Gorące tematy

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zmiany w obostrzeniach? Adam Niedzielski: "Nie wykluczam"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Źródło:
Wirtualna Polska
Adam Niedzielski, minister zdrowia

Wielu Polaków obawia się, że z czwartej fali pandemii, wpadniemy od razu w piątą. Jaki plan działania ma Ministerstwo Zdrowia? Czy czeka nas kolejny lockdown? Minister Adam Niedzielski w wywiadzie z Wirtualną Polską przyznał, że rozważana jest zmiana dotychczasowych obostrzeń.

Koronawirus w Polsce

W Austrii, Niemczech czy we Włoszech rządy wprowadzają bardziej restrykcyjne obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa i szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. Czy Polaków czeka lockdown? Minister Zdrowia Adam Niedzielski wypowiedział się na ten temat w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Tego nikt nie może obiecać na 100 proc., choć jestem przekonany, że w rządzie nie ma nikogo, kto chciałby tak zrobić. Mogę za to obiecać, że opcja "zamykania życia społecznego", czyli drastyczne ograniczenie mobilności, jest ostatnią propozycją na stole. To naprawdę ostateczność. Od zmiany reżimu sanitarnego - która nas czeka - do lockdownu jest naprawdę daleko. (...) Nie wykluczam, że w najbliższych dniach będziemy ogłaszać zmiany w obostrzeniach - powiedział minister.

Rozwój pandemii w Polsce

Przewidywana kolejna fala pandemii związana jest z nowym wariantem koronawirusa. Zdaniem Niedzielskiego, będzie bardziej wymagająca od wszystkich pozostałych.

- I to jest właśnie największe wyzwanie. Już dziś mamy ponad 19 tys. zajętych łóżek przez pacjentów covidowych. Wejście z takiego pułapu w kolejną - o wiele mocniejszą falę - może być fatalne w skutkach. Każdy musi mieć tego świadomość - podkreślił Minister Zdrowia w rozmowie z wp.pl.

Adam Niedzielski przekazał, że Polska ma przygotowanych ponad 30 tys. łóżek w szpitalach dla osób z COVID-19. Ministerstwo może przygotować kilka lub kilkanaście tysięcy więcej, ale to będzie absolutne maksimum.

- I to nie tylko infrastruktury szpitalnej, ale lekarzy i pracowników medycznych. Czarny scenariusz to 60 tys. łóżek zajętych przez pacjentów z koronawirusem. To wariant niemal katastroficzny - stwierdził.

Zdaniem ministra o wiele skuteczniejsze w walce z epidemią są szczepienia niż obostrzenia.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło: Wirtualna Polska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości