Wyżeł niemiecki to skrócona nazwa jednej z trzech ras psów: wyżła niemieckiego krótkowłosego, szorstkowłosego oraz długowłosego. Zobacz, czym różnią się poszczególne odmiany, jak wyglądają ich przedstawiciele oraz jak prawidłowo karmić te psy.
Wśród wyżłów niemieckich wyróżnia się psy krótkowłose, długowłose i szorstkowłose. Są to oddzielne rasy. Zarówno dorosłe osobniki, jak i szczeniaki są skore do zabaw i wymagają dużo uwagi ze strony właściciela. Zapewnienie im odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia i prawidłowej opieki sprawi, że zwierzęta będą szczęśliwe i spokojne. Zobacz, czym różni się każda z ras.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyżeł niemiecki krótkowłosy - co wyróżnia tę rasę? Umaszczenie i usposobienie psa
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to rasa psa myśliwskiego, która jest popularna nie tylko w Niemczech, ale także w innych europejskich krajach. Przodkami tych zwierząt są pointery, wyżły angielskie, włoskie oraz foxhoundy. Przedstawiciele tej rasy, jako jedni z niewielu z grupy wyżłów, nadają się do pracy jako myśliwskie psy wszechstronne, wystawiające, wypłaszające oraz aportujące ptactwo. Ze względu na swoje łagodne usposobienie, dobrze sprawdzają się także jako towarzysze człowieka. Przeciętna długość życia wyżłów niemieckich krótkowłosych wynosi 14–16 lat.
Psy tej rasy charakteryzują się nie tylko silnym instynktem myśliwskim, ale również dużą lojalnością wobec swojego właściciela. Dobrze reagują na towarzystwo małych dzieci, gorzej radzą sobie z innymi zwierzętami. Rasa jest idealna dla osób, które lubią aktywny tryb życia, często chodzą na spacery i uprawiają sporty.
Dozwolone są następujące rodzaje umaszczenia wyżłów niemieckich krótkowłosych:
- umaszczenie brązowe lub brązowe z nieregularnymi plamkami,
- umaszczenie jasny lub ciemny deresz,
- umaszczenie białe z brązowymi plamkami,
- umaszczenie czarne z żółtymi przebarwieniami na pysku, łapach, w okolicach ogona oraz brzucha.
Niezależnie od koloru sierść wyżła krótkowłosego jest dość gruba i gładka.
Wyżeł niemiecki długowłosy - jakie są psy tej rasy? Charakter i wygląd
Wyżeł niemiecki długowłosy charakteryzuje się gładkim, delikatnym, ale jednocześnie dość grubym owłosieniem. Wymaga regularnego czesania, które pomaga uniknąć kołtunów i plątania się sierści.
Długi włos pojawia się przede wszystkim na uszach, na łapach oraz przy ogonie. Wśród rasy można spotkać zarówno psy całkowicie brązowe, jak i brązowe z białymi lub szarymi plamami, a także o umaszczeniu podpalanym w odcieniu żółto-rudym. Pies jest nieufny wobec obcych, z kolei do rodziny i właściciela przywiązuje się dość mocno. Ma łagodne usposobienie, jest skory do zabaw i lubi wysiłek fizyczny. Będąc właścicielem wyżła, należy pamiętać o regularnych i długich spacerach.
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - charakterystyka rasy
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy, jak wskazuje sama nazwa, należy do psów o sierści niezwykle grubej i szorstkiej, która pozwala mu dostosować się do różnych warunków pogodowych. Charakterystyczną cechą rasy są krzaczaste brwi i gęsta sierść na pysku, która przypomina wąsy lub brodę. Psy mają krępy tułów, są dobrze umięśnione. Oczy mają ciemny kolor, uszy z kolei mają wyraźny kształt trójkąta. Wśród umaszczeń wyżłów szorstkowłosych najczęściej spotyka się czekoladowe (wątrobiane), biało-czarne oraz biało-czekoladowe.
Psy te są przyjaźnie nastawione, spokojne i zrównoważone. W towarzystwie nieznajomych cały czas zachowują jednak czujność, przy czym nie są agresywne. Wymagają dużo uwagi ze strony właścicieli, za którą odwdzięcza się lojalnością i miłością.
Wyżeł niemiecki - zasady żywienia psów
Wyżły niemieckie nie mają zawyżonych wymagań, jeśli chodzi o żywienie. Warto wybierać dla nich karmy profesjonalne, najlepiej po konsultacji z weterynarzem lub hodowcą, który pomoże dobrać odpowiednie produkty, uwzględniając ich skład i indywidualne zapotrzebowanie psa. Prawidłowy wybór pokarmu pomoże zwierzętom w prawidłowym rozwoju, dlatego też już od okresu szczenięcego zaleca się kupowanie sprawdzonych i dobrej jakości karm suchych. Wyżły niemieckie to duża rasa, która wymaga zwiększonej dawki witamin i minerałów, dlatego, jeśli podstawowy pokarm nie zapewnia ich wymaganej ilości, można zastosować odpowiednią suplementację.
Choroby wyżłów niemieckich
Wyżły niemieckie mogą chorować na dysplazję stawów biodrowych, często odnotowuje się także problemy z prawidłowym widzeniem. W porównaniu do innych ras znacznie częściej obserwuje się u nich przypadki występowania epilepsji. W przypadku hodowli psów warto zdecydować się na przeprowadzenie odpowiednich badań, które pomogą ograniczyć reprodukcję chorujących osobników.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Grupy FCI – na czym polega klasyfikacja ras psów? Dowiedz się więcej o Międzynarodowej Federacji Kynologicznej
- Akita amerykańska – niezwykła historia rasy, która wywodzi się z akity japońskiej i psów bojowych
- Shih tzu – w małym ciele wielki duch. Poznaj wyjątkową rasę
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: vik898/GettyImages