Zwierzęta

W łódzkim zoo urodziły się wydry orientalne. To gatunek zagrożony wyginięciem

Zwierzęta

Autor:
Patrycja
Sibilska
Wydra orientalna

Pracownicy łódzkiego zoo pochwalili się nowonarodzonymi mieszkańcami ogrodu. Szczęśliwymi rodzicami zostali 3-letnia Marlenka i 5-letni Vincent - wydry orientalne. Ich potomstwo przyszło na świat 16 czerwca. Kiedy pojawi się na wybiegu?

Wydry orientalne zagrożone wyginięciem

Gatunek ten preferuje tereny bagienne, nawadniane pola ryżowe, oraz meandrujące rzeki, czyli wszystkie podmokłe tereny słodkowodne. Te urocze stworzenia są niezwykle stadne, żyją bowiem w wielopokoleniowych rodzinach, a potomstwem opiekują się wspólnie. Niestety utrata siedlisk, polowania i zanieczyszczenia środowiska, naraziły gatunek na wyginięcie. Dlatego narodziny maleńkich wydr cieszą pracowników zoo podwójnie.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

– To wielki powód do radości. Każde urodzone w ogrodzie zoologicznym zwierzę przyczynia się do przedłużenia gatunków zagrożonych w naturze. Tym bardziej cieszy, że w naszym Orientarium pojawiają się maluchy. Marlenka i Vincent stworzyli rodzinę, którą lada moment będziemy mogli obserwować na jednym z wybiegów w nowoczesnym pawilonie

Wydry orientalne w łódzkim zoo

Rodzice - Marlenka i Vincent pierwszy raz spotkali się już w nowym domu. Wcześniej para mieszkała w różnych ogrodach zoologicznych. Z Holandii do Polski trafili w 2021 roku. Od tego czasu wydry pozostawały nierozłączne. Dzieląc wybieg spędzały czas na wspólnej zabawie, pływaniu i zabawach z opiekunami oraz zajadaniu krewetek, kalmarów i warzyw. W naturalnym środowisku żywią się one właśnie skorupiakami, rybami i płazami.

Do tej pory wydry były bardzo ufne i kontaktowe wobec swoich opiekunów. Gdy para została rodzicami, wiele się zmieniło. Wydry zrobiły się zdystansowane, uważne i zdecydowanie bronią swojego gniazda. - Wraz z nową rolą i rodzicielskimi obowiązkami często zwierzęta reagują właśnie w taki sposób. Stają się obrońcami swoich pociech. My szanujemy takie decyzje naszych podopiecznych i w czasie odchowu młodych ograniczamy ingerencje weterynaryjno-hodowlane do minimum - podkreśla lekarz weterynarii w Orientarium Anna Bunikowska. Gdy wyderki podrosną, pracownicy zoo założą im mikroczipy, które umożliwią ich identyfikację.

Nowo narodzone zwierzątka to dwie samiczki, jedna o wadze pół kilograma, druga 460 gramów. Dorosłe osobniki mierzą maksymalnie 90 cm, a ich waga dochodzi do 5 kg.

Na razie małe wydry znajdują się głównie na zapleczu pod baczna opieką rodziców i pracowników zoo, ale już niedługo goście będą mogli je podziwiać na wybiegu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości