Shamsa Araweeloo w dziecięcym wieku została obrzezana. Dziś - jako 30-letnia kobieta - walczy ze zwyczajem, który okalecza na całe życie. - Byłam świadoma, co się dzieje - wspomina na TikToku.
Obrzezanie w Somalii
Shamsa Araweeloo przyszła na świat w 1993 roku w Somalii. - Kiedy miałam sześć lat, razem z moją pięcioletnią kuzynką i siedmioletnią siostrą usłyszałyśmy, że przejdziemy zabieg zwany Gudetan. Nie wiedziałyśmy co to jest, ale powiedziano nam, że to coś specjalnego, wyczekiwanego, że dzięki temu staniemy się kobietami - opowiedziała w jednym z filmów na TikToku.
Jak czytamy na portalu edziecko.pl, dziewczynki nie wiedziały, na czym polega ten rytuał, jednak chciały go przejść, aby nie być wyśmianymi i wykluczonymi ze społeczności ze względu na uznanie ich za nieczyste. Nie podejrzewały, że doznają ogromnego bólu.
Została obrzezana w domu babci
Dzieci zostały zabrane do domu babci. Spotkały się w nim z kobietą, która siedziała na stołku. Obok stał drugi. - Moja kuzynka poszła pierwsza. Byłyśmy podekscytowane - kontynuowała opowieść Shamsa.
Dziewczynka została unieruchomiona. Rozszerzono jej nogi i wzięto żyletkę, a po wszystkim rana została zszyta. Związano jej nogi razem i położono na boku. Wtedy Shamsa uświadomiła sobie, co ją czeka. Na ucieczkę było już jednak za późno. - Fakt, że byłam świadoma, co się dzieje, jest nie do opisania nawet po latach. Sześcioletnie dziecko bez znieczulenia, bez środków przeciwbólowych - wspominała.
W trakcie obrzezania kobiet okalecza się żeńskie narządy płciowe. Zabieg polega na wycięciu łechtaczki i warg sromowych mniejszych u kilkuletnich dziewczynek. Te rytuały nadal są przeprowadzane w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.
@shamsa.araweeloo Storytime-My FGM Experience #viral #storytime #fgm #fgmstopshere
♬ original sound - Official Araweelo
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Dzieci Świata" z meksykańskiego lasu. "Dziewczynki są wydawane za mąż w wieku 13 lat"
- Twierdzą, że 20 proc. naszego życia należy do magii. "Wierzymy, że jest coś, co nami kieruje"
- Dramat dziewczynek w Dolinie Omo. "Cierpią od pokoleń i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić"
Autor: Daria Pacańska
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jadwiga Figula/Getty Images