Abonament RTV jest obowiązkowy. Jakie grożą nam kary za niepłacenie składek i kto musi opłacić zaległości?

Dzień Dobry Wakacje
1 lipca weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym fiskus będzie mógł wystawiać wnioski w sprawie egzekucji długów i tytułów wykonawczych drogą elektroniczną. W praktyce oznacza to, że osobom uchylającym się od płacenia abonamentu może grozić zajęcie konta bankowego.

Abonament RTV: opłaty, kontrole i kary

Choć abonament radiowo-telewizyjny od zawsze wzbudza mnóstwo kontrowersji i emocji, to prawo nie pozostawia cienia wątpliwości - abonament RTV w 2021 roku muszą płacić wszyscy mający odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Obowiązek ten dotyczy domu, mieszkania, a nawet samochodu.

Opłata abonamentowa jest naliczana raz, bez względu na to, z ilu urządzeń korzystamy. Płatność dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Aby zostać zwolnionym z abonamentu, trzeba spełnić określone warunki (np. ukończenie 75. roku życia, I grupa inwalidzka czy emerytura nieprzekraczająca 50 proc. minimalnego wynagrodzenia) i otrzymać odpowiednie zaświadczenie.

Tak mówi prawo. A jak wygląda praktyka? W Polce 13 mln gospodarstw domowych powinno regularnie uiszczać opłatę abonamentową. Z tego obowiązku wywiązuje się zaledwie milion. Co grozi zalegającym z płatnościami?

- Od niedawna Poczta Polska, bo to ona jest wyznaczonym organem do ściągania tego abonamentu, wzięła się bardzo intensywnie do weryfikowania zgłoszeń, które były kiedyś wysłane - wyjaśniła adwokat Eliza Kuna. - Chodzi o zgłoszenia osób, które 5, 10, 15 lat temu zgłosiły się, że chciałyby taki abonament płacić, teraz jest to egzekwowane - zaznaczyła.

Dług za abonament RTV - co robić

Brak opłaty wniesionej w terminie wiąże się z naliczeniem odsetek. Tutaj ważną rolę odgrywa termin zgłoszenia odbiorników radiowo-telewizyjnych. Jeśli zostały one zarejestrowane przed 2008 rokiem, wszelkie próby odzyskania zaległego abonamentu będą nieważne.

- Pomijając fakt, że tego odbiornika już dwa razy nie ma i siedem razy został zmieniony, to wszelkie próby egzekwowania tego abonamentu są niezgodne z prawem - stwierdziła adwokatka. - To pierwsza informacja dla tych, którzy dostają takie ponaglenia. Musimy odgrzebać w pamięci, czy w 2006 lub w 2007 roku przyszło jakieś pismo. A jeśli nie wiemy, to możemy zażądać od operatora pocztowego informacji, czy takie pismo zostało do nas wysłane - dodała.

Kara za nieopłacanie abonamentu za odbiornik radiowy wynosi 210 zł, w przypadku telewizora kara będzie już znacznie wyższa i wyniesie 681 zł. Dług abonamentowy przedawnia się po pięciu latach.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana