Gorące tematy

Czy Boże Narodzenie 2020 zostanie odwołane? Biuro Świętego Mikołaja nie pozostawia wątpliwości

Gorące tematy

Aktualizacja:
Święty Mikołaj

Koronawirus na całym świecie nie daje za wygraną. Problemami wywołanymi przez pandemię zaniepokojony jest także Święty Mikołaj. Czy w związku z tym warto być w tym roku grzecznym? Jak zapewnia Biuro Świętego Mikołaja w Rovaniemi, pomimo okoliczności przygotowania idą świetnie.

Święty Mikołaj w czasie pandemii

Jedną ze najwspanialszych rzeczy wiążących się ze świętami, która - tak jak wszystko inne - została ograniczona przez pandemię, jest wspólne spędzanie czasu.

Zdecydowanie warto być grzecznym i w tym roku , a szczególnie dobry sposób okazania grzeczności to podtrzymanie w bezpieczny sposób kontaktu z przyjaciółmi czy bliskimi

– podkreśla Święty Mikołaj cytowany przez PAP.

Jak dodaje, również on sam jako "strażnik dobrego postępowania" przestrzega oficjalnych zaleceń sanitarnych takich jak przykładne mycie rąk czy zachowanie fizycznego dystansu.

Skrzaty - pomocnicy Mikołaja - noszą maseczki, a on przyjmuje gości w swoim biurze zza pleksi w kształcie piernika.

Niech czas oczekiwania na święta będzie szczególnie dobry

– życzy Święty Mikołaj polskim czytelnikom.

Rovaniemi - biuro Świętego Mikołaja

Do oddalonego o ponad 800 km od Helsinek Rovaniemi, gdzie mieści się oficjalne biuro Świętego Mikołaja, zima przyszła w ostatnich dniach. W niektórych regionach Laponii śniegu jest już ponad 30 cm.

W Rovaniemi każdego roku 'święta są świętami'

– mówi PAP Sanna Karkkainen kierująca biurem Visit Rovaniemi.

To, co najbardziej przyciąga przyjezdnych, to "gwarancja śniegu i magia północy, zorza polarna oraz renifery". W tym roku jednak z powodu pandemii i międzynarodowych ograniczeń w podróżowaniu, miasto i cała Laponia spodziewają się większej liczby turystów krajowych.

Rovaniemi wciąż jednak czeka na międzynarodowe grupy turystów, ale to, ilu ich przybędzie w tym sezonie, trudno przewidzieć

- przyznaje Karkkainen. Dodaje, że liczba popularnych dotychczas lotów czarterowych z turystami z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch czy Chin spadła rekordowo w związku z koronawirusem. Finowie – liczebnie – nie są w stanie ich zastąpić.

W poprzednich latach wioskę Świętego Mikołaja w Rovaniemi każdego roku odwiedzało średnio ponad pół miliona osób, z czego ponad 100 tys. w samym grudniu.

Boże Narodzenie 2020

Na początek listopada w wiosce zaplanowane jest oficjalnie tradycyjne otwarcie świątecznego sezonu. Ta uroczystość, organizowana w Rovaniemi corocznie od ponad 50 lat, w tym roku – jako znak obecnych czasów – odbędzie się wirtualnie i śledzić będzie ją można na całym świecie.

W fińskiej części Laponii – dość słabo zaludnionym obszarze – sytuacja epidemiczna jest obecnie spokojna (ok. 20 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni; w skali całej Finlandii – ok. 50). Władze Rovaniemi zalecają jednak używanie maseczek w pomieszczeniach oraz w punktach usługowych, w których zachowanie bezpiecznego dystansu nie jest możliwe. W wielu miejscach obsługi klienta są zainstalowane osłony z pleksi, a liczba punktów dezynfekcji rąk została zwiększona.

Prawdziwy Święty Mikołaj z Laponii odwiedził studio Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Skąd wziął się Święty Mikołaj?

Przygoda w wiosce Świętego Mikołaja i wiele innych atrakcji, czyli Laponia dla każdego

Gdzie mieszka prawdziwy Święty Mikołaj?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości