Mariusz Szczygieł wspomina szkołę
Mariusz Szczygieł postanowił powrócić wspomnieniami do szkolnych lat. Jak się okazuje, uznany pisarz nie najlepiej wspomina swój pobyt w murach podstawówki. Szczególnie źle w jego pamięci odcisnęła się szkolna akademia, z której został wykluczony.
- To ja. Mam 9 lat, jestem uczniem klasy 3 a - napisał, publikując stosowne zdjęcie. - Mam problem, bo nasza pani usunęła mnie z występu. Cała klasa stała w trzyosobowych szeregach, miała śpiewać piosenkę i jednocześnie wykonywać pewne ruchy. A osoba z lewej strony szeregu zamieniała się z osobą z prawej. Tylko mnie to nigdy nie wychodziło - zdradził, zaznaczając, że do dziś zapamiętanie układów ruchowych przysparza mu trudności.
Autor popularnych reportaży wspomina, że wówczas jego miejsce zajął inny chłopiec.
- Będziesz stał z boku! Na moje miejsce przyszedł ktoś z klasy b i nie wystąpiłem - zdradził. - Lęk przed tańcem, przed grami zespołowymi mam do dziś. (...). No i lubię stać z boku… - dodał.
Edukacja w 3. klasie wiązała się również z eksperymentem. Uczniów podzielono na trzy grupy, bazując na ich zdolnościach intelektualnych. To sprawiło, że został rozdzielony ze swoim przyjacielem.
- Siedziałem z moim ulubionym kolegą J. Teraz on jest "średni", a ja lepszy, więc siedzę obok innego, którego tak nie lubię. Najbardziej mi głupio, że jestem lepszy od J. Nie mogę spojrzeć mu w oczy - napisał Mariusz Szczygielski. - Dopiero, kiedy kończy się nauczanie początkowe, przed czwartym rocznikiem dzielą naszą klasę i przydzielają nas do nowych klas czwartych, trafiam do 4c razem z J., z którym siedzę już do ósmej klasy. I on jest do końca lepszy ode mnie z matematyki - zaznaczył.
Mariusz Szczygielski o współczesnej edukacji
Wydarzenia ze szkoły podstawowej odcisnęły piętno na psychice późniejszego laureata nagrody Nike.
- Nienawidzę do dziś rywalizacji, segregacji i wywyższania się. Jestem przekonany, że zawdzięczam to wczesnym szkolnym przeżyciom - stwierdził. - [...] Jestem przekonany, że to co narzucone, może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych - jak stało się w moim przypadku. [...] Łudzę się, że - jak powiedział prof. de Barbaro - w DNA młodzieży wpisany jest sprzeciw - podsumował.
Zobacz wideo: Rekomendacje literackie Mariusza Szczygła
Zobacz także:
- Polskie dzieci w Iranie stworzyły niezwykłe dzieła sztuki. Można je zobaczyć w Warszawie
- Kobiece akty z przesłaniem. "Ciało jest jedynie nośnikiem czegoś znacznie piękniejszego"
- Zdjęcia gwiazd ze szkolnych lat. Sprawdź, jak dobrze znasz polskich celebrytów
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN