Gorące tematy

Nauczyciel zarabia tyle, co woźny w szkole? "To upokarzające"

Gorące tematy

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
krakow.wyborcza.pl
uczniowie, kobieta, edukacja

Nauczyciele wciąż nie doczekali się zadowalającej ich pensji. Choć Ministerstwo Edukacji Narodowej od jakiegoś czasu zapowiada podwyżki, pedagodzy nadal czują się pomijani. Według obliczeń osoby pracujące w sektorze edukacji zarabiają tylko nieco więcej, niż wskazuje pensja minimalna. Co więcej, ich wypłaty porównywalne są do wynagrodzenia woźnych.

Nauczyciele walczą o lepsze wynagrodzenie

Każdego dnia spędzają w szkole od kilku do kilkunastu godzin. Edukują, pilnują, biorą na swoje barki ogromną odpowiedzialność za cudzy los i odpowiednie wykształcenie. Mimo pięciu lat studiów i tytanowej pracy, jaką wkładają w swój zawód, wciąż nie są doceniani, a ich pensja wydaje się nieadekwatna do wykonywanych obowiązków. Co na to sektor edukacji?

Nauczyciele od długiego czasu skarżą się na niskie płace, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia o podwyżkach. Te jednak nie nadchodzą. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" zwrócili uwagę na jeszcze jeden ważny fakt. Jak się okazuje, w styczniu w Małopolsce różnica między pensją nauczyciela będącego po studiach a osoby sprzątającej w szkole wynosiła 24 złote. Jak to możliwe? Od stycznia 2023 pensja minimalna wzrośnie do 3400 zł i właśnie tyle dostaną woźne i woźni w szkołach. Jednocześnie pedagog, który zacznie pracę zaraz po studniach, w nowym roku otrzyma 3424 zł.

- Upokarzające - skomentowała Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa Anna Korfel-Jasińska

Sytuacja nauczycieli w Polsce

W innych polskich miastach sytuacja nauczycieli kształtuje się nieco lepiej. Jak się okazuje, do podstawowej pensji doliczane są także dodatki: za wysługę, za wychowawstwo, czy dodatek motywacyjny. Ten ostatni zależny jest od samorządów, które regulują wysokość. W Krakowie waha się miedzy 200 a 500 zł, w Warszawie dochodzi nawet do 1000 zł.

Niestety w zestawieniu z innymi krajami, jesteśmy daleko w tyle. Zdecydowanie lepsze wypłaty dostają nauczyciele w Bułgarii, Rumuni, czy Czechach.

Szansa na podwyżkę – czy to możliwe?

Mimo zapewnień ministra edukacji, podwyżki wciąż nie wchodzą w życie. Miało być 9 procent, nie będzie nic. Podczas ostatniego spotkania Sejm odrzucił propozycje Senatu, które zakładały podniesienie kwot bazowych, służących do wyliczania wynagrodzenia pedagogów. Padła natomiast decyzja, że w 2023 roku nauczyciele dostaną dokładnie tyle, co w latach poprzednich.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: krakow.wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sylvain Sonnet/Getty Images

Pozostałe wiadomości