Zwierzęta

Zwyczaje koników polskich. "Najmądrzejsza klacz jest szefową"

Zwierzęta

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Piąsta
Zwyczaje koników polskich

W marcu, kiedy przyroda budzi się do życia, rodziny koników polskich powiększają się. Na świat przychodzą źrebaki. Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec, w Dzień Dobry TVN opowiedział o zwyczajach tej wyjątkowej rasy koni oraz o niezwykłej roli klaczy.

30 kwietnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Koni. To niezwykle piękne, delikatne i inteligentne zwierzęta. W tym dniu szerzona jest wiedza o tych zwierzętach, a jego obchody mają za zadanie uwrażliwić na ich złe traktowanie. 

Koniki polskie - jakie mają zwyczaje?

Marcin Kostrzyński ma ogromną wiedzę na temat koników polskich. Uwielbia je obserwować i poznawać ich zwyczaje. Szczególnie interesujący jest czas, kiedy powiększają się ich stada.

- Sam poród jest trochę zagadką, ponieważ to są zwierzęta, które żyją razem, w rodzinach. W czasie porodu każda z klaczy odchodzi sama, rodzi źrebię w warunkach intymnych. To jest tak osobiste i ważne dla niej - powiedział Marcin Kostrzyński.

U koników polskich rolę dowódców przejmują klacze. - Ogier nie dowodzi, nie decyduje o niczym. Kiedy chcemy dowiedzieć się czegoś o koniach, to patrzmy na koniki polskie, na koniki dzikie, nie zaburzone przez człowieka. Tam właśnie najmądrzejsza klacz jest szefową. Co jest równie fascynujące, to to, jak taka klacz jest wybierana. Faceci mogą się bić, walczyć, gryźć się, a tutaj klacz zostaje tą dominującą, bo ma największy szacunek. Ona ma autorytet - podkreślił przyrodnik.

Samodzielne koniki polskie

Ta wyjątkowa rasa koni doskonale radzi sobie bez pomocy człowieka. - One potrafią się urodzić nawet w czasie największych mrozów. Taki młody konik jest wylizany przez matkę i zaraz biega, jest wszystko w porządku - zaznaczył Kostrzyński.

Poszukiwanie pożywienia nie stanowi dla nich żadnego problemu. - Koniki polskie są w stanie samodzielnie się wyżywić. Są odporne na typowe choroby, które utrudniają życie koniom hodowanym. Potrafią się same leczyć, potrafią poprzez dietę pozbywać się pasożytów - zauważył Marcin Kostrzyński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Iva Vagnerova/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości