Co je mysz domowa? Najpopularniejszy posiłek myszy

Mysz domowa
Mysz domowa
Źródło: Hillary Kladke / Getty Images
Myszy domowe i te żyjące na wolności odżywiają się podobnie. Są wszystkożerne, dlatego nie sprawiają właścicielowi żadnych problemów. Jakie jest popularne jedzenie dla myszy domowej?

Mysz domowa (łac. Mus musculus ) to ssak z rodziny myszowatych, który występuje praktycznie wszędzie tam gdzie człowiek. Istnieje wiele ras i odmian myszy, które dzielimy ze względu na rodzaj włosia, kolor i rozkład barwy na ciele. Myszy to ssaki wszystkożerne, które w warunkach domowych żywią się pokarmem roślinnym lub zwierzęcym.

DD_20220717_Zwierzeta_REP
Jak zadbać o naszego pupila, kiedy wyjeżdżamy na wakacje?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Hodowla myszy

Myszy hodowlane żyją zazwyczaj w metalowych klatkach z kuwetą. Najkorzystniejsze podłoże do kuwety to podściółka z naturalnego drewna, która chłonie wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Innym rozwiązaniem jest podściółka z kolb kukurydzy, którą rekomendują właściciele alergików, natomiast podłoże niepylące i bezpieczne dla gryzoni jest stworzone z materiału bawełnianego. Oprócz kuwety wyścielonej podłożem, w klatce należy umieścić domek-kryjówkę, zabawki, poidełko oraz oczywiście miseczkę na jedzenie. Hodowanie myszy domowej nie jest skomplikowane, ale wymaga zachowania podstawowych zasad. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu klatki i stosowaniu preparatów eliminujących nieprzyjemny zapachu moczu.

Charakterystyka myszy

Myszy domowe występowały niegdyś w Japonii, Afryce i południowo-wschodniej Europie. Obecnie występują na każdym kontynencie w pobliżu człowieka. Myszy to niewielkie zwierzęta o długości ciała od 7–12 cm. Wygląd myszy domowej i tej żyjącej w warunkach naturalnych jest do siebie bardzo podobny. Myszy żyjące w okolicy domostw wiejskich są traktowane jak szkodniki, dlatego często giną w szponach kotów i innych zwierząt. Myszy należą do zwierząt stadnych, więc najlepszym rozwiązaniem będzie zakup więcej niż jednego gryzonia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ulokowanie w klatce minimum dwóch samców lub samic.

Myszy żyjące na wolności

Mysz żyjąca w środowisku naturalnym odżywia się roślinami, nasionami oraz owocami. Może też konsumować niektóre owady i mięczaki, a przede wszystkim ślimaki. Myszy żyjące na wolności zakładają gniazda w okolicy łąk, pól i domostw. Korzystają ze zbiorów człowieka, ale nie gromadzą zapasów.

Myszy domowe, co lubią jeść?

Myszy towarzyszą człowiekowi od czasów prehistorycznych. Wykorzystują żywność zebraną z pól uprawnych, jedzą owady i zboża. W warunkach domowych myszy jedzą gotową karmę lub posiłki przygotowane przez nas. Nie pogardzą gotowanym mięsem, pszenicą i owocami. Jedzenie powinno być zawsze świeże i jak najlepszej jakości, żeby mysz nie zachorowała. Myszy są wszystkożerne, dlatego nie odmówią większości posiłków, które napotkają na swojej drodze. Zarówno dzikie myszy, jak i te żyjące w domach, jedzą przede wszystkim ziarna i nasiona. Myszy lubią jeść prawie wszystko. Gotowe mieszanki dla myszy, owoce i warzywa możemy im serwować codziennie. W przypadku mięsa i produktów mlecznych częstotliwość karmienia powinna się zmniejszyć do 2–3 razy w tygodniu. Myszy mogą jeść rozdrobnionego banana, który jest źródłem potasu, wielu witamin i węglowodanów oraz soczyste owoce zawierające błonnik i antyoksydanty. Chętnie zjadają zielone warzywa tj. brokuły, które wpływają pozytywnie na ciśnienie krwi, oczy i stawy. Są niskokaloryczne, dlatego mogą być częstym gościem na talerzu myszy.

Suchy pokarm dla myszy

Początkujący właściciele długo zastanawiają się, czym karmić mysz i małe myszki. Sklepy zoologiczne oferują gotowy pokarmy dla myszy, który zawiera witaminy, związki mineralne i niezbędny błonnik. W składzie suchego pokarmu znajdziemy najczęściej pszenicę bogatą w witaminy B, C i E, buraka o drogocennych właściwościach odpornościowych i marchew o znaczeniu przeciwnowotworowym. Niektóre karmy zawierają dodatkowo orzechy, owoce i przyprawy. Karma sucha zawiera niezastąpione składniki odżywcze.

Choroby myszy

Zła opieka i niepoprawne odżywianie myszy może doprowadzić do różnych chorób i infekcji. Do najpopularniejszych dolegliwości gryzoni należą alergie spowodowane podawaniem niewłaściwego pokarmu lub stosowanie nieodpowiedniego podkładu do kuwety. Przeciąg, otwarte okno i klatka ustawiona w złym miejscu to podstawowe czynniki, które mogą wpłynąć na przeziębienie myszy. Ponadto gryzonie mogą chorować m.in. na grzyby, nowotwory i kokcydiozę. Nie należy ich przekarmiać, ponieważ są podatne na nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać o stałym dostępie do świeżej wody oraz jedzeniu wolnym od pestycydów i polepszaczy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

 Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!