Dom

Czy szelki samochodowe dla psa są obowiązkowe? Jaką uprząż wybrać?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
davidf/Getty ImagesCzy szelki dla psa są obowiązkowe?

Przewożąc zwierzę bez zabezpieczenia, właściciel naraża zarówno siebie, jak i czworonoga na poważne niebezpieczeństwo. Pasy dla psa do samochodu to jedna z metod zapewniających komfortowy i bezpieczny transport.

Mimo iż polskie prawo dotyczące ruchu drogowego nie opisuje zasad przewożenia zwierząt, ogólne przepisy jednoznacznie wskazują na zakaz używania pojazdu w sposób, który może zagrozić pasażerom. Zdrowy rozsądek podpowiada więc, aby zadbać o tę kwestię. Warto więc zaopatrzyć się w szelki dla psa do samochodu i bezpiecznie przewozić czworonoga.

Pasy samochodowe dla psa i ich rodzaje

Aby dopasować odpowiedni rodzaj pasów do zwierzęcia, należy wziąć po uwagę jego gabaryty. Z jakimi modelami można spotkać się w sklepach?

Rodzaje uprzęży samochodowych dla psa:

  • Krótka smycz – jest wyposażona w dwie końcówki – karabińczyk, który należy wpiąć do szelek oraz wtyczkę do pasów. Tego typu modele zazwyczaj pasują do wszystkich marek samochodów, należy jednak upewnić się co do tego przed zakupem. Długość smyczy jest regulowana. Pasy do samochodu dla psa powinny delikatnie ograniczać jego ruchy, tak aby nie miał możliwości zejścia pod siedzenie. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę, z jakich materiałów została wykonana smycz oraz łączenia. Dostępne długości umożliwiają dopasowanie modelu do wielkości czworonoga.
  • Szelki samochodowe dla psa – występują w wersji z atestem lub bez. Są zwykle wyposażone w membranę, która zapewnia komfort i brak otarć podczas jazdy. Zakończone są karabińczykiem i wtyczką do pasów. Niektóre modele są dostosowane do przewożenia zwierzaków w bagażniku i do skorzystania z systemu ISOFIX, wykorzystywanego także podczas montowania fotelików dziecięcych. Poszczególne rozmiary nadają się do przewożenia zarówno małych, jak i dużych psów.
  • Uprząż – zapewnia bezpieczeństwo psu. Dodatkowo uprząż może być wykorzystywana podczas spacerów.

Dlaczego szelki samochodowe są ważne?

Pas samochodowy dla psa umożliwia jego zapięcie na dowolnym siedzeniu. Jeśli właściciel podróżuje z czworonogiem zazwyczaj na przednim siedzeniu, należy tak wyregulować zapięcie, aby zwierzę nie było w stanie przemieszczać się w kierunku kierowcy. Ograniczenie nie powinno również uniemożliwiać czworonogowi wyglądania za okno czy poruszania się w ogóle.

W sytuacji, gdy pies posiada już swoje szelki wykorzystywane podczas spacerów, wystarczy zaopatrzyć się w krótką smycz z wpięciem do pasów. Niestety nie sprawdzają się podczas długich podróży – mogą one obetrzeć ciało zwierzęcia. Lepszym rozwiązaniem na kilkugodzinne wyprawy będą szelki posiadające membranę wyłożoną pianką. W ten sposób pies zostanie zabezpieczony przed otarciami. Szelki dla psa do auta w postaci uprzęży polecane są dla bardzo ruchliwych czworonogom, które mogą potrzebować dodatkowej ochrony.

Szelki samochodowe dla psa – co trzeba wiedzieć?

Kluczową kwestią jest rodzaj użytych materiałów. Właściciele, którzy w sposób szczególny chcą zadbać o bezpieczeństwo pupili, powinni zaopatrzyć się w szelki do samochodu dla psa , które posiadają alpinistyczne klamry. Nie będzie różnicy w komforcie, natomiast znacznie zwiększy się poziom bezpieczeństwa. Takie zapięcia najlepiej zamocować do systemu ISOFIX.

Co w przypadku bardzo małych psów? Czy dla nich również polecane są szelki samochodowe? Dla psa niewielkich rozmiarów np. maltańczyka czy yorka lepszym rozwiązaniem będą transportery czyli specjalne klatki z osłoną. Należy jednak pamiętać, że je również trzeba przypiąć pasem. Transportery najlepiej przewozić na tylnym siedzeniu. Nigdy pod nogami, ani na przednim fotelu. Do przypięcia transportera mogą zostać wykorzystane samochodowe pasy bezpieczeństwa. Dla psów bardzo ważną kwestią jest także przestrzeń dostępna w klatce. Warto wybrać rozmiar, który umożliwi czworonogom przynajmniej obrót wokół własnej osi.

Właściciele powinni pamiętać o tym, że długa podróż w pasach do auta nie jest dla psa zbyt komfortowa. Z tego względu zalecane jest robienie kilkuminutowych przerw przynajmniej co 2 godziny, w trakcie których zwierzę będzie mogło się napoić, posilić i zmienić pozycję.

Czy szelki dla psa są obowiązkowe podczas podróży samochodem?

Chociaż w prawie kwestia ta nie jest regulowana wprost, to można dostać mandat za przewożenie pupila bez pasów bezpieczeństwa. Dlaczego? Pies, który może swobodnie poruszać się po aucie może stwarzać niebezpieczeństwo w ruchu. Nie tylko podczas wypadku - w którym będzie bezwładnym obiektem, który może uszkodzić pozostałych pasażerów czy sam wypaść przez przednią szybę. Kiedy jeszcze? Pies nieprzypięty, siedzący przy otwartym oknie może przez nie wyskoczyć - może to spowodować wypadek w ruchu drogowym, a także pies może ulec na tyle poważnym obrażeniom, że umrze.

Zobacz wideo: Miłość na czterech łapach

Miłość na czterech łapach
Miłość na czterech łapach
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: davidf/Getty Images

Pozostałe wiadomości