Woliera dla papug – jak ją samodzielnie zrobić i urządzić?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Woliera dla papug

Większość gatunków papug można trzymać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Przebywanie na świeżym powietrzu jest korzystne dla ptaków. Pomaga m.in. w regulowaniu procesu prawidłowego wypierzenia. Aby ptaki były bezpieczne, niezbędna jest woliera dla papug.

Dobrze zbudowana i urządzona woliera dla papug powinna stanowić nie tylko bezpieczne schronienie, ale także zapewniać przestrzeń potrzebną do rozprostowania skrzydeł. Sprawdza się tutaj zasada – im większa klatka, tym lepiej. Wydzielenie odpowiedniej powierzchni w mieszkaniu nie zawsze jest możliwe, woliera ogrodowa stwarza więcej możliwości.

Wymiary i kształty woliery dla papug

Woliera dla papug musi gwarantować swoim mieszkańcom swobodę ruchów, dlatego jej wielkość jest w dużej mierze zależna od gatunku papug oraz liczby podopiecznych. Przyjmuje się, że klatka powinna być co najmniej pięciokrotnie szersza niż długość zwierzęcia. Dzięki temu ptak ma zapewnioną przestrzeń do lotu na minimalnym dystansie. Możliwość swobodnego lotu jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju i zdrowia ptaków. Z tego względu oprócz dużej woliery dla papug warto codziennie zadbać o to, aby skrzydlaci podopieczni mogli choćby przez parę godzin polatać po mieszkaniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych rodzajów papug, np. ary, którym trudno jest zapewnić wolierę takich rozmiarów, aby miały w niej możliwość lotu. Wymiary woliery dla papug falistych nie powinny być mniejsze niż:

  • wysokość: 120 cm, długość: 80 cm, szerokość: 60 cm.

Jeśli osobników jest więcej, należy to uwzględnić przy planowaniu klatki i jej wyposażeniu – każdy ptak musi mieć zapewnioną swoją przestrzeń. Woliery ogrodowe dla papug, jak również te wewnętrzne, powinny mieć kształt prostokątny, gdyż zapewnia on największą przestrzeń, którą można w łatwy sposób zorganizować. Klatka czy woliera w innym kształcie nie jest wygodna dla ptaków. Aktualnie są modne, zwłaszcza w hodowlach domowych, klatki okrągłe, nie poleca się ich jednak – ograniczona przestrzeń uniemożliwia swobodne latanie. Co więcej – kopuła, którą zakończona jest taka woliera, może powodować u ptaków zawroty głowy, co wiąże się ze znacznym dyskomfortem, jaki mogą odczuwać papugi.

Jak zrobić wolierę dla papug?

Wielu hodowców decyduje się na to, aby samodzielnie zrobić wolierę dla papug. Jest to alternatywa tańsza niż zakup dużej woliery dla papug. Samodzielne budowanie daje także możliwość właściwego zaplanowania wymiarów i przestrzeni w zależności od potrzeb, wielkości i liczby ptaków. Do budowy woliery ogrodowej można wykorzystać płyty OSB, drewno oraz stalowe pręty lub specjalne siatki – do kupienia w marketach budowalnych oraz zoologicznych. Bardzo ważne jest, aby woliera na papugi miała zabudowane dwie ściany graniczące ze sobą. Takie rozwiązanie stanowi właściwą ochronę przed przeciągami, które bywają dla ptaków niebezpieczne, a także zapewnia papugom spokój, dzięki czemu czują się one bardziej komfortowo. Woliera wewnętrzna dla papug również powinna być częściowo zabudowana lub ustawiona w taki sposób (np. w kącie mieszkania), aby papugi miały poczucie bezpieczeństwa. Woliery ogrodowe należy umieścić w spokojnym miejscu, najlepiej przy zabudowie, np. na bokach domu czy pomieszczenia gospodarczego. Klatkę trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed drapieżnikami – kotami, lisami, łasicami, kunami i jastrzębiami, a także przed gryzoniami. W związku z tym woliera nie powinna być usytuowana bezpośrednio na ziemi. Należy także zadbać o to, aby chroniła ptaki przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz opadami. Dlatego tak istotne jest, aby miała solidny, ocieplany dach, kryty papą bądź dachówką. W zależności od gatunku papug oraz założonego budżetu, można pomyśleć także o zainstalowaniu w wolierze ogrzewania na zimę. Świetnie sprawdzą się ogrzewane żerdki – ptaki uwielbiają na nich siedzieć zarówno podczas odpoczynku, jak i jedzenia. Większość gatunków papug jest odporna na mrozy do -10 st. C.

Wyposażenie woliery dla papug

Ważną kwestią jest także wyposażenie woliery dla papug. Poza podstawowymi elementami, takimi jak miski na pokarm, poidła, uchwyty na owoce i warzywa, wapienna kostka i ossasepia, powinny się w niej znaleźć również:

  • żerdki – mogą być wykonane z drewna bądź gałązek drzew, ważne jest, aby znajdowały się na różnych wysokościach – także na samej górze – oraz były zróżnicowane pod względem grubości i wielkości. Żerdki powinny znaleźć się w okolicach karmnika i pojnika. W wolierach zewnętrznych mogą być ocieplane w okresie zimowym;
  • budki – papugi wykorzystują je zarówno jako schronienie, jak i miejsce lęgów. W wolierach zewnętrznych należy zadbać o to, aby budka była jednocześnie schronieniem przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  • zabawki – papugi są bardzo inteligentnymi ptakami i lubią podejmować różne formy aktywności, dlatego powinny mieć dostęp do zabawek, które im to umożliwią, np. mosty, huśtawki, liny – do wspinania i dziobania, a także lusterka.

Dobrze wyposażona woliera dla papug to podstawa w każdej hodowli – zarówno amatorskiej, jak i profesjonalnej. Duża woliera dla papug może mieć cenę od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Budując ją samodzielnie, można obniżyć jej koszt i dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: shaifulzamri / Getty Images

Pozostałe wiadomości