Gorące tematy

Lech Wałęsa szczerze o sobie: "Tęsknię już do tego przyszłego życia. Tam jest lepiej"

Gorące tematy

Lech Wałęsa udzielił poruszającego wywiadu Dorocie Wellman, w którym zdradził dlaczego czuje się samotny i jest nieufny wobec ludzi, czego się boi w życiu i z jakich powodów zdecydował się przejść na wegetarianizm. Nie zabrakło też pytań o święta Bożego Narodzenia i prezenty.

Lech Wałęsa: "Jak walczę, to walczę maksymalnie"

Lech Wałęsa to współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność", laureat Pokojowej Nagrody Nobla oraz prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995. Mimo że mógłby odpoczywać na emeryturze, cały czas reaguje na to, co dzieje się w polskiej i zagranicznej polityce. Jego zaangażowanie przejawia się m.in. w tym, że na wielu uroczystościach pojawia się w koszulce z napisem "Konstytucja". W ten sposób przeciwstawia się łamaniu prawa, które opozycja zarzuca obecnie rządzącej partii i prezydentowi.

- Chciałbym je nosić jak najkrócej, dlatego że są różne okazje, jakieś publiczne wystąpienia i lepiej wyglądałoby być pod krawatem i w garniturze, ale ja jestem zawzięty i uparty, i jak walczę, to walczę maksymalnie - przyznał.

Z powodu pandemii koronawirusa Lech Wałęsa musiał ograniczyć podróże, które tak bardzo lubi. Nie ukrywa też, że dzięki wyjazdom może również podreperować budżet domowy. Ale nie narzeka na nudę.

- Coś musimy robić, bo życie nie znosi pustki. Uczestniczę, oczywiście coraz słabiej, bo mam już dzisiaj dwie kosy, 77 lat i już jestem zmęczony, więc trochę mniej uczestniczę, ale tam gdzie można, to można - powiedział.

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej Lech Wałęsa przyznał, że jest bankrutem. W rozmowie z Dorotą Wellman dodał, że to stwierdzenie nie dotyczyło tylko jego sytuacji finansowej, ale również dorobku politycznego, który jest obecnie deprecjonowany przez wiele osób.

Zwycięstwo jest dzisiaj niszczone. Ja walczyłem w tamtym czasie, zresztą my wszyscy walczyliśmy z systemem o nowy system - powiedział.

Lech Wałęsa na diecie

Z powodów zdrowotnych i miłości do zwierząt Lech Wałęsa stara się przejść na wegetarianizm, ale - jak przyznał - nie jest to takie proste, ponieważ cały czas ciągnie go do mięsa. Dodał także, że po wprowadzeniu diety odstawił wszystkie lekarstwa, w tym insulinę.

- Miałem bardzo dobre wyniki, ale ta dieta jest tak okropna, że się nie da długo na niej żyć - stwierdził ze śmiechem.

Wielbiciel Twittera i Facebooka

Lech Wałęsa to miłośnik nowych technologii, jest więc aktywny w mediach społecznościowych, a także prowadzi blog.

- To jest potrzebne, jest większe oddziaływanie. Im mądrzejsze i trafniejsze [wypowiedzi - przyp. red.], tym więcej ludzi odbiera i dyskutuje. Podoba się, nie podoba się, ale są czynni, no i właściwie o to chodzi - powiedział były prezydent.

A na pytanie Doroty Wellman, czy media społecznościowe są dla niego także sposobem na młodość, odpowiedział: - Nawet o tym nie myślę, tęsknię już do tego przyszłego życia. Tam jest lepiej - stwierdził.

Samotność i nieufność Lecha Wałęsy

Lech Wałęsa często powtarza, że jest samotny. Potwierdził to także w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.

- Jestem samotnikiem. Sam grałem w szachy, warcaby i życie zawsze prowadziłem sam, nieufny, zawiodłem się na wielu z różnych powodów. Byłem samotnikiem, jestem i pozostanę - powiedział były prezydent.

Przyznał także, że jedyne czego się boi, to jego żona i Bóg.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości