Zwierzęta

Czy karma sucha dla psa jest dobra? Jaka będzie najlepsza?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Czy karma sucha dla psa jest dobra?

Decydując się na posiadanie psa, chcesz dać mu wszystko co najlepsze – bezpieczne, mocne smycze, stabilne miski i wygodne legowiska. Wybierasz też najwyższej jakości karmę lub przygotowujesz pupilowi domowe posiłki. Warto jednak czasem wybrać suche jedzenie. Karma sucha dla psa zapewnia mu odpowiedni bilans mikro- i makroelementów. Pomaga też najlepiej usuwać kamień nazębny.

Chociaż podawanie psu karmy suchej codziennie nie jest najlepszym rozwiązaniem, z powodzeniem może być stosowana jako dodatek do posiłków lub ich okazjonalny zamiennik. Dobrze sprawdzi się także w ramach przekąski czy nagrody dla pupila. Dowiedz się, jak wybrać tę najbardziej wartościową.

Zobacz wideo: Zwierzęta domowe

Jaka karma dla psa będzie najlepsza?

Karma sucha dla psa powinna być wybierana tak, aby była jak najlepiej dostosowana do jego wieku, rasy, masy ciała, a także stanu zdrowia i trybu życia. Klasyczne karmy bytowe przeznaczone są dla przeciętnych zdrowych pupili. Aby się przekonać, czy dany produkt to dobra sucha karma dla psa, należy czytać skład. Psy są zwierzętami mięsożernymi, dlatego najważniejsze są pierwsze trzy pozycje w składzie karmy – powinny one być mięsne. Należy jednak unikać produktów, w których określone jest ono mało szczegółowo, np. "kurczak". Najbardziej wartościowe jest mięso świeże i suszone. Trzeba wystrzegać się karm, które zawierają mączkę mięsną, gdyż podczas jej wytwarzania traci się składniki odżywcze. Warto wybierać karmy, które składają się w ponad 15% z mięsa.

Skoro o składzie mowa – należy unikać produktów, w których dominuje m.in. kukurydza bądź pszenica. Nadmiar węglowodanów, których one dostarczają, szkodzi psu, ponieważ powoduje nadwagę. Najlepsze karmy dla psów nie zawierają także soi, sztucznych barwników, stabilizatorów, sztucznych aromatów, konserwantów (takich jak np. BHA, BHT, galusan propylu, etoksyquina) oraz cukrów. Co ciekawe – im brzydsze granulki karmy, tym zazwyczaj są one lepsze i zdrowsze, gdyż nie są nadmiernie przetworzone. Zarówno cena, jak i wygląd nie powinny być wyznacznikiem jakości karmy. Mimo że te najtańsze z reguły nie są najlepsze, to najdroższe także nie zawsze są najwyższej jakości. Nie warto również przy wyborze karmy suchej dla psa kierować się opakowaniami. Są one najczęściej ozdobione wizerunkami zadowolonych psów i mnóstwem napisów o wspaniałych właściwościach karmy, które mogą okazać się jedynie frazesami. Jeśli dana karma ma nie tylko dobry skład, ale też smakuje psu, warto ją kupować – kulinarna rutyna bardzo służy zwierzęciu i jego układowi pokarmowemu.

Karma dla psa alergika

Podobnie jak ludzie, zwierzęta również cierpią na różnego rodzaju alergie pokarmowe. W przypadku psów najczęściej wywoływane są one przez pszenicę, kukurydzę, soję i laktozę. Z tego powodu karma hipoalergiczna nie zawiera tych składników. Są to nie tylko produkty bezzbożowe, ale i pozbawione substancji chemicznych, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla alergików i zwierząt o wrażliwych żołądkach. Karma dla psa alergika cechuje się wysoką zawartością surowców biologicznie czystych, przeciwutleniaczy i wyważonym składem. Warto swój wybór skonsultować z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać idealnie zbilansowaną suchą karmę dla danego psa.

Zobacz wideo: Niesamowita historia przyjaźni z czworonogiem

Niesamowita historia przyjaźni z czworonogiem
Niesamowita historia przyjaźni z czworonogiem Źródło: Dzień Dobry TVN

Karma weterynaryjna dla psa

Alergie pokarmowe nie są jedynymi problemami zdrowotnymi, z którymi borykają się psy. Często cierpią również na przeróżne choroby, takie jak otyłość, cukrzyca, schorzenia nerek, stawów, bywają też silnie zestresowane lub przemęczone. Weterynaryjna karma sucha dla psa wspomaga działanie leków i diety zalecanej pupilom. Tego typu posiłki pomagają także łagodzić skutki i objawy chorób, głównie dzięki wysokiej zawartości substancji aktywnych. Karma tego typu nie powinna być podawana psu bez konsultacji z lekarzem weterynarii, który najlepiej dobierze nie tylko rodzaj karmy, ale i dawkowanie w przypadku konkretnego schorzenia nękającego zwierzę.

Jaka karma dla szczeniaka?

Dobra sucha karma dla szczeniaka wspomaga jego rozwój i wzrost. Tego typu produkty cechuje lekkostrawność i wysoka jakość. Zawierają komplet witamin i minerałów niezbędnych do rozwoju psa. Istotna jest zawartość DHA, czyli kwasu tłuszczowego. Wpływa on na rozwój mózgu, a także poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, który u szczeniąt nie jest w pełni rozwinięty. Wbrew obiegowej opinii, zbilansowana sucha karma jest świetnym produktem, który dostarcza szczeniakowi nie tylko kalorii, ale i witamin, i mikroelementów, niezbędnych w najwcześniejszych miesiącach jego życia.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stefan Cristian Cioata/Getty Images

Pozostałe wiadomości