Sytuacja wywołana przez pandemię koronawirusa, która opanowała cały świat, zmusza nas do zachowania środków ostrożności, którym wcześniej najprawdopodobniej nie poświęcaliśmy tak dużej uwagi. Nowe przyzwyczajenia mogą okazać się kluczowe w ochronie nas samych i naszych najbliższych.
Jak często myć i dezynfekować ręce?
Wzmożone mycie rąk, dezynfekcja i stosowanie wszelkich środków antybakteryjnych, to procedury, które zostały wypracowane w oparciu o dotychczasową wiedzę na temat panującego wirusa z Chin. Jest to niezwykle prosta czynność, która może pomóc nam zapobiec zakażeniu się koronawirusem.
Ręce myjemy dokładnie – to ważny element. Zawsze mydłem, ponieważ jest detergentem. Niszczy otoczkę lipidową samego wirusa i nasze ręce będą bezpieczne
- mówi prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska
Przestrzeganie tych zasad prowadzi do usunięcia ze skóry zanieczyszczeń, substancji organicznych oraz mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozwój chorób bakteryjnych i wirusowych. Kiedy spędzamy czas w domu, nie jest koniecznie stosowanie środków higieny częściej niż do tej pory.
Zachowujemy wszelkie środki higieny, jakie stosowaliśmy dotychczas, lecz stosujemy się do nich w 100%
- mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski
Większą uwagę powinniśmy skupić w momencie, gdy wychodzimy z domu i mamy kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Wtedy warto mieć pod ręką butelkę z żelem antybakteryjnym i co jakiś czas stosować jako środek zapobiegawczy, a po powrocie precyzyjnie oczyścić dłonie.
Jeśli wracamy ze sklepu, z apteki, z przychodni powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności oraz myć ręce długo i dokładnie
- dodaje internista.
Dezynfekcja jedzenia
O ile w przypadku rąk powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na to, żeby były one wolne od zarazków i stosować specjalne środki dezynfekujące i zabijające niepożądane bakterie, to w kwestii jedzenia wystarczą podstawowe czynności oczyszczające.
Jeżeli chodzi o owoce zdecydowanie wystarczy wymycie i sparzenie
- stwierdza prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska
Warto przypomnieć, że nie potwierdzono zakażenia koronawirusem drogą pokarmową
- kontynuuje lekarz chorób zakaźnych.
Czy dezynfekcja obuwia jest konieczna?
Zagadnienie czyszczenia i odkażania butów, a nawet chodników pojawiło się w opracowaniach, lecz nie zostało ono dotychczas poparte żadnymi badaniami naukowymi. Powstały jednak artykuły opublikowane w czasopismach medycznych, których autorami są najbardziej doświadczeni w walce z koronawirusem Chińczycy. Badacze odnieśli do nurtującego tematu:
Wyraźnie mówią, że dezynfekcja obuwia, chodników jest niepotrzebna i generuje dodatkowe szkody ekologiczne
- skomentowała prof. Anna Boroń-Kaczmarska
Czyszczenie i dezynfekcja windy
Warto jednak zwrócić uwagę na dezynfekcję naszego najbliższego otoczenia, z którego korzystamy na co dzień, np. windy. W tym miejscu mamy bezpośredni kontakt z bakteriami, które przenosimy na rękach dotykając guzików. Jak sama ekspert mówi, ciężko jest określić, jak często powinno się czyścić windę. Wyznacznikiem jest częstotliwość jej korzystania.
Wszystko jest zależne od ruchu na klatce schodowej i to on wyznacza częstość dezynfekowania windy. Ta procedura na pewno przynosi korzystne efekty
- mówi lekarz.
Wszystkie odcinki programu 36,6 znajdziesz na platformie player.pl.
***
Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.
Zobacz też:
- Testy na koronawirusa - broń w walce z pandemią. "Każda osoba, która jest nosicielem, potencjalnie zarazi 2,5 osoby"
- Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce
- Sytuacja ciężarnych w „36,6”. „Będzie z nami Małgorzata Rozenek, jej troski będą komentować specjaliści z dziedziny ginekologii”
Najświeższe informacje na temat koronawirusa znajdziesz na tvn24.pl
Autor: Bartosz Tomaszewski