Boże Ciało 2020. Kiedy wypada w tym roku? Co to za święto?

Boże Ciało
Godong/ Getty Images

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem ruchomym. Jest obchodzone w kościele katolickim, dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, w pierwszy czwartek po Trójcy Przenajświętszej.

Boże Ciało 2020 – kiedy wypada?

Boże Ciało jest świętem ruchomym, a to znaczy, że nie jest przypisane do konkretnej daty. Obchodzone jest zawsze w pierwszy czwartek po Trójcy Przenajświętszej. W tym roku przypada 11 czerwca. W Polsce tego dnia organizowane są procesje po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Boże Ciało – dzień wolny

W Polsce Boże Ciało to jeden z dni ustawowo wolnych od pracy i szkoły, a co za tym idzie jest także dniem wolnym od handlu. Jako, że przypada w czwartek, dużo osób chcąc wykorzystać długi weekend, planuje urlop także na piątek i w ten sposób ma 4 dni wolnego.

Boże Ciało – skąd się wywodzi to święto?

Boże Ciało jest świętem nakazanym, a więc w tym dniu wierni są zobowiązani do uczestnictwa w mszy świętej. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce to święto zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320 roku.

Zgodnie z tradycją, tego dnia w Polsce organizowane są procesje do czterech ołtarzy. Przy każdym z nim odczytywane są lub śpiewane, związane tematycznie z Eucharystią, fragmenty Ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Przenoszona jest także monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie procesji udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie