Gorące tematy

"My się kina nie boimy". Jakie atrakcje czekają na uczestników festiwalu Mastercard OFF Camera?

Gorące tematy

Już wkrótce rusza 13. Matercard Off Camera. Tegoroczny festiwal będzie trwał aż 15 dni i będzie miał nową formułę - odbędzie się zarówno stacjonarnie, w Krakowie, jak i w przestrzeni online w serwisie Player. Jakie atrakcje czekają na uczestników? Zdradziła Alicja Myśliwiec, rzecznik prasowa festiwalu.

13. edycja Mastercard OFF Camera

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA to jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżnia imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie.

W tym roku z powodu pandemii festiwal będzie miał mieszaną formułę. Odbędzie się w Krakowie, a także w serwisie player.pl. Od 11 do 25 września na platformie będzie można obejrzeć wszystkie filmy konkursowe oraz wydarzenia towarzyszące. Jak niezależność radzi sobie w sieci i co będzie działo się we wrześniu w przestrzeni online?

Miała być filmowa majówka, ale pandemia pokrzyżowała plany twórców festiwalu kina niezależnego. Tym samym wszystkie atrakcje zostały przeniesione na jesień. Ze względu na szczególne okoliczności Festiwal Mastercard OFF CAMERA zdecydował się na niestandardowe formy projekcji - pokazy filmów na player.pl , kino samochodowe oraz "Kino z okna". O szczegółach opowiedziała w naszym programie rzeczniczka prasowa, Alicja Myśliwiec.

Staramy się sprostać oczekiwaniom widzów. Będzie bezpiecznie

- powiedziała.

11 września - tę datę należy zapamiętać. Startujemy w dwóch miejscach – na platformie player.pl, ale i w Krakowie. "My się kina nie boimy" - to nasze hasło. Będą pokazy kina samochodowego, a więc w iście amerykańskim stylu, ale to nie wszystko. Będziemy również oglądać filmy, nie wychodząc z domu, z perspektywy okna. Te filmy będą wyświetlane na murach kamienic. Kraków stoi kamienicami, a więc mamy nadzieję, że to będzie taki ukłon w stronę krakowskiej publiczności, a wszystkich widzów z całego kraju zapraszamy na platformę player.pl, to jest nasz wspaniały partner w tym roku. Trochę realnie, a trochę wirtualnie, ale na pewno będzie się działo

- zachęciła Alicja Myśliwiec.

Niezwykły festiwal kina niezależnego

Kultura pomaga w trudnych czasach i daje nadzieję, dlatego to tak ważne, aby w dobie kryzysu z niej nie rezygnować. Właśnie o tym myśleli kreatywni twórcy Mastercard OFF Camera, dostosowując festiwalową formułę do obecnych warunków, w jakich żyjemy.

Covid-19 i pandemia zmusiły nas do zatrzymania się, ale i do refleksji. My szczerze mówiąc nieco zdezorientowani w maju podejmowaliśmy decyzję, że festiwal należy przesunąć. Bardzo się cieszę, że mogę teraz być tutaj z wami i mówić: „Tak, 11 września wracamy i to będzie wielkie wydarzenie”

- podsumowała Myśliwiec.

Jakie filmy zobaczymy? Na program festiwalu składają się pierwsze lub drugie filmy twórców z całego świata wyświetlane w ramach Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi". Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych rodzime produkcje będą walczyć o nagrodę Kulczyk Foundation. Zaplanowano również sekcje specjalne: "Między nami kobietami", "Znowu w drodze", "Tanie dreszcze" oraz "Związki i rozwiązki". Fani Festiwalu znajdą coś dla siebie wśród filmowych propozycji z sekcji "Panorama", "Festiwalowe Hity" czy "Amerykańscy Niezależni".

Jak stać się uczestnikiem festiwalu Mastercard OFF Camera?

Festiwalowi Mastercard OFF CAMERA od lat towarzyszy SerialCon. W tym roku odbędzie się specjalna edycja, która będzie trwała aż 10 dni – od 12 do 21 września. Fani seriali będą mogli uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, nie wychodząc z domu. Również dzięki Playerowi. O pracy nad serialami opowiedzą zarówno twórcy stojący przed kamerą - aktorzy - jak i ci sterujący serialowym światem zza niej - scenarzyści, reżyserzy i producenci. O tym, na co w serialowym wszechświecie warto zwrócić uwagę i jakich seriali nie można przegapić, porozmawiają blogerzy, youtuberzy i krytycy filmowi. Wieczorami tradycyjnie zapraszamy na SerialConowe pokazy seriali z udziałem twórców, z którymi będzie można porozmawiać po seansie.

Mimo że festiwal przenosi się do świata wirtualnego, nie zrywa ze swoim rodowodem. Znane krakowskie lokalizacje będą tłem najciekawszych spotkań. Każdy kinoman będzie miał szansę zobaczyć rozmowy Oliviera Janiaka z gwiazdami, wywiady z twórcami polskiego kina i program Alicji Myśliwiec "2020. Plan B". Nie zabraknie również akcentów muzycznych. Twórcy występujący w ramach OFF SCENY przygotowali specjalne koncerty online dla fanów alternatywnego brzmienia.

Więcej szczegółów o festiwalu na stronie: www.offcamera.pl, w mediach społecznościowych: www.facebook.com/OffCameraFestiwal, www.instagram.com/mastercardoffcamerafestival/

Zapraszamy do oglądania 13. Mastercard OFF CAMERA na player.pl

Zobacz także:

"Kevin sam w domu", czyli Macaulay Culkin kończy 40 lat. Jak wygląda dziś?

Nowe szczegóły dotyczące gali Emmy 2020. Jak będzie wyglądało rozdanie nagród?

"Boże Ciało" Jana Komasy i "Szarlatan" Agnieszki Holland z szansą na Europejskie Nagrody Filmowe

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości