Lori kukang. Gdzie występuje to fascynujące zwierzę?

Lori Kukang, kukang większy
Seregraff/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Lori kukang (Nycticebus coucang), czyli kukang większy, to niewielkie zwierzę o tak przyjaznym, sympatycznym wyglądzie, że u wielu osób już w pierwszej chwili wywołuje pytanie o cenę oraz drugie – gdzie go kupić. Jednak odpowiedź nie będzie dla nich pewnie zadowalająca. Lori kukang to gatunek fascynujący, ale narażony na wyginięcie.

Lori kukang został dodany do czerwonej księgi gatunków zagrożonych jako tzw. gatunek narażony. A stało się tak dlatego, że w Indonezji i pobliskich krajach traktuje się go niesłusznie jako zwierzątko domowe. Z tego powodu popyt na lori kukang jest tam bardzo duży.

Lori kukang – występowanie

Kukang większy zamieszkuje lasy Indonezji, dokładniej Sumatrę, wyspy archipelagu Riau – Galang i Batam, okolice Bunguran na północy wyspy Natuna, a także wyspę Tebingtinggi. Innym miejscem, gdzie można spotkać lori kukang jest Malezja (Półwysep Malajski i wyspa Pulau Tioman). Zwierzęta te zamieszkują również tereny południowego półwyspu Tajlandii (od przesmyku Kra w kierunku południowym) oraz Singapuru. Lori kukang preferuje życie na drzewach, w gęstych koronach deszczowych lasów wiecznie zielonych.

Jak żyje lori kukang?

Dorosłe kukangi większe osiągają rozmiary do 38 cm (licząc od ogona do głowy) i ważą 0,6–0,68 kg. Tak więc są to ssaki naprawdę niewielkich rozmiarów, wręcz miniaturowe, co niestety nie ułatwia im życia, bo przez wiele osób uznawane są niesłusznie za zwierzątka domowe.

Lori kukang ma okrągłą główkę z charakterystyczną płaską częścią twarzową, niewielkie uszy, praktycznie niewidoczne w gęstym futerku, oraz króciutki, zanikający ogon. Barwa lori kukang jest brunatnoszara. Jasne są łapki, a przez grzbiet przebiega ciemna, odróżniająca się od reszty futerka pręga.

To niewielkie zwierzę odżywia się nektarami kwiatów, stawonogami i niektórymi owocami. Ale jego głównym pożywieniem jest sok mleczny i naturalny lateks, który zlizuje z drzew. Nie gardzi też owadami, jajami ptaków i liśćmi. Ma przy tym bardzo spowolniony metabolizm. Co ciekawe, kukangi żyją głównie samotnie. Wyliczono, że jedynie około 8 procent czasu spędzają w towarzystwie innych osobników gatunku, do których są przy tym przyjaźnie nastawione. Na ich towarzystwo są zdane oczywiście w okresie godowym i bezpośrednio po nim.

Lori kukang – ciekawostki

  • Ciąża u lori kukang trwa około 190 dni. Niekorzystne dla populacji gatunku jest to, że po zakończeniu ciąży na świat przychodzi tylko jedno młode. Czas od narodzin przez kolejne 16–27 miesięcy to jeden z tych nielicznych okresów, kiedy zwierzęta żyją razem (a nie w samotności, którą preferują). Po prostu młode wymaga wtedy opieki rodziców. Opuszcza ich po osiągnięciu dojrzałości płciowej.
  • Popyt na młode osobniki jest w Indonezji dość duży. Z racji niewielkich rozmiarów są poszukiwane na rynku jako zwierzątka domowe, swego rodzaju maskotki. By jeszcze bardziej je „udomowić”, głównie pod kątem przeznaczenia dla dzieci, przed sprzedażą wyrywa się im zęby. Taki „zabieg” sprawia, że nawet gdyby w przyszłości ktoś chciał przywrócić je do środowiska naturalnego, ich szanse na samodzielne przeżycie byłyby niemal zerowe.
  • Oczy lori kukang bywają widoczne nawet z kilkuset metrów, a to za sprawą dodatkowej warstwy odblaskowej błony, którą zawiera siatkówka. Taka budowa oczu ułatwia im nocny tryb życia, charakterystyczny dla tego gatunku.
  • Ciekawy jest sposób, w jaki poruszają się lori kukang. Bardzo powoli przesuwają się po pniu drzewa, niejako sunąc po nim przyczepione kończynami.
  • Liczebność tego tego gatunku spada również na skutek postępującej wycinki lasów. W efekcie zwierzęta przemieszczają się na tereny wykorzystywane przez ludzi jako uprawne, gdzie niestety traktowane są jak szkodniki.
  • Po wewnętrznej stronie łokcia lori kukang wytwarza toksynę, którą po wymieszaniu ze śliną pokrywa skórę potomstwa i własną. Służą do tego specjalne „grzebienie”. Toksyna jest nieoceniona w razie zagrożenia przez drapieżniki. W takiej sytuacji zwierzę próbuje najpierw ugryźć przeciwnika, a gdy to zawiedzie, zwija się w kulkę, a pokryte toksyną futro stanowi skuteczną barierę ochronną. Ten sposób skutecznie ogranicza grono naturalnych wrogów lori kukang. Jednym z nielicznych jest pyton siatkowy.

Cena lori kukang – gdzie kupić kukanga większego?

Jak wcześniej wspomniano, lori kukang jako gatunek narażony na wyginięcie został wpisany do tzw. czerwonej księgi gatunków zagrożonych , publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Choć z wyglądu kukang większy może wzbudzać niebywałą sympatię i chęć stania się jego posiadaczem, to próby zakupu są niewskazane, nawet jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu nadarzy się okazja, a cena lori kukang np. na lokalnym bazarze będzie się wydawać bardzo atrakcyjna.

Zobacz też:

Mieszkańcy Czarnobyla 35 lat po katastrofie. Teraz to głównie dzikie zwierzęta

W Lublinie powstało okno życia dla małych, porzuconych zwierząt

Najbardziej zagrożone gatunki zwierząt w Polsce i na świecie

Zobacz video: Egzotyczne zwierzęta w domu

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!