Zwierzęta

Węgorz elektryczny i europejski - różnice. Okres ochronny węgorza

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Węgorz elektryczy

Węgorz europejski to ryba, która rozmnaża się w Morzu Sargassowym, a następnie migruje do europejskich słodkich wód śródlądowych. Jest rybą zagrożoną wyginięciem, a jej okres ochronny reguluje szereg przepisów międzynarodowych. Węgorz elektryczny to tak naprawdę strętwa, która mylnie była kojarzona z węgorzem.

Węgorz to ryba wędrowna, która osiągając wiek dojrzały (około 10 lat), rozpoczyna wędrówkę ku wodom słonym, ostatecznie osiadając w morzu. Węgorze bez względu na zamieszkanie dzielone są na wąskogłowe (żywiące się robakami, mięczakami, małymi rybkami) oraz szerokogłowe (żywiące się rybami i rakami). Węgorz może osiągać nawet do 120 cm długości, zachowując niewielką wagę - maksymalnie 3 kg.

Węgorz elektryczny to węgorz europejski?

Węgorz elektryczny to błędna i potoczna nazwa ryby strętwy. Strętwa to ryba słodkowodna i jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku. Nie jest w żaden sposób z węgorzem, a jego przydomek elektryczny wynika z narządów elektrycznych, które posiada. Wyglądem (wydłużone ciało, brak płetwy grzbietowej i ciemny kolor) przypomina węgorza, dlatego przez wiele lat była traktowana jako jej krewny. Strętwa żyje przy mulistym dnie wód stojących. Zdolności elektryczne ryby to efekt wytwarzania napięcia elektrycznego służącego do komunikacji między rybami i do ustalania miejsca pobytu ofiary. Strętwy poławiane, a następnie sprzedawane są do restauracji i na targi rybne. Mięso ryby jest tłuste i delikatne w smaku.

Charakterystyka życia węgorza europejskiego

Budowa węgorza jest niezwykle ciekawa, bowiem ryba ta ma odcienie bardzo ciemnego brązu lub czerni, jest pokryta bardzo grubą ilością śluzu i nie ma płetw. Z wyglądu przypomina węża. Jest rybą tajemniczą i nie daje się tak łatwo poznać. Dlatego wzbudza szczególne zainteresowanie wśród wędkarzy. Rozmnaża się w ciepłym Morzu Sargassowym, a następnie migruje do wód słodkich. Po osiągnięciu funkcji życiowych pozwalających na przetrwanie długiej podróży zaczyna płynąć w kierunku Europy, by ostatecznie trafić do wód słodkich, gdzie zostaje do około 12 lat. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej węgorze znowu wracają do Morza Sargassowego, by złożyć ikrę. Po jej złożeniu już nie wracają.

Co ciekawe, węgorze w momencie urodzenia nie mają płci. Również nie kształtuje się ona w okresie życia w morzu. Dopiero po osiedleniu w wodach słodkich u ryby wykształcają się cechy nadające jej charakter samca lub samicy.

Budowa węgorza - wąskogłowy czy szerokogłowy?

Chociaż wszystkie rodzą się takie same, to pod wpływem środowiska, w jakim żyją, ich organizmy adaptują się do warunków panujących w wodzie. Kolor węgorza może przybierać odcienie oliwkowe, ciemnej zieleni lub brązu, występują również węgorze czarne . Podobnie jest w przypadku kształtu pyska. Węgorze wąskogłowe to te, które w środowisku mają dostęp do drobnego pokarmu - ślimaków, małych rybek, larw owadów. Węgorze szerokogłowe nastomiast żywią się rybami i rakami.

Samice żyją dłużej niż same - osiągają wiek nawet 12 lat, mogą mierzyć do 200 cm długości Samce z kolei żyją zwykle maksymalnie do 10 lat i mają do 70 cm długości.

Tryb życia węgorza

Węgorze do życia wybierają ciepłe i muliste wody. Lubią miejsca mocno porośnięte roślinnością i korzeniami drzew, w których mogą się schować. Węgorz to ryba, która żyje przy dnie, nie podpływa ani do brzegu, ani do powierzchni wody. Aktywność węgorza przypada na noc.

Zagrożenie wyginięciem

Węgorz jest rybą o wysokim znaczeniu gospodarczym. Podczas swoich wędrówek jest łapana u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii, prócz tego jest rybą cieszącą się dużym zainteresowaniem wśród wędkarzy. Międzynarodowa Unia na rzecz Ochrony Przyrody i Jej Zasobów zakwalifikowała węgorza na czerwoną listę gatunków zagrożonych. Ponadto Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem w 2007 roku objęła węgorza europejskiego ochroną.

Wymiar ochronny połowu węgorza

Okres ochronny zakazuje łowienia węgorzy powyżej 50 cm długości oraz czasu od 1.12. do 31.03. Ponadto wprowadzono limity dotyczące pozwolenia łowienia dobowego, które dopuszcza złapanie 2 sztuk węgorzy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Rey na tropie węgorza

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mark Newman/Getty Images

Pozostałe wiadomości