Gorące tematy

Pokazała "kocham cię" w języku migowym. Zarzucono jej propagowanie satanizmu

Gorące tematy

Znak miłości w języku migowym pokazała na plakacie blogerka Weronika Szymańska. Jej gest błędnie odczytano jako "mano cornuta", czyli tak zwane diabelskie rogi. Dziewczyna została oskarżona o propagowanie kultu szatana. - Problem powstał z powodu braku świadomości na temat języka migowego - tłumaczyła blogerka w naszym studiu.

Weronika Szymańska jest blogerką znaną w sieci jako Billie Sparrow. W materiałach, które umieszcza w sieci często promuje kulturę głuchych i język migowy, który sama zna.

Dlaczego postanowiła nauczyć się migania?

Uwielbiam gadać. Jak dowiedziałam się, że można nawet gadać bez używania głosu, to pomyślałam sobie: wspaniale, dwa razy więcej gadania, chcę też tak umieć. Skorzystałam więc z lektoratu na Uniwersytecie Warszawskim

- wyjaśniła Weronika.

Gest niezgody

O swojej aktywności w sieci blogerka chętnie opowiada na spotkaniach. Jedno z nich miało się odbyć pod Warszawą. Na plakatach promujących to wydarzenie Weronika Szymańska pokazała znak pochodzący z amerykańskiego języka migowego, który oznacza "I love you", czyli "Kocham cię". Afisze nie spodobały się jednemu z mieszkańców, który uznał, że gest wykonany przez blogerkę jest symbolem satanistycznym i zażądał ich usunięcia. Zgłosił sprawę radnym, a ci złożyli interpelację do burmistrza. Ten jednak nie zgodził się z zarzutami.

Ta sytuacja powtarza się, ponieważ osoby, które widzą ten gest kojarzą go właśnie bardzo religijnie. Tymczasem oznacza on "I love you" i zbudowany jest z liter I, L, Y. Ten znak rozpowszechnił się, ponieważ jest znakiem statycznym i w związku z tym fajnie wychodzi po prostu na zdjęciach

- wyjaśnił Marek Śmietana, lektor polskiego języka migowego na Uniwersytecie Warszawskim.

Nauka migania - trudna?

Zdaniem Marka Śmietany, sposobem na uniknięcie nieporozumień oraz ułatwienie komunikowania się z głuchymi jest wprowadzenie obowiązkowego nauczania podstaw języka migowego.

Na pewno warto poznać znaki grzecznościowe, na przykład "dziękuję"

- stwierdził gość Dzień Dobry TVN.

Jak dodał, nauka języka migowego zajmuje zazwyczaj kilka lat. Warto wiedzieć, że istnieją w nim homonimy, które są rozróżniane dzięki kontekstowi. Słowa składają się z trzech podstawowych elementów - lokalizacji, kształtu dłoni i ruchu.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości