Ma największe dłonie na świecie. Jej nietypowe rozmiary to wynik choroby

dłonie
25-letniaTurczynka ma największe dłonie na świecie
Źródło: Kelvin Murray/GettyImages/Instagram

Rumeysa Gelgi do księgi Guinessa trafiła jeszcze jako nastolatka. Została wtedy uznana za najwyższą kobietę na świecie. Teraz pobiła kolejny rekord. 25-letnia Turczynka jest bowiem posiadaczką największych dłoni na świecie. Ile mają centymetrów?

Rumeysa Gelgi ma największe dłonie na świecie

Rumeysa Gelgi mierzy 215,16 cm. Taki wzrost uczynił z niej najwyższą kobietę na świecie i dał wpis w księdze rekordów Guinessa. Co ciekawe, 25-letnia Turczynka pobiła jeszcze jeden rekord. Kobieta może się również pochwalić najdłuższym palcem, najdłuższym grzbietem, a także najdłuższymi dłońmi u kobiety. Prawa dłoń Gelgi ma aż 24,93 centymetrów, a lewa 24,26 centymetrów.

Choroby gwiazd

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Dorota Wellman spełnia marzenie
Dorota Wellman spełnia marzenie

Aby pokazać, jak duże są dłonie kobiety, na instagramowym profilu księgi rekordów Guinessa opublikowano krótkie wideo. W filmiku ręce rekordzistki zestawiono z dłońmi "standardowych" rozmiarów. Dodatkowo na nagraniu kobieta trzyma butelkę oraz jabłko. W jej dłoniach oba przedmioty wyglądają jak miniaturki.

Rumeysy Gelgi choruje na zespół Weavera. Co to za choroba?

Za nietypowe gabaryty Rumeysy Gelgi odpowiada rzadka choroba genetyczna. Zespół Weavera, z którym zmaga się kobieta, prowadzi do przyspieszonego wzrostu. Schorzenie znacząco ogranicza ruchomość stawów, powoduje również problemy z chodzeniem, a także połykaniem i oddychaniem. Ze względu na wzrost i trudności powodowane chorobą Rumeysa na co dzień 25-latka porusza się na wózku inwalidzkim. Czasem korzysta także ze specjalnego chodzika.

Warto dodać, że kobieta jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Za ich pośrednictwem pokazuje, jak wygląda życie z chorobą, a także stara się edukować internautów w zakresie innych bardzo rzadkich schorzeń.

- Każda wada może być dla ciebie korzystna, więc zaakceptuj siebie takim, jaki jesteś, bądź świadomy swojego potencjału i daj z siebie wszystko - mówiła Rumeysy Gelgi w rozmowie z BBC.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie