Niewyobrażalne tłumy, nierzadkie problemy z dotarciem na miejsce, a jednocześnie świetna muzyka i możliwość poznania przyjaznych ludzi, nie tylko z Polski, lecz także świata. Pol’and’Rock Festival – o czym pamiętać wyruszając na największy muzyczny festiwal w Polsce? Co ze sobą zabrać?
- Pol’and’Rock Festival i Przystanek Woodstock
- Co zabrać ze sobą na Pol'and'Rock Festival 2019? Niezbędnik
- Co jeszcze przyda się na Pol'and'Rock Festival 2019? Nie tylko na pole namiotowe
Zobacz też:
Żyją dzięki sprzętowi WOŚP. Teraz chcą pomagać innym
Pol’and’Rock Festival i Przystanek Woodstock
Przystanek Woodstock (obecnie Pol’and’Rock Festival) – to największa w kraju muzyczna impreza plenerowa, przyciągająca rokrocznie dziesiątki tysięcy ludzi nie tylko z Polski. Choć „nasz” Woodstock zapożyczył nazwę od legendarnego festiwalu, który odbył się w Stanach w 1969 roku, w Polsce nikt nie ma wątpliwości, że jeśli ktoś wymawia tę nazwę, to ma na myśli festiwal organizowany przez Jurka Owsiaka. XVII Przystanek Woodstock przyciągnął rekordową liczbę fanów muzyki – około 700 tysięcy osób, nie dziwi więc, że poza organizatorami, także uczestnicy powinni przygotować się na taką imprezę w odpowiedni sposób.
Co zabrać ze sobą na Pol'and'Rock Festival 2019? Niezbędnik
Biorąc pod uwagę fakt, że większą część terenu Pol'and'Rock Festival zajmuje gigantyczne pole namiotowe, przygotowania do festiwalu niewiele różnią się od przygotowań do wyjazdu na biwak czy pole namiotowe. Co w takim razie powinniśmy mieć ze sobą na polu namiotowym na Woodstock? Oto lista:
● Namiot – dobrze sprawdzają się namioty małe i lekkie, ponieważ duży model to większy problem ze znalezieniem miejsca w możliwie niewielkiej odległości od sceny. Małe namioty są też lżejsze, co ułatwia ich transport. Najodpowiedniejsze są namioty dwuosobowe – dużo łatwiej znaleźć dla nich miejsce.
● Karimata – przyda się nie tylko jako izolacja pod śpiwór w namiocie, lecz także jako miękkie podłoże do siedzenia czy spania na zewnątrz. Warto wybrać lekką i odpowiednio grubą matę, zajmującą mało miejsca pod plecakiem lub wewnątrz niego.
● Śpiwór – najlepiej sprawdzony podczas wcześniejszych wojaży.
● Latarka – jest nieoceniona podczas powrotów z koncertów do namiotu. Im mniejsza i lżejsza (np. ledowa), tym lepsza.
● Kłódka (lub inne zapięcie do namiotu) – chociaż nie zawsze stanowi barierę nie do pokonania dla intruza (który może użyć np. noża do rozcięcia namiotu), prawdopodobnie zwiększy nasz komfort psychiczny, gdy oddalimy się od pola namiotowego.
● Lodówka przenośna – dla osób przyjeżdżających pociągami jest balastem, ale jeśli ktoś posiada samochód i ma miejsce w bagażniku, na biwaku może zapewnić sobie „luksus” picia zimniejszych napojów.
● Turystyczny prysznic solarny – gadżet wart rozważenia. Zwijany, elastyczny zbiornik zajmuje mało miejsca, a po wypełnieniu wodą i zawieszeniu w słonecznym miejscu (np. na namiocie) może być przydatny m.in. do obmywania twarzy czy rąk. Ciepłą wodą łatwiej też umyć brudne talerze czy kubki.
Co jeszcze przyda się na Pol'and'Rock Festival 2019? Nie tylko na pole namiotowe
● Obuwie – zalecamy co najmniej dwa typy: proste klapki, nieocenione podczas korzystania z natrysków oraz cięższe obuwie, odpowiedniejsze do „tańca” pod sceną (przy czym słowo „taniec” celowo zostało wzięte w cudzysłów). Cięższe, zakryte obuwie to lepsza ochrona przed zadrapaniami, a nawet zwichnięciami kończyn dolnych w czasie pogo.
● Środki opatrunkowe, apteczka – choć nikt z jadących na festiwal nie przewiduje przykrych niespodzianek, warto zaopatrzyć się w podstawowe środki opatrunkowe (woda utleniona, komplet plastrów, bandaż). W innym przypadku jesteśmy zdani na innych uczestników festiwalu i pomoc medyczną, która nie w każdym miejscu jest na wyciągnięcie ręki.
● Power bank do telefonu – wiele osób nagrywa występy swoich idoli przy pomocy smartfonów, co jest szalenie energochłonne. Żeby energii wystarczyło na kilka występów, pomocny może być niewielki, płaski, kieszonkowy akumulator.
● Porządne etui na telefon – nawet jeśli na co dzień nie korzystamy z takiego zabezpieczenia, to na festiwalu okazuje się ono bardzo przydatne, szczególnie dla osób lubiących poskakać pod sceną, gdzie telefon może wypaść wprost pod ciężkie obuwie innych fanów muzyki. Jeśli dodatkowo między etui a telefon włożymy kartkę z naszymi „namiarami”, zwiększamy szanse odzyskania telefonu, jeśli wysunie się niepostrzeżenie z kieszeni, np. w trakcie tańca pod sceną.
● Nakrycie głowy – Woodstock to wielka i odsłonięta powierzchnia. W dni słoneczne czapka z daszkiem, chusta lub kapelusz to coś, co może uratować nas przed problemami z samopoczuciem.
● Środki przeciw owadom – na pewno przyda się środek na komary. Latem przydatne są też preparaty na kleszcze.
● Olejek do opalania – jeśli pogoda w czasie festiwalu dopisuje (a jest tak bardzo często), olejek z odpowiednim filtrem stanowi rzecz z kategorii must have. Warto zabrać go na Woodstock.
● Odpowiedni ubiór – najlepiej przygotować zestaw ubrań, który umożliwi ubranie się na tzw. cebulkę (kilka warstw ubrań, których ilość można dopasowywać do warunków atmosferycznych w danej chwili). Przydadzą się też kąpielówki czy strój kąpielowy.
● Dokumenty – brzmi to banalnie, jednak posiadanie dokumentów jest konieczne w różnych sytuacjach, nie tylko w celu potwierdzenia uprawnień do ulgowego przejazdu.
Więcej:
- Jest miliard złotych WOŚP! Padł rekord rekordów
- Ostatnia puszka Adamowicza. Rozmowa z organizatorką akcji
- "Majdanowie wystawili swoje oddechy na WOŚP". Czy to prawda?
Autor: Filip Yak