Czy kiedyś wybaczymy Rosji? Wanda Traczyk-Stawska: "Jeśli zechcą przyznać się wielkiej krzywdy”

Źródło: Dzień Dobry TVN
Żołnierz, nie żołnierka
Żołnierz, nie żołnierka
Gwiazdor ukraińskiej telewizji uciekł przed wojną
Gwiazdor ukraińskiej telewizji uciekł przed wojną
Wojna zamiast ślubu
Wojna zamiast ślubu
Wyśpiewał marzenia, dziś ucieka przed wojną
Wyśpiewał marzenia, dziś ucieka przed wojną
Wojna w Ukrainie pretekstem do cyberkradzieży
Wojna w Ukrainie pretekstem do cyberkradzieży
Wanda Traczyk-Stawska była żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczyła też w powstaniu warszawskim. Z okazji jej 97. urodzin przypominamy, jak opowiedziała historię swojego życia dziennikarzowi Michałowi Wójcikowi. O wspomnieniowej książce, która jakiś czas temu trafiła do księgarń, oraz o okrucieństwie wojny bohaterka i autor mówili w Dzień Dobry TVN. Pani Wanda przyznała, że widzi analogię między obecną sytuacją w Ukrainie, a tym, co się działo w Warszawie w 1944 roku.

"Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej"

23 lutego 2022 roku na księgarskim rynku ukazał się wywiad-rzeka - "Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego".

- Chciałam przekazać w tej książce, ponieważ sądziłam, że odchodzę, bo byłam bardzo chora, to, co jest w moim sercu, w mojej pamięci. Jak okropna jest wojna. Jak wielką krzywdę wyrządza, przede wszystkim ludności cywilnej, ale poza tym każdemu człowiekowi. Zabijanie rani obu. Tego, który zastrzelił i tego, do kogo strzelił - podkreśliła w Dzień Dobry TVN Wanda Traczyk-Stawska.

Historie, które opowiada, znamy z książek i czarno-białych zdjęć. Teraz wystarczy włączyć telewizor i widzimy to samo. Czołgi, które strzelają do domów dziecka, szkół, szpitali.

- Opisuję, jak okrutna jest wojna, jak straszliwie rani każdego człowieka, który jest zarówno żołnierzem, jak i cywilem. Najwięcej cierpią cywile, bo żołnierz ma broń, może się bronić, a cywil jest zupełnie bezbronny - dodała nasza rozmówczyni.

Jak przyznała, widzi analogię między tym, co obecnie dzieje w Ukrainie, a tym, co działo w Warszawie w 1944 roku. - My byliśmy w dużo gorszej sytuacji, [...] nie było możliwości, żebyśmy mogli mieć jakiekolwiek dostawy [...] broni [...] - wspominała.

Ogromnym problemem był brak broni przeciwlotniczej. - Dla nas, dla żołnierzy, kiedy widzieliśmy, że leci samolot i zrzuca bomby na ludność cywilną, to był najgorszy moment, bo nie było jak tego samolotu zestrzelić - opowiadała.

Michał Wójcik o pracy nad książką "Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej"

Michał Wójcik, historyk i dziennikarz zdradził nam, że w pracy nad książką najbardziej poruszyła go szczerość, z jaką pani Wanda opowiadała o najbardziej brutalnych momentach z powstania warszawskiego.

- Taka anegdota, takie wydarzenie, kiedy pani Wanda obładowana sprzętem, pistoletami maszynowymi [...] wracała do kwatery i mijała swoją koleżankę, która robi coś zupełnie innego. Ona za rękę trzyma dziecko. Bo się okazuje, że ona nie walczy, tylko ratuje dzieci. I pani Wanda mówi: "ona szła i reprezentowała życie, a ja reprezentowałam zabijanie. Ona była w niebie, a ja byłam w piekle" - powiedział Michał Wójcik.

Zdaniem Wandy Traczyk-Stawskiej, przyjdzie czas, kiedy będziemy w stanie wybaczyć Rosjanom to, co robią w Ukrainie. - Tak jak potrafimy wybaczyć Niemcom. Jeśli oni zechcą tak jak Niemcy przyznać się do tego, co robią, do wielkiej krzywdy, jaką wyrządzają, napadając na Ukrainę i grożąc całemu światu - zaznaczyła uczestniczka powstania warszawskiego.

Urodziny Wandy Traczyk-Stawskiej

Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim "Pączek" i "Atma" urodziła się 7 kwietnia 1927 roku w Warszawie. W 2024 roku obchodzi swoje 97. urodziny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości