Lampart ujrzał swoją ofiarę na drodze. Przerażeni turyści znajdowali się niebezpiecznie blisko

Lampart ujrzał swoją ofiarę na drodze. Przerażeni turyści znajdowali się niebezpiecznie blisko
Lampart ujrzał swoją ofiarę na drodze. Przerażeni turyści znajdowali się niebezpiecznie blisko
Źródło: Getty Images

Turyści, którzy brali udział w safari w Parku Narodowym Krugera w RPA, nagrali niezwykły film, który momentalnie podbił media społecznościowe. Czy głodnemu lampartowi udało się upolować swoją zdobycz? W komentarzach pod filmem zawrzało.

Lampart kontra cyweta. Jak to się skończyło?

Viralowe wideo nagrane przez turystów w Parku Narodowym Krugera w RPA w ciągu tygodnia zyskało ponad 3,5 mln wyświetleń.

Przyglądając się lampartowi na początku filmu, widzimy, jak drapieżnik wykorzystuje swoje umiejętności kamuflażu i cierpliwości, aby zdobyć swoją ofiarę. Cyweta, pochłonięta poszukiwaniem pokarmu, nie zdawała sobie sprawy z obecności myśliwego. Drapieżnik wykorzystał to, pozwalając cywecie przejść przed siebie, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie polowania. 

Gdy cyweta przechodzi przez drogę, lampart podąża za nią, zatrzymując się przed wejściem w suchą trawę, aby uniknąć hałasu. Cyweta jest zbyt skupiona na swoim celu, aby zauważyć drapieżnika. Pościg trwa krótko, a lampart zatrzymuje się, obserwując, jak jego ofiara znika w oddali.

- Zdolność cywety do wydzielania odpychającego zapachu jest jednym z jej najbardziej fascynujących mechanizmów obronnych. Lampart był zdezorientowany - napisała jedna osoba pod filmem.

- Nie wiedziałem, że cywety w ogóle istnieją. Zawsze możemy zobaczyć te same zwierzęta, podczas gdy inne pozostają całkowicie niezauważone - dodała druga.

Cyweta - czym jest to tajemnicze zwierzę?

Cywety są fascynującymi stworzeniami, które żyją w dzikich rejonach Afryki. Te drapieżne ssaki są wszystkożerne, więc mają bardzo zróżnicowaną dietę. Żywią się zieloną trawą, owocami, jajami, owadami, gryzoniami, a nawet gadami i płazami. Są samotnikami, których można znaleźć zarówno w siedliskach leśnych, jak i sawannowych. Choć są zazwyczaj aktywne nocą, można je spotkać także w ciągu dnia.

Zwierzęta te odgrywają kluczową rolę w przemyśle perfumeryjnym. Wydzielina z ich gruczołów okołoodbytniczych jest podstawowym składnikiem niektórych perfum, jest jednak to składnik bardzo kontrowersyjny. Cywety są łapane i poddawane bolesnemu procesowi ekstrakcji. Wiele z nich umiera w niewoli na skutek stresu i urazów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości