Gorące tematy

Dzień Ojca 2021. Kiedy obchodzimy w Polsce dzień taty? 

dzień ojca

Hispanolistic/ Getty Images

Gorące tematy

Dzień Ojca 2021. Kiedy obchodzimy w Polsce dzień taty? 

dzień ojca

Hispanolistic/ Getty Images

Zbliża się Dzień Ojca. Już 23 czerwca każdy tata będzie świętował i przyjmował życzenia od dzieci. Mimo, że obchody tego dnia nie są tak popularne jak te z okazji Dnia Matki, to nie można o nim zapominać. 

Dzień Ojca 2021 - kiedy wypada?

Pierwszy raz Dzień Ojca w Polsce obchodzono w 1965 roku. Od tamtego momentu każdy tata świętuje 23 czerwca. W tym roku ten wyjątkowy dzień przypada we wtorek. Dzień ojca nie jest tak popularny w Polsce jak dzień matki. W prawdzie od kilku lat coraz więcej osób go świętuje, ale warto zapisać tę datę w kalendarzu.

Dzień Ojca – jaki prezent wybrać?

Przede wszystkim liczy się pamięć i życzenia. Wiadomo jednak, że chociażby mały prezent ucieszy każdego. Zawsze dobrym pomysłem jest kupienie czegoś spersonalizowanego, jednak jeżeli nic nie przychodzi ci do głowy, mamy na to radę. Prezentujemy kilka „prezentów-pewniaków”, które świetnie sprawdzą się na tę okazję. Zestaw majsterkowicza albo kubek termiczny przydadzą się zawsze. Uniwersalnym prezentem będzie także zegarek. Najmłodsi mogą przygotować swoim ojcom laurkę z własnoręcznie wykonanymi rysunkami.

Dzień Ojca w innych krajach

Dzień Ojca, podobnie jak dzień matki w różnych krajach obchodzony jest w inne dni.

  • We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii dzień ojca obchodzony jest 19 marca, w dzień wspomnienia św. Józefa.
  • Litwini świętują w pierwszą niedzielę czerwca, a Austriacy – w drugą niedzielę czerwca.
  • W Niemczech – w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc wraz z tą niedzielą). W Niemczech Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn.
  • W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada.
  • W Danii Dzień Ojca obchodzony jest co roku 5 czerwca.
  • W Turcji Dzień Ojca obchodzony jest w 3. niedzielę czerwca.

Dzień Ojca – historia

Obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych. Po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dlatego postanowiono ogłosić dzień ojca. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Wydarzenie miało jednak charakter lokalny i nie podjęto inicjatywy w innych stanach, aż do 1972 roku, kiedy to prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. 

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
75
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
5
30.06.2021
Olka
Ja mojemu tacie w rtym roku postanowilam podarować coś co starczy mu na długo czyli kratę perły. Bardzo się ucieszył i nawet poczęstować jedną.
22.06.2021
Ania
Każdy powinien pamiętać, że dzień ojca jest 23 czerwca :) Ja kupiłam swojemu roombe lubi dostawać przydatne i praktyczne prezenty :)
22.06.2021
Olgadzqz
23 czerwca jest w środę a nie we wtorek.
21.06.2021
Dominika
Co roku w tym samym czasie jest dzień ojca, przez tyle lat to się nie zmienia. Wzięłam sobie wolne na środę i chce cały dzień z tatą spędzić. Zabieram go do leszczyńskiego aerotunelu na lot. Myślę, że będzie zaskoczony. On lubi takie rozrywki. Mimo ze to pan po 50 to jeszcze czasem ma duszę nastolatka.
21.06.2021
Podróżnik w czasie
[...] "każdy tata świętuje 23 czerwca. W tym roku ten wyjątkowy dzień przypada we wtorek"
Tymczasem ja czytający to w poniedziałek (21 czerwca): 🤔
Rozwiń wszystkie komentarzy