Kolejny etap luzowania obostrzeń. Jakie zasady obowiązują na basenach i w klubach fitness?

Kobieta na bieżni w klubie fitness
freemixer/Getty Images
Źródło: E+
Od 6 czerwca, w ramach luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, swoją działalność mogą wznowić m.in. siłownie, baseny i kluby fitness. Jakie zasady będą obowiązywały w tych punktach?

Kluby fitness, baseny, sale zabaw i siłownie ponownie otwarte

W sobotę ruszają m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie. Funkcjonowanie wznawiają też organizatorzy kongresów i targów. Odmrożone branże muszą przestrzegać zaleceń sanitarnych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z GIS i MZ.

Zalecenia dla poszczególnych sektorów, w tym tych które ruszają 6 czerwca w ramach 4. etapu luzowania obostrzeń dotyczących funkcjonowania poszczególnych sektorów polskiej gospodarki, opublikowano na tej stornie.

Zasady obowiązujące podczas pandemii

Wytyczne, przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia, określają w jaki sposób można bezpiecznie świadczyć usługi oraz z nich korzystać w czasie tzw. nowej normalności.

Siłownie i kluby fitness - obostrzenia

W siłowni, klubie fitness, w zależności od powierzchni, dopuszcza się ograniczoną liczbę klientów w pomieszczeniach (1 osoba na 10 m kw.). Z zaleceń wynika też, że każde urządzenie używane przez klienta powinno być po zakończonym ćwiczeniu dezynfekowane, a sprzęty do ćwiczeń muszą stać w odpowiednich odległościach od siebie (przynajmniej 1,5 m).

Parki rozrywki - zasady korzystania

W parku rozrywki "cały personel parku jest wyposażony i przestrzega używania maseczki, przyłbic, rękawiczek". Wśród zaleceń jest też m.in. bieżące dezynfekowanie, nie rzadziej niż co godzinę, toalet, wind, blatów, klamek, poręczy, uchwytów, kołowrotków, biletomatów oraz innych, często dotykanych powierzchni.

Baseny i sauny - obostrzenia

Z kolei liczba osób korzystających w tym samym czasie z np. z basenu czy sauny "nie może przekraczać 50 proc. maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób", a z jednego toru mogą korzystać jednocześnie maksymalnie 4 osoby.

Sale zabaw a koronawirus

W przypadku sal zabaw "należy zapewnić rozwiązania uniemożliwiające kontakt osób wchodzących i wychodzących do sali (...) np. (poprzez osobne wejścia/wyjścia, regulację ruchu)". Salę zabaw, w tym wszystkie przedmioty i sprzęty, należy gruntownie czyścić (wodą z detergentem) albo dezynfekować minimum 2 razy dziennie, w tym jeden raz przed otwarciem, a drugi raz podczas obowiązkowej przerwy technicznej - wskazano w zaleceniach.

Zasady bezpieczeństwa w dobie pandemii koronawirusa

Dotąd w nowym rygorze sanitarnym działalność wznowiły: od 4 maja biblioteki, galerie i centra handlowe (w tym tzw. wyspy handlowe), branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne; od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne; od 30 maja: restauracje i bary hotelowe. Zniesiono też limit osób dla branży handlowej i gastronomicznej. Można również korzystać z saun, solariów oraz usług salonów piercingu i tatuażu. Dozwolone są także zgromadzenia, w których uczestniczy do 150 osób.

Resort rozwoju przypomniał, że niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętać należy m.in. o zachowaniu 2-metrowej odległość od innych w przestrzeni publicznej, zasłanianiu nosa i usta w zamkniętych przestrzeniach w miejscach publicznych, czy ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi, polegających np. na dezynfekcji rąk.

Zobacz też:

Alternatywa dla tradycyjnych kin. Rusza sezon seansów na kółkach

Truskawkowy Księżyc przyniesie radość życia! Horoskop astrolog Merkurji

Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP|

podziel się:

Pozostałe wiadomości