Polki po utracie ciąży słyszą, że "dużo dźwigały" lub "są za grube". "Roniła we własne ręce, w nocy, w sali szpitalnej"

Kobieta
"Jedna na pięć ciąż Polsce jest roniona"
Źródło: Portra Images/Getty Images

Joanna Frejus i Kamila Raczyńska-Chomyn - z projektu Siostry Ronie - opowiedziały w najnowszym wywiadzie o tym, z czym mierzą się Polki podczas poronień. - Wpędza się je w poczucie winy, mówi się im: "Pewnie za dużo dźwigałaś", "Za gruba jesteś" - przyznają.

Ronić w Polsce

Psycholożka i prezeska Fundacji Czułość Joanna Frejus oraz edukatorka seksualna i towarzyszka w żałobie po stracie okołoporodowej Kamila Raczyńska-Chomyn stworzyły przestrzeń dla osób, które doświadczyły i doświadczają poronienia.

- Siostry Ronie przyszły jako odpowiedź na realne doświadczenia, nie tylko straty, ale także tego, jak wygląda opieka - a właściwie często jej brak - nad osobą roniącą w Polsce - tłumaczyła Joanna Frejus w rozmowie z Moniką Tutak-Goll, wysokieobcasy.pl.

Jak dodała, pierwsza myśl o założeniu projektu pojawiła się w 2017 roku. Wówczas psycholożka poroniła w 8-9 tygodniu ciąży. Dowiedziała się o tym w gabinecie podczas rutynowej kontroli i otrzymała skierowanie do szpitala.

- W poczekalni siedziały cztery kobiety w ciąży i ja, piąta. Bolesne zobrazowanie tego, że jedna na pięć ciąż w Polsce jest roniona. Padło na mnie. [...] To nie jest normalne, że siedzisz wśród osób, które przychodzą do porodu albo na KTG, a ty wiesz, że nie dojdziesz już do tego miejsca w swojej ciąży, i nie wiesz, czy kiedykolwiek jeszcze tego doświadczysz. I siedzisz tam godzinami, bo każda inna "żywa ciąża", jak się wyraził jeden z lekarzy, mówiąc do jednej z naszych respondentek w badaniu, jest ważniejsza niż twoja utracona - wspominała prezeska Fundacji Czułość.

Miasto Kobiet odcinek 13. Rozmowa o stracie dziecka

Miasto Kobiet odcinek 13. Rozmowa o stracie dziecka

221221_miasto_kobiet_odc13_2
Źródło: TVN
Miasto kobiet odcinek 13. Urodzenie martwego dziecka
Miasto kobiet odcinek 13. Urodzenie martwego dziecka
Miasto Kobiet odcinek 13. Pierwsze poronienie dziecka
Miasto Kobiet odcinek 13. Pierwsze poronienie dziecka
Miasto Kobiet odcinek 13. Praca mimo poronienia
Miasto Kobiet odcinek 13. Praca mimo poronienia
Miasto Kobiet odcinek 13. Poród w Dzień Matki
Miasto Kobiet odcinek 13. Poród w Dzień Matki
Miasto Kobiet odcinek 13. Długie starania o dziecko
Miasto Kobiet odcinek 13. Długie starania o dziecko

W szpitalu na próżno było szukać zaangażowanej osoby, która wyjaśni, na czym polega ronienie.

Bolesne wspomnienia roniących Polek

Joanna Frejus i Kamila Raczyńska-Chomyn zapytały Polki o ich doświadczenia związane z utratą ciąży. Ankietę wypełniło ok. 1,5 tys. osób. Okazało się, że 64 proc. doświadczyło w szpitalu braku empatii, a 95 proc. kobiet nie powiedziano o wsparciu psychologicznym.

- Jedna z naszych respondentek opowiedziała, że kiedy wybudziła się z narkozy po łyżeczkowaniu, poczuła, że ktoś trzyma ją za rękę. To był ksiądz, choć nikt jej nie pytał, czy jest katoliczką. Na psychologa się nie doczekała - przytoczyła Kamila Raczyńska-Chomyn.

Jak podkreśliła, zdarza się, że kobietom roniącym mówi się: "Czego się tak drzesz?", "Zachowujesz się idiotycznie", "Wszystkie chcecie tabletki, żeby rozdawać koleżankom na aborcję". - To ostatnie zdanie usłyszała kobieta, która roniła we własne ręce, w nocy, w sali szpitalnej. [...] Kobiety roniące często słyszą: "Histeryzujesz". Wpędza się je w poczucie winy, mówi się im: "Pewnie za dużo dźwigałaś", "Za gruba jesteś", "Po co tak skakałaś", "Patrz, jaki brudas, patrz, jak zakrwawiła". To wszystko cytaty z naszego raportu - przyznała portalowi towarzyszka w żałobie.

Joanna Frejus przytoczyła historię pacjentki, którą odesłano do domu. - Kazano jej podczas ronienia złapać materiał do badań histopatologicznych na sitko, a potem doradzono, by przełożyła go do słoika i potrzymała w lodówce - mówiła w rozmowie z wysokieobcasy.pl.

Podobnych historii jest znacznie więcej. Autorki dla podsumowania raportu opracowały długą listę zaleceń i rekomendacji: dla prawodawców, szpitali, personelu medycznego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie