Ślimaki egzotyczne - mistrzowie "slow life". Hodowca: "Poznawanie ich jest po prostu przerewelacyjne"

Tajniki hodowli ślimaków egzotycznych

Ślimaki widział każdy z nas. Jest to jedna z najliczniejszych gromad zaliczanych do mięczaków. Od pewnego czasu należą również do kategorii "zwierząt domowych". Jaka jest jednak specyfika ślimaków egzotycznych? Jak prawidłowo prowadzić ich hodowlę? Zapytaliśmy o to akwarystę, Mariusza Buczka.

Mariusz Buczek przyznał, że od lat interesuje się zwierzętami. Na co dzień zajmuje się akwarystyką słodkowodną. Skąd wziął się pomysł na hodowlę ślimaków egzotycznych? To kontynuacja zainteresowań związanych ze zwierzętami. Wszystko zaczęło się od pierwszego ślimaka, którego podarowała mu koleżanka, również akwarystka. Obecnie ma ich ok. 250.

Ślimaki trafiły do mnie około roku temu i od tego czasu ta fascynacja ciągle trwa. Nowe odmiany, nowe sposoby zajmowania się nimi. I też poznawanie tych zwierząt jest po prostu przerewelacyjne

- powiedział Mariusz.

Hodowlę, którą nazwał "Zakręceni Muszkieterowie" prowadzi hobbystycznie (nie wymaga ona żadnych certyfikatów). Z racji tego, że są to zwierzęta egzotyczne i nie występują w naszym środowisku, Mariusz zgłosił hodowlę do Inspekcji Weterynaryjnej.

Ślimaki egzotyczne - ciekawostki

Mariusz podzielił się ciekawostkami na temat ślimaków egzotycznych. Jak się okazuje, każdy z nich ma zróżnicowany charakter - część lubi bardziej wilgotną przestrzeń, część wręcz przeciwnie. Mają także różne upodobania względem temperatury.

Ślimaki nie mają w grupie lidera. Są hermafrodytami, co oznacza, że posiadają obie płci. Nie mogą się jednak rozmnażać same - do zapłodnienia dochodzi poprzez wymienienie się męskimi nasieniami.

Akwarysta przyznał, że doskonale reagują na dotyk.

Przez powtarzanie czynności można zrobić tak, aby przestały się bać właściciela

- stwierdził.

Ślimaki egzotyczne są jednak pozbawione słuchu i posiadają szczątkowy wzrok. Komunikują się ze sobą i odbierają bodźce z otoczenia za pomocą śluzu.

Jak dbać o ślimaki egzotyczne?

Z racji tego, że ślimaki mają bardzo dobry węch i smak, ważna jest kwestia odżywiania. Nie jest ono wymagające, ponieważ żywią się głównie warzywami takimi jak: cukinia i bakłażan, ogórek, dynia, owocami: arbuz, awokado, melon oraz chudym mięsem z kurczaka.

Ślimaki powinny mieszkać w plastikowych boksach, które są wentylowane.

Traktowane jako zwierzęta domowe, muszą by starannie karmione i obserwowane, jak w przypadku psa czy kota.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie