Zwierzęta

Modliszka – jak hodować poszczególne gatunki?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
modliszka

Swoją nazwę modliszka zawdzięcza kształtowi ciała, który przypomina postawę osoby z rękami złożonymi do modlitwy. Muzułmanie wierzą, że postawa ciała modliszki skierowana jest w stronę Mekki. W Japonii kojarzono ją z męskością, odwagą i siłą, dlatego też jej wizerunek widniał na samurajskich mieczach.

Na świecie żyje około 2300 gatunków modliszek. Jedynym przedstawicielem tych owadów w Europie Środkowej jest modliszka zwyczajna, która występuje również w Polsce. Każdy gatunek modliszki wymaga określonych warunków hodowli.

Modliszka w Polsce – gatunek chroniony

Modliszka zwyczajna, żyjąca na terenie Polski, jest niewielkim owadem – samce osiągają długość ciała od 40 do 60 mm, a samice – od 50 do 75 mm. Męscy przedstawiciele tego gatunku mają zdolność do podfruwania, natomiast żeńskie osobniki poruszają się wyłącznie pieszo. Do niedawna modliszka zwyczajna zamieszkiwała jedynie południowy obszar naszego kraju. Obecnie jej zasięg znacząco się zwiększył i wyraźnie dąży do ekspansji w kierunku północny – przedstawiciele tego gatunku pojawiają się m.in. w okolicach Białegostoku, Ełku, Olsztyna i Suwałk.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Miejsca występowania modliszki zwyczajnej to mocno nasłonecznione polany oraz brzegi borów sosnowych porośnięte wrzosowiskami, śródleśne łąki i skraje lasów. Modliszki żywią się innymi owadami oraz pająkami. Gatunek objęty jest ścisłą ochroną. Znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze z oznaczeniem EN (gatunki bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożone), a od 2016 roku także na Światowej Czerwonej Liście IUCN.

Modliszka storczykowa – hodowla

Naturalnym środowiskiem, w którym występuje modliszka storczykowa, są deszczowe lasy Azji Środkowo-Wschodniej, m.in. Indie, Birma, Malezja oraz Tajlandia. Jej cechą charakterystyczną jest polowanie na owady pośród storczyków. Stąd też wzięła się nazwa tego gatunku. Na drodze ewolucji modliszka storczykowa bardzo mocno się upodobniła się do kwiatów będących środowiskiem jej życia. W hodowli ważne jest utrzymywanie temperatury powietrza na poziomie 26–30℃ w dzień i zmniejszanie jej w nocy o 6℃. Wyjątek stanowią duże samce, którym należy zapewnić stałą temperaturę podczas całej doby na poziomie 20–22℃. W obydwu przypadkach bardzo istotne jest utrzymywanie dużej wilgotności powietrza za pomocą zraszania ścian terrarium dla modliszki.

Samice modliszki storczykowej są dwa razy większe od samców i żyją dwa razy dłużej.

Modliszka gwinejska – hodowla

To jeden z najpopularniejszych gatunków hodowlanych. Naturalnie występuje na terenie Afryki Wschodniej. Modliszka gwinejska ma zmienne ubarwienie – podstawą jest barwa zielona, która niekiedy przechodzi w kolor jasnobrązowy. Nie jest to gatunek trudny w hodowli. Kluczowe są dwie kwestie: 

  • utrzymanie odpowiedniej temperatury na poziomie 25–28℃ w dzień i o 4℃ mniej w nocy;
  • wilgotność powietrza powyżej średniego poziomu – 50–60% w dzień i 60–70% nocą.

Nie zaleca się hodowania modliszki gwinejskiej w stadach, ponieważ gatunek ten wykazuje duże skłonności do kanibalizmu. Jeśli w terrarium jest więcej niż jedna modliszka, należy zadbać o odpowiednią ilość pożywienia. Karmienie modliszki gwinejskiej polega na dostarczaniu jej odpowiednich owadów: muszek, świerszczy, karaczanów.

Modliszka diabelska – hodowla

Modliszka diabelska to jeden z największych gatunków – osiąga rozmiary od 8 do 14 cm. Naturalnie zamieszkuje obszary Kenii i Tanzanii. Wielokrotnie zmienia swoje ubarwienie. Jej cechą charakterystyczną jest zdolność do idealnego upodobniania się do kwiatów i liści, wśród których poluje. Modliszka diabelska hodowana jest od kilkunastu lat i polecana się ją osobom doświadczonym. To gatunek bardzo wrażliwy na temperaturę i wilgotność powietrza, dlatego też należy zadbać o to, aby:

  • temperatura w terrarium modliszki wynosiła w ciągu dnia 30–35℃, a w nocy była o 10 ℃ niższa – nie większa niż 25℃, ale nie mniejsza niż 19℃;
  • wilgotność w ciągu dnia była utrzymana na poziomie 40–60%, a w ciągu nocy – 60–80%.

Co jedzą modliszki diabelskie? Podobnie jak inni przedstawiciele rodziny modliszkowatych żywią się muchami, świerszczami, molami i karaczanami.

Modliszka oczkowa – hodowla

Modliszka oczkowa swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu i malowniczemu oczku na pierwszej parze skrzydeł. Pochodzi z okolic Chin i Wietnamu, zamieszkuje lasy tropikalne. W hodowli nie jest bardzo wymagająca. Optymalna dla niej temperatura dzienna to 26–30℃, nocą powinna spadać o ok. 5℃. Wilgotność powietrza należy utrzymać na poziomie 60–80%. To jeden z najbardziej łownych i kanibalistycznych gatunków modliszki, dlatego też nie poleca się hodowli w stadzie.

Kopulacja modliszek – mroczna legenda

W powszechnej opinii modliszka stała się symbolem kobiety mającej mordercze zapędy w stosunku do swoich kochanków. Prawdą jest, że wśród modliszek występuje zjawisko kanibalizmu seksualnego – modliszka zjada samca podczas aktu seksualnego lub jeszcze na etapie zalotów. Nie dzieje się tak jednak zawsze. Tylko wtedy, gdy samica jest głodna, a wokół nie ma pożywienia. Do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj pod koniec sezonu godowego.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Eko Prasetyo/Getty Images

Pozostałe wiadomości