Do grochówki dodali: marchewkę, pietruszkę, seler, czosnek, boczek, kiełbasę i ziemniaki. Reporter Dzień Dobry TVN, Mikołaj Rey, zapytał więc, ile litrów zupy przygotują na 30 stycznia.

- Maksymalnie możemy ugotować 240 litrów naraz. Jesteśmy w stanie wyżywić około tysiąca osób. Dziś gotujemy troszkę mniej, bo dwieście litrów grochówki. Wrzucamy dwadzieścia kilogramów grochu do dwóch kotłów. Zupę gotujemy około czterech godzin - zdradza reprezentant strażaków.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szydłowcu

W niedzielę, 30 stycznia, na dziedzińcu zamku w Szydłowcu odbędzie się specjalny koncert z okazji trzydziestolecia WOŚP. Finał akcji uświetni między innymi występ Sławomira. Jakich innych atrakcji mogą spodziewać mieszkańcy okolicznych terenów?

- Zaczynamy już od 8 rano. 165 wolontariuszy będzie zbierało pieniążki do kolorowych puszek z serduszkami. Będziemy biegać, będziemy maszerować i będziemy również morsować. Zapraszamy nad zalew - zachęcają do udziału w wydarzeniu szefowie sztabu WOŚP w Szydłowcu.

Więcej informacji na temat harmonogramu Finału znajdziecie w naszym materiale wideo.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości