Zwierzęta

Jak wybrać imiona dla psów, żeby do nich pasowały?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
szczeniak

Imiona dla psów wybieramy zazwyczaj ze względu na płeć, wygląd czy zachowanie zwierzęcia. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Na właścicielach ciąży duża odpowiedzialność, gdyż wybrane imię będzie zwierzęciu towarzyszyć do końca życia. Dowiedz się, czym się inspirować, wybierając imię dla psa.

Imię dla psa suczki może być klasyczne, popularne lub oryginalne. Tak samo jest w przypadku wyboru imienia dla psa samca. Wariantów imion dla psów jest wiele – mogą być zabawne, nawiązywać do ulubionych bajek i postaci właściciela czy nawet znanych psów.

Jak wybrać imiona dla psów?

Nadanie psu imienia sprawia, że zwierzę przestaje być anonimowe, nawiązuje się też w ten sposób szczególna relacja i więź między czworonogiem a jego właścicielem. Wybór imienia dla psa nie jest jednak zadaniem łatwym. Imiona psów powinny być dopasowane do wyglądu, rasy, płci i charakteru zwierząt, ale również łatwe w wymowie, aby móc szybko przywołać czworonoga. Potężnie prezentujący się i budzący trwogę pies nie może nazywać się zdrobniale i uroczo Okruszkiem, Pimpkiem, Bąblem, Fafikiem czy Pusią. Tego typu imię dla małego psa może z pewnością nosić york. Natomiast nadając niewielkiemu pupilowi groźne imię dla dużego psa , np. Brutus, Ares, Zora, Bandzior czy Hektor, możemy narazić się na śmieszność. Niektórym jednak takie zabawne połączenia mogą pasować. Właścicielom psów często przychodzą do głowy śmieszne i oryginalne imiona dla psów . Jeśli jednak nie mamy żadnego pomysłu na to, jak nazwać psa, warto zainspirować się bajkami, filmami, książkami, idolami czy nazwami ulubionych miejsc. Warto wiedzieć, że według behawiorystów i weterynarzy psy dobrze reagują na krótkie imiona, zawierające nie więcej niż trzy sylaby, dlatego lepiej wystrzegać się długich imion, z którymi będziemy mieć trudność przy przywołaniu psa na spacerze.

Imiona dla psa suczki i samca

Imię dla psa powinno być dopasowane przede wszystkim do płci czworonoga. Popularnymi imionami dla psa suczki są: Luna, Diana, Sonia, Sara, Tosia, Fibi, Fiona, Mika, Roxi, Tina, Elza, Lola, Kira. Imiona dla psów suczek mogą być oczywiście bardziej oryginalne i nietuzinkowe, nawiązujące do ich wyglądu czy charakteru. Często spotykane imiona dla psa samca to: Toffik, Roki, Fafik, Teddy, Alex, Maks, Leo, Fado, Hektor, Kajtek, Fuks.

Imiona dla psa – bohaterowie filmów i bajek

Kiedy nie mamy pomysłu na imię dla psa, warto przypomnieć sobie ulubione bajki czy filmy. Nazwanie psa imieniem słynnej zwierzęcej postaci z ukochanej ekranizacji łączy się z wielkim sentymentem, dlatego zawsze będzie fajnym imieniem dla psa . Popularne wybory to Reksio, Scooby, Pluto, Beethoven, Szarik, Snoopy, Happy czy Goofy. Nie musimy jednak ograniczać się do psich postaci.

Imiona dla psów – idole właścicieli

Właściciele psów często decydują się na imię dla czworonoga, które wyraża ich fascynację. Mogą to być imiona lub nazwiska idoli muzycznych, np. Elvis, Jackson czy nawet Madonna. W przypadku fanów kina można dać psu imię na cześć ulubionej aktorki czy aktora (np. Delon czy Pattison) lub uwielbianej postaci filmowej, np. Luke czy Leia w przypadku fanów „Gwiezdnych wojen”. Psie imiona Dali czy Rubens będą natomiast wyrażać zamiłowanie właściciela do malarstwa.

Nietuzinkowe a klasyczne imiona psów

Wiele psów w Polsce ma imiona klasyczne, takie jak Azor, Saba, Szarik, Puszek, Rex, Kieł, Dżeki, Chrupek, Burek. Często spotykane imiona dla psów to także Bajka, Łajka, Kropka, Ares czy Tofik. Najpopularniejsze imiona dla psa są krótkie i łatwe do zapamiętania dla czworonoga, szybko też wpadają w ucho. Jeśli nie chcemy, by imię dla psa było banalne, warto szukać oryginalnych nazw, które podkreślą wyjątkowość naszego pupila. Można zainspirować się imionami i nazwami z mniej znanych książek, filmów i bajek lub samodzielnie wymyślić unikatowe imię dla psa.

Imię dla psa a jego zachowanie i wygląd

Wybierając imię dla psa, warto zasugerować się jego charakterem i zachowaniem. Bardziej ruchliwe i towarzyskie psiaki mogą nazywać się Żywioł, Gryzak, Lucky, Fuks, Jake. Dla tych bardziej leniwych kanapowców dobrym imieniem będą: Gapcio, Śpioch, Słodziak, Łasuch. W tym przypadku można zainspirować się zabawnymi zachowaniami zwierząt i wybrać śmieszne imiona dla psa . Imię dla psa odzwierciedlające jego wygląd to też dobry pomysł. Sierściucha z długim włosem można nazwać Kudłaty czy Włochaty. Natomiast zgodnie z odcieniem sierści możemy mieć Czarną bądź Negro lub Białego czy Snowy, co nawiązuje do śniegu.

Psie imiona – tych imion lepiej unikać

Przy wyborze imienia dla psa teoretycznie nie jesteśmy niczym ograniczeni. Lepiej jednak unikać imion i nazw obraźliwych, które wyrażają brak szacunku do zwierzęcia i nie będą fajnymi imionami dla psów . Warto pamiętać, że imienia psa używa się często w miejscach publicznych, gdzie przekleństwa i obraźliwe słowa będą raczej nie na miejscu, a z tego względu mogą spotkać nas różne nieprzyjemności.

Często nadaje się też psu imiona ludzkie, np. Igor, Tosia, Gabi, Gustaw. Jeśli chcemy nadać psu ludzkie imię, warto się zastanowić, czy w naszej rodzinie i wśród przyjaciół lub sąsiadów nie ma człowieka o tym imieniu, gdyż przywoływanie psa w jego obecności może być krępujące.

Zobacz wideo:

Czy pies lub kot powinny spać w naszym łóżku?
Czy pies lub kot powinny spać w naszym łóżku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości