Kiepska i Kleszczynka. Urocze podopieczne sanatorium dla jeży i wiewiórek w Poznaniu

„Sanatorium dla jeży i wiewiórek”, reporter: Robert Stockinger
W Poznaniu powstał ośrodek niosący pomoc małym ssakom. Jego pacjentami są jeże i wiewiórki. To pierwsze takie centrum w Wielkopolsce. Zobacz miejsce, w którym zwierzęta wracają do zdrowia i dowiedz się, co zrobić, gdy znajdziesz jeża w swoim ogródku.

„Szpital” dla małych ssaków

Prowadzony przez Magdalenę Lorenz-Michalczyk ośrodek rehabilitacji został przystosowany do potrzeb małych ssaków. Wiele z nich trafiło tu ponieważ doznało poważnych urazów w swoim naturalnym środowisku i potrzebowało natychmiastowej pomocy. Specjaliści przywracają je do zdrowia, a później wypuszczają na wolność.

Obecnie w sanatorium mieszka blisko 60 jeży i 3 wiewiórki. Niektóre z nich wrócą wiosną do naturalnego środowiska, a te, których nie da się wyleczyć, zostaną tu na zawsze.

Co zrobić, gdy znajdziemy jeża?

Jak zauważyła Magdalena Lorenz-Michalczyk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży „Nasze Jeże”, każdy znaleziony osobnik potrzebuje obecnie pomocy człowieka. Zwierzę należy zabezpieczyć, umieścić je w kartoniku i powiadomić ośrodek pomocy zwierząt.

Panujące obecnie temperatury, które są dla nich zdecydowanie zbyt niskie oraz brak pożywienia stanowią ogromne zagrożenie dla małych ssaków.

Jeże są zwierzętami owadożernymi, mięsożernymi. Podstawą ich diety stanowią owady, natomiast jabłka bardzo lubią jeść wiewiórki. Nie mamy zimy. Za oknem słońce. Kwiaty i pąki kwitną już od dawna. Żeby hibernować jeże potrzebują naprawdę niskich i stałych temperatur. Tego w tym roku nie było

– wyjaśniła Lorenz-Michalczyk.

Zbliża się sezon na młode jeże i wiewiórki. W związku z tym prezes Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży „Nasze Jeże” zaapelowała o pomoc dla zwierzątek:

W dzisiejszych czasach coraz częściej dbamy o to, żeby nasze ogródki były wypielęgnowane, trawka równiutka, krzewy przycięte. Jeże nie mają schronienia dlatego zostawmy w naszych ogródkach kawałek dzikiego miejsca – wysokiej trawy, krzaków, liści. Dzięki temu jeże znajdą tam sobie kryjówkę

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jeże. Urocze i zupełnie pozbawione agresji. Jak im pomóc?

Jeż - dlaczego jest tak ważny dla naszego ekosystemu?

Ślady zwierząt – jak je rozpoznawać?

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!