Gorące tematy

Przez 2,5 godziny był zanurzony w kostkach lodu. "Przy opanowaniu bólu wykorzystuję dwa punkty na końcach palców"

Gorące tematy

Josef Koeberl pobił rekord świata, przebywając w kapsule wypełnionej kostkami lodu. Wyczynu tego dokonał na rynku austriackiego miasteczka Melk. Jak mu się udało wytrzymać w takich warunkach przez ponad 150 minut? Czy kiedykolwiek się przeziębia? Z austriackim morsem rozmawiał reporter, Robert Stockinger. Natomiast ze studia połączyliśmy się z pediatrą, Ewą Miśko-Wąsowską, aby powiedziała o leczniczym działaniu niskich temperatur.

Bicie rekordu świata

Josef Koeberl ustanowił nowy r0ekord świata w przebywaniu w kapsule wypełnionej lodowymi kostkami. W tych niecodziennych warunkach udało mu się spędzić 2 godz. 30 min. i 57 sek. Poprzedni rekord także należał do niego i był gorszy o 30 min.

Do wypełnienia kapsuły, w której przebywał mors potrzeba było ponad 200 kilogramów kostek lodu. Zanim jednak Josef do niej wszedł, musiał się odpowiednio przygotować, nie tylko fizycznie, ale również mentalnie.

Mam kilka sposób na przygotowanie swojego umysłu na takie wyzwanie. Druga sprawa to odpowiednie schłodzenie skóry. Nacieram się lodem, tak by różnica temperatur między lodem a skórą była jak najmniejsza

- powiedział rekordzista.

Zdradził także, że w momencie, kiedy zaczynał odczuwać ból z powodu zimna, myślał o przyjemnych rzeczach, łącząc jednocześnie palec wskazujący z kciukiem. Dzięki tym zabiegom zawsze udaje mu się wejść w przyjemny stan.

Josef dodał także, że przygotowania do bicia rekordu rozpoczął dwa miesiące wcześniej.

Zawsze wieczorem okładałem się workami z lodem. Wtedy skóra przyzwyczaja się do tego i znosi długi czas w chłodzie. Czasem spędzałem tak godzinę i 45 min., więc to był wymagający trening

- stwierdził mężczyzna.

Wyższy cel

Josef przyznał, że jego wyczyn nie miał na celu tylko bicie rekordu, ale również zwrócenie uwagi na zmianę klimatu, która prowadzi do topnienia lodowców.

Musimy to powstrzymać. Najważniejsze, żeby ludzie zaczęli to zauważać i myśleć o tym, jak tracimy nasze lodowce

- powiedział.

Zdradził także, że ustanowiony teraz rekord będzie chciał pobić. Być może dojdzie do tego już w przyszłym roku, a na miejsce, w którym zostanie ustawiona kapsuła z kostkami lodu wybrał teren znajdujący się przed Parlamentem Europejskim.

Jak niskie temperatury wpływają na zdrowie?

Josef od dwóch lat nie choruje. Uważa, że zawdzięcza to morsowaniu. Czy rzeczywiście zimno wpływa korzystnie na ludzki organizm? Zapytaliśmy o to pediatrę, Ewę Miśko-Wąsowską.

Zobaczcie całą rozmowę:

>>> Zobacz także:

Joanna Moro hejtowana za morsowanie w ciąży. Odpowiada: "Wody płodowe chronią dziecko"

Ekstremalne morsowanie latem w nawet -134 stopniach Celsjusza. Piotr Marczewski:„Wszystko jest jak najbardziej bezpieczne”

Jedyny taki ślub, czyli sakramentalne „tak” w zimnych wodach Bałtyku

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Robert Stockinger

Pozostałe wiadomości