"Guz ma 17 cm". Krzysztof walczy z rakiem odbytu. Mimo że pracował, ma problem z uzyskaniem renty

Krzysztof Guba
Krzysztof Guba
Źródło: Uwaga! TVN
Krzysztofa Guba choruje na nowotwór złośliwy odbytu. Choć mężczyzna przez wiele lat pracował jako kucharz, okazało się, że zgodnie z przepisami, zbyt mało, by dostać rentę. Sprawą 38-latka zainteresowali się reporterzy programu Uwaga! TVN.

Krzysztof Guba jest kucharzem od ponad 15 lat, to jego wielka pasja. W ubiegłym roku mężczyźnie zaczęły dolegać bóle brzucha, pojawiła się też krew stolcu. 38-latek zgłosił się do lekarza.

- Trafiłem do szpitala w Gdyni i doktor, który mnie przyjął, stwierdził, że to są żylaki odbytu i leczono mnie na nie około półtora miesiąca. Nic nie pomagało, zaniepokojony umówiłem się na prywatną wizytę – chirurg zrobił mi badanie. Po jego minie widziałem, że coś jest nie tak. W niecały tydzień dostałem diagnozę, że to nowotwór złośliwy i guz ma 17 centymetrów – mówi Krzysztof Guba. I przyznaje: - Totalnie mi podcięło nogi, jak powiedział, co się stało, co jest we mnie. Z gabinetu wyszedłem po omacku. W tygodniu mam taki dzień, kiedy siadam i po prostu wyję jak dzieciak.

Uwaga TVN. Krzysztof Guba walczy z nowotworem złośliwym odbytu

W sierpniu ubiegłego roku okazało się, że to złośliwy nowotwór odbytu z przerzutami na wątrobę. Mężczyzna po kilku miesiącach zgłosił się na operację.

- Położyłem się na stół operacyjny z zamiarem usunięcia guza – nowotworu. Po operacji obudziłem się i nadal był, okazało się, że jest tak wielki, że jest nieoperacyjny – wskazuje Krzysztof.

- Mamy do czynienia z chorobą wyjściowo zaawansowaną - rozsianym rakiem odbytnicy, który wymaga intensywnego leczenia, żeby umożliwić choremu, chociaż próbę podjęcia innych etapów leczenia – mówi Paweł Kabata, chirurg onkolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

- Jest źle. Chemioterapia, radioterapia, operację miałem w tym roku w maju. Zaślepiono jelito, dlatego, że bóle pojawiały się przez to, że pracowały jelita – mówi Krzysztof.

- Teraz leczenie, które otrzymuje pacjent, ma na celu umożliwienie jak najlepszego poprawienia stanu i możliwe, że doprowadzenie do momentu, kiedy będzie możliwe usunięcie zmiany – zaznacza doktor Kabata.

Jedyną szansą na zmniejszenie, a potem usunięcie, guza jest chemioterapia, którą Krzysztof przyjmuje od wielu miesięcy.

Brak środków do życia

Niespodziewanie, na śmiertelnie chorego mężczyznę spadł kolejny problem.

- Pół roku byłem na zwolnieniu L4, pół roku, dlatego, że takie są przepisy. Następną rzeczą, jaką powinienem zrobić, to złożyć papiery o rentę. Byłem pewien, że ją dostanę. Ale nie dostałem, dlatego, że w przepisach jest określone, że w 10-leciu muszę mieć pięć lat składkowych pracy – ciągłości – mówi Krzysztof Guba.

Aby w młodym wieku otrzymać rentę, trzeba spełnić wymóg co najmniej pięciu przepracowanych bez przerwy lat, gdy pracodawca płacił za pracownika składki ZUS. Krzysztof, choć przepracował w sumie 15 lat, nie mógł wykazać ciągłego, pięcioletniego zatrudnienia, bo w wielu restauracjach pracował na czarno.

- Nie ukrywam, że jest to standardem w branży. Ale nie myślałem kategoriami choroby i składek, że to się może przydać. Pytanie, czy gdybym nie podjął wówczas pracy na czarno, to bym ją w ogóle dostał – mówi 38-latek.

Chory mężczyzna został bez środków do życia. Jedynym świadczeniem, które dostaje, jest 500 zł comiesięcznego zasiłku dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

- 300 zł miesięcznie wydaję na leki, do tego dojazdy do szpitali, mieszkanie i wyżywienie, a mam dietę, która nie jest tania. Jest bardzo restrykcyjna i jak jej nie stosuję, to cierpię – opowiada Krzysztof.

- Przyjaciele doradzili mi, z racji, że sytuacja była dramatyczna, żebym założył zbiórkę. Gdyby nie ta zbiórka, to nie wiem, co bym zrobił, nie chodzi o miesiąc czy dwa, ta zbiórka pomogła mi na pół roku – mówi mężczyzna.

Zbiórka pomogła, ale wywołała też niepokój.

- Najgorszy był hejt, z którym się spotkałem. Podważali wiarygodność mojej choroby, były nerwy, straszne… nawet płakałem przez to – przyznaje mężczyzna.

Krzysztof Guba i jego wideoblog

Krzysztof nie poddał się. By udowodnić swoją trudną sytuację, od wielu miesięcy prowadzi w internecie wideobloga, w którym na bieżąco relacjonuje walkę ze śmiertelną chorobą.

- Wziął to na klatę. Wiedziałem, że się nie podda, od samego początku wiedziałem, że weźmie się za tę chorobę – mówi Dominik Guba, brat mężczyzny.

Dominik jest jedynym bliskim, na którego pomoc może teraz liczyć chory mężczyzna. Do niedawna było odwrotnie: to Krzysztof wychowywał młodszego brata po niespodziewanej śmierci obojga rodziców.

- Staram się spędzać z bratem czas, jakby tej choroby nie było, żeby nie miał negatywnych myśli. Widziałem, że się podłamał, ma mieszkanie do opłacenia, musi coś jeść, a do tego ta choroba i wszystko siada na psychikę – mówi Dominik.

Renta w drodze wyjątku

Heroiczna walka Krzysztofa i nagłośnione w sieci próby zdobycia źródeł utrzymania odniosły skutek, ale z czasem odzew internautów osłabł.

Czy istnieje szansa, by mężczyzna dostał stałe finansowe wsparcie i mógł wreszcie skoncentrować się na walce z chorobą? Sprawą chorego kucharza udało nam się zainteresować kancelarię specjalizującą się w prawie ubezpieczeń społecznych.

- Niestety, w normalnym trybie pan Krzysztof nie ma szansy uzyskania świadczenia – przyznaje radca prawny Natalia Zielmachowicz. I dodaje: - Na szczęście jest rozwiązanie. Ważne jest, żeby wykazać, że pan Krzysztof nie ma środków na utrzymanie, co obrazują dokumenty pokazujące, jakie pan Krzysztof ma wydatki, a jakie dochody. Wraz z zespołem kancelarii przygotowaliśmy wniosek do prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie panu Krzysztofowi renty w drodze wyjątku.

Przygotowany przez prawniczkę wniosek o przyznanie Krzysztofowi renty w drodze wyjątku zawieźliśmy do centrali ZUS.

- Te świadczenie, w tym przypadku renta, może być przyznane, ale kiedy dana osoba spełni określone warunki. Wystarczy, że tylko jednego kryterium dana osoba nie spełni i wówczas prezes ZUS nie może przyznać tego świadczenia. Mogę jednak zapewnić, że ten wniosek będzie bardzo szybko przeanalizowany i postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć – deklaruje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Niedawno Krzysztof przyjął ostatnią – dwudziestą – dawkę chemioterapii. Teraz lekarze zdecydują, czy guz zmniejszył się na tyle, by można było go usunąć.

- Jeżeli chemia nie zadziałała i nie pomoże, to moje dni są policzone. Cały czas wierzę, że wygram i pokonam tego pasożyta – kwituje mężczyzna.

Chcesz pomóc? Informacje znajdziesz na profilu fundacji, która pomaga Krzysztofowi.

Cały materiał znajdziesz na stronie programu Uwaga! TVN.

Zobacz także:

Autor: Izabela Dorf

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas